Saturday, 18 July 2015
23 November 2020

«راهی برای تسریع درمان جراحات و زخم‌ها»

2010 May 10

پژوهش‌گران به تازگی دستگاهی اختراع کردند که هم‌چون یک پرینتر جوهرافشان با چاپ سلول‌های پوست روی جراحت، زخم‌ها و جراحت‌های ناشی از سوختگی آن‌ها را درمان می‌کند.

به نوشته تارنمای کنجکاو این ابزار که زیست پرینتر نام دارد، ممکن است در آینده نیاز به پیوند پوست برای درمان سوختگی و دیگر جراحت‌ها را کاهش دهد.

این دستگاه که یک قاب چرخ‌دار و بالای تخت بیمار نصب می‌شود، دارای لیزری است که در دانشگاه Wake Forest طراحی شده است.

زیست پرینتر ابتدا نوع و اندازه جراحت روی پوست را اندازه‌گیری می‌کند و سپس به دقت سلول‌های لازم را در جاهایی که باید کاشته شوند ، به کار می‌گیرد.

این دستگاه تاکنون روی موش‌ها آزمایش شده و نتایج اولیه حاکی از آن است که فرآیند التیام زخم‌ها سریع‌تر و اطمینان‌بخش‌تر صورت می‌گیرد. زمان بهبود زخم‌‌هایی که به این روش درمان شده 3 هفته سریع‌تر از جراحت‌‌هایی است که به روش ‌‌‌معمولی درمان شده‌اند.

قرار است آزمایش بعدی روی خوک‌‌ها انجام شود که پوستشان تا حدودی شبیه به انسان است و پس از آن و در صورت مثبت بودن نتایج مجوز انجام آزمایش‌ها روی انسان به وسیله وزارت دارو و غذای آمریکا صادر شود.

به گفته‌ی پژوهش‌گران در زیست پرینتر طراحی شده سلول‌های پوست دور محل زخم را احاطه می‌کنند و بدون ایجاد اثر زخم، آن را التیام می‌بخشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,