Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
بیستم اردیبهشت - دهم می

«تقویم تاریخ بیستم اردیبهشت»

2010 May 10

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1119 میلادی – وقوع جنگ ساوه میان سلطان «سنجر سلجوقی» و برادرزاده‌اش «سلطان محمود» را دهم ماه می نوشته‌اند که در این نبرد، نیروهای سنجر (پادشاه سلجوقی وقت) پیروز شدند. با وجود این سنجر، سلطان محمود را بخشید، ولی از اختیارات او که حاکم مناطقی از ری تا موصل و از جمله شهر بغداد بود، کاست و بهروز را که توسط سلطان محمود سلجوقی از سمت کلانتر بغداد برکنار شده بود به‌این مقام بازگردانید که نوعی تحقیر سلطان محمود تلقی شد ولی واکنش نشان نداد.
  • ۱۳۰۷ خورشیدی – ایرانیان نخستین سال‌گرد لغو کاپیتولاسیون را در سراسر کشور جشن گرفتند. کاپیتولاسیون یک ضعف بزرگ ایران در اواخر سلطنت قاجارها بود که از فرط ضعف نظامی، شعور سیاسی و بی‌خبری از قضاوت تاریخ حاضر شده بودند اجازه دهند که اتباع قدرت‌های بزرگ وقت در صورت ارتکاب جرم (حتا سو‌قصد نسبت به جان شاه قاجار) در سفارت‌خانه‌های مربوط محاکمه شوند.
  • 1344 خورشیدی – در این روز قانون تشکیل خانه‌های انصاف در روستاها به‌منظور رسیدگی به حل اختلافات قضایی روستاییان کشور و رفع نیاز آنان از مراجعه به‌مراکز قضایی در شهرها از تصویب گذشت. متعاقب آن قانون ایجاد شوراهای داوری برای انجام همین امور در شهرها (اختلافات جزیی مردم که وقت دادگاه‌ها را می‌گرفت) نیز به‌تصویب رسید. این نهادها که تا حدی مشابه دادگاه‌های مردمی در شوروی و چین ـ البته با اختیاراتی کمتر ـ بودند پرونده‌های دادگستری و تراکم کار در آن‌جا را کاهش دادند که قبلن باعث نارضایتی مردم مخصوصن از تاخیر در رسیدگی به اختلافات کوچک مثل موجر و مستاجر شده بود.
  • ۱۸۶۳ میلادی – «جان میل» اندیش‌مند انگلیسی قرن ۱۹، دهم می با انتشار رساله‌ای ابراز نظر کرد که برای تکمیل دمکراسی در یک کشور دست‌کم پنجاه سال وقت لازم است. به باور جان میل، تا افراد بالغ یک جامعه برای دادن «رای» به حرف این و آن گوش کنند، درآن جامعه (محله، شهر و یا کشور) دمکراسی واقعی برقرار نخواهد شد. وی گفت یک جامعه زمانی می‌تواند خود را یک دمکراسی بنامد که بزرگ‌سالان آن یقین و مسلم بدانند که در انتخاب «نماینده یا وکیل» که تکلیف و وظیفه ردیف اول آنان است اشتباه نمی‌کنند.
  • 1830 میلادی – «فرآنسوا ماری‌رائول» شیمی‌دان فرانسوی متولد شد. او پس از اخذ درجه دکترا از دانشگاه پاریس تحقیقات علمی خود را گسترش داد و سرانجام از بنیان‌گذاران جدید علوم شیمی و فیزیک شد. رائول در زمینه کاهش «نقطه انجماد و افزایش نقطه جوش مواد» نظریه‌ای ارایه داد که به‌نام خود او ثبت شده است. از قوانین رائول برای تعیین تقریبی جرم ملکولی عناصر هم استفاده می‌شود.
  • ۱۹۳۳ میلادی – حمله نازی‌ها به کتاب‌خانه‌ها و کتاب‌فروشی‌های سراسر آلمان و سوزاندان کتاب‌های نویسندگان یهودی و دیگر نویسندگان غیرآلمانی در مراسم کتاب‌سوزان نازی‌ها.
  • 1301 خورشیدی – «سیدجمال‌الدین اسدآبادی» روحانی مبارز و دانشمند بزرگ مسلمان به منظور تحقق آرمان خود مبنی‌ بر اتحاد ملل اسلامی، انجمنی به‌نام «عروه‌الوثقا» دایر کرد و پس از مدتی، روزنامه‏ای نیز به‌همین نام در پاریس منتشر ساخت. سیدجمال‌الدین با همکاری شیخ محمد عبده، با درج مقالات اسلامی و نیز مصاحبه با دانش‌مندان و سیاست‏مداران، نظر مسلمانان را به اندیشه‏های خود و شعار اتحاد ملل اسلامی جلب کرد. سرانجام این روزنامه، در اثر فشارهای سیاسی برخی از دولت‏های آن زمان، پس از 18 روز انتشار در اروپا، هند، مصر، ایران و چندین کشور عربی توقیف شد.
  • 1361 خورشیدی – آزادی منطقه «شلمچه» توسط نیروهای ایران.
  • ۱۳۴۷ خورشیدی – زادروز «رضا عطاران» کارگردان و بازیگر ایرانی سینما و تلوزیون.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,