Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
گفت‌و‌گوی روز

«بازتاب اعدام کمانگر در مجامع بین‌المللی»

2010 May 10

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در پی اعدام صبح روز یک‌شنبه در زندان اوین اعتراض‌های ایرانیان در کشور‌های مختلف آغاز شده است. سحرگاه نهم ماه می پنج زندانی در این زندان به نام‌های «فرزاد کمانگر»، «شیرین علم هولی»، «علی حیدریان»، «فرهاد وکیلی» و «مهدی اسلامیان» محکومانی بودند که پس از مدت‌ها زندان‌، اعدام شدند. خبرها حاکی از اعتراض ایرانیان ساکن در کشور‌های دیگر است. در آمریکا و بخش‌هایی از اروپا تاکنون برنامه‌ریزی‌هایی شده است.

پاریس صحنه‌ی دست‌گیری ایرانیان معترض

ویدئوی گرفته شده از پاریس:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lfz-E21XaDE[/youtube]

پاریس از عصر امروز به وقت محلی شاهد بروز  درگیری بین پلیس و معترضین در برابر سفارت ایران در پاریس بوده است. «از ساعت دو بعد از ظهر به وقت پاریس تعداد نزدیک به بیش از هزار ایرانی در برابر سفارت ایران به نشانه اعتراض به اعدام پنج زندانی سیاسی در ایران اقدام به دادن شعار در برابر این سفارت کردند که با دخالت پلیس فرانسه تعداد زیادی از معرضین را دست‌گیر کرد که بنابر اظهارات شاهدان بیش از سه دستگاه اتوبوس دست‌گیر‌شده‌گان را از محل دور کرده است.» لازم به توضیح است در میان دست‌گیر‌شده‌گان چهره‌های فعال نظیر «نوشابه امیری» روزنامه‌نگار ایرانی نیز دیده می‌شود.

در گفت‌و‌گوی اردوان روزبه با «سامان رسول» روزنامه‌نگار در اروپا به ‌چگونگی این اعتراض در برابر سفارت ایران در پاریس اشاره کرد:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای رسول‌پور پلیس فرانسه تعداد زیادی از ایرانیان معترض را در پاریس دست‌گیر کرده است. به عنوان رزنامه‌نگار در اروپا بگویید که علت دست‌گیری چه بوده و چه اتفاقی افتاده است؟

بعد از این‌که خبر اعدام پنج زندانی سیاسی منتشر شده بود، امروز بعد‌از‌ظهر (روز دوشنبه) در پاریس ده‌ها تن از ایرانیان ساکن پاریس در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. جمعیت به مرور بیش‌تر و بیش‌تر شده و به هزار نفر رسیده است. علیه مسوولان جمهوری اسلامی شعار سر دادند و اعتراض خود را نسبت به اعدام‌ها نشان دادند.

کارمندانی که در سفارت بودند به معترضین حمله کردند و سعی کردند که آن‌ها را متفرق کنند که درگیری‌های پراکنده‌ای هم صورت گرفته است. معترضین هم واکنش نشان داده و  روی دیوار سفارت شعار نوشتند.

پلیس فرانسه در صحنه حاضر می‌شود و ده‌ها تن از معترضین را بازداشت کرده که آن‌ها را با سه اتوبوس از محل دور و بازداشت کردند. در بین بازداشت شده‌گان تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق‌بشر ایرانی وجود دارند که از بین آن‌ها می‌توان به خانم «نوشابه امیری» اشاره کرد.

شما از فعالان حقوق بشر کرد هستید. تحلیل شما از اعدام‌های روز یکشنبه در ایران چیست‌؟  این اعدام‌ها بدون اطلاع از وکلا انجام شده است. آیا فکر می‌کنید هدف‌مند بوده است؟

این اعدام‌ها انگیزه‌هایی دارد و مهم‌تر از انگیزه‌ها پیامدهایی است که به هم‌راه دارد. سال‌ها بود که پیام‌های سیاسی در کردستان متوقف شده بود. در طول این سال‌ها افکار عمومی در کردستان حساسیت ویژه‌ای نسبت به اعدام داشته‌اند. بعد از این‌که حکم اعدام برای این فعالان صادر شده بود، شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای در مناطق کرد‌نشین بودیم. بنابراین حاکمیت می‌دانست که حساسیت خاصی روی اعدام‌ها وجود دارد اما این‌که چرا آن‌ها را به‌طور دسته‌جمعی و بدون اطلاع خانواده و وکلایشان اعدام کردند، جای سوال دارد. اما من فکر می‌کنم دست‌گاه قضایی و حاکمیت تمام ابعاد پیامدهای اعدام‌ها را شناسایی نکردند. واکنش‌هایی در راه هستند که اکنون هم شاهد آن هستیم. بسیار سنگین‌تر از برآورد اولیه‌ای است که حاکمیت انتظار خواهد داشت.

هر وقت که حاکمیت رفتار ناشیانه‌ای را انجام داده و از خط قرمز عبور کرده است، افکار عمومی در کردستان واکنش فوری نشان داده است. ما در روزهای آینده حوادث و اتفاقاتی را در مناطق کرد‌نشین شاهد خواهیم بود.

آیا اطلاعی از سایر سفارت‌خانه‌های ایران در اروپا دارید؟

در لندن هم به سفارت جمهوری اسلامی حمله شده است. در کردستان عراق، در سلیمانیه هم تجمعی برگزار شده بود. صدها تن از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی ایرانی مقیم آن‌جا اعتراض خود را نشان دادند. فردا ( سه‌شنبه) هم قرار است در اربیل تجمعی برگزار شود. اخباری مخابره می‌شود که ایرانیان می‌خواهند اعتراض خود را  در این زمینه نشان دهند.

شوک و اعتراض در کلن

پس از اعلام اعدام پنج فعال سیاسی بنابر اظهار فعالان مدنی در آلمان، معترضین با حضور در خیابان‌ها و راه‌پیمایی چند کیلومتری با دادن شعار نسبت به وضعیت حقوق انسانی در ایران اعتراضشان نسبت به این اعدام غیر‌مرسوم در عرف حقوقی را ابراز کردند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mYK8Elvv9sQ&feature=player_embedded[/youtube]

هم‌چنین با برنامه‌ریزی فعالان مدنی در این کشور تظاهراتی در شهر‌های مختلف برگزار شد. عصر امروز در شهر کلن معترضین در اعتراض به اعدام‌ها تجمع  خواهند کرد.

اردوان با «اختر قاسمی» روزنامه‌نگار و فعال مدنی در آلمان هم مصاحبه‌ای داشته است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

عکس‌العمل فعالان مدنی ایرانی و غیر‌ایرانی پس از اعلام حکم اعدام فعالان سیاسی در ایران چه بوده است؟

عکس‌العمل فعالان مدنی مانند عکس‌العمل تمام نیروهایی است که در دنیا نشان داده شد. تلفن‌ها بود که به صدا در می‌آمد و صدای گریه‌ها بود که از پشت تلفن شنیده می‌شد. دانشجویان و جوانان در خواست اعتراض داشتند. تعداد زیادی در زندان هستند و حکم اعدام دارند. این اعدام‌ها نباید ادامه پیدا کند. چند‌صد نفر در یکی از میدان‌های شهر «کلن» جمع شدند و راه‌پیمایی کردند. مردم غمگین  و متعجب بودند از این‌که دنیا در مقابل کارهایی که جمهوری اسلامی در مقابل جوانان انجام میدهد، سکوت کرده است.

فعالان مدنی در داخل و خارج از کشور در برابر اتفاقات ایران اعتراض خود را ابراز می‌کنند. اما فکر می‌کنید چرا اعدام فعالان سیاسی و مدنی ایران ادامه دارد؟

حکومت می‌داند که اگر در مقابل جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران به صورت خشونت‌آمیز نایستد و از طریق رعب و وحشت مردم را ساکت نکند، عمرش به سر خواهد رسید. هدف جمهوری اسلامی ایجاد رعب و وحشت است تا به دیگران بفهماند اگر شما هم صحبتی بکنید این سرنوشتی است که پیش روی شما خواهد بود. حکومت می‌خواهد از این طریق همه را خانه‌نشین کند تا هر سیاستی که می‌خواهد را اعمال کند و به تاخت و تاز خود ادامه دهد.

شما به عنوان روزنامه‌نگار که سال‌ها در غرب زندگی کردید فکر می‌کنید که غرب نقشی در ایجاد این خشونت‌ها برعلیه فعالان ایرانی دارد؟ آیا غرب حاضر به حمایت از فعالان مدنی و حقوق سیاسی ایران است؟

غرب نشان داده که مسئله‌ی حقوق بشر در ایران و کشورهای مشابه تا زمانی برایش جذابیت دارد که منافع خود را در خطر نبیند. تا زمانی که منافع خودشان تامین شود نگران این نیستند که در ایران فرزاد کمانگر یا شیرین علم‌هولی اعدام می‌شوند. اما زمانی که منافع خودشان تامین نشود آن وقت اعلام می‌کنند که حقوق بشر در ایران پایمال شده است.

البته حقوق بشری که در غرب حمایت می‌شود با حقوق بشر در ایران قابل مقایسه نیست. چرا که در کشور ما حقوق بشری وجود ندارد. غرب دفاع می‌کند اما با حد و مرز این دفاع را انجام می‌دهند. گرچه سازمان‌های حقوق بشری و غیر‌دولتی سازمان‌ها‌یی هستند که ارتباطی به دولت ندارند ولی قدرتی هم ندارند. سازمان‌های حقوق بشری حمایت می‌کنند اما تا زمانی که دول آن‌ها نخواهند نمی‌توانند به نتیجه‌ی درستی دست پیدا کند.

ایرانیان تورنتو در اعتراض به اعدام

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی با صدور بیانیه‌ای در تهران از همه ایرانیان در سراسر دنیا خواست تا با برگزاری گردهمایی و تجمع، این اعدام‌ها را محکوم کنند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شوند.

سحرگاه یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه پنج زندانی سیاسی فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان، بدون اطلاع وکلا و خانواده‌هایشان به چوبه‌ی دار سپرده شدند تا بار دیگر بر همگان آشکار شود که رژیم جمهوری اسلامی پای‌بندی به موازین بین‌المللی حقوق بشر و نیز قوانین انسانی را ندارد.

به دنبال این اعدام‌های سیاسی و غیرانسانی، که جامعه ایرانی را شوک زده کرده است، خانواده‌های این زندانیان سیاسی تصمیم گرفتند که در اعتراض به این جنایات و نقض حقوق انسانی ایرانیان، در مقابل درب اصلی دانشگاه تهران دست به تجمع بزنند.

هم‌راه با این حرکت، جمعی از دانشجویان و جوانان ایرانی در تورنتو  روز یک‌شنبه بعد‌از‌ظهر در میدان «مل لستمن» گردهم آمدند تا این اعدام را محکوم کرده و حمایت خود را از حقوق کلیه زندانیان سیاسی نشان دهند.

در این خصوص هم صحبت‌های اردوان با «ارشیر زارع‌زاده» مسوول کمیته‌ی  دانشجویان دفاع از زندانیان سیاسی در مورد وضعیت اعتراض در تورنتو رامی‌شنویم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر اعدام پنج فعال سیاسی ایرانی در اوین چه بازتاب‌هایی داشت؟ انعکاس این اعدام‌ها در تورنتو و کانادا  به چه نحوی بوده است؟

با توجه به این‌که حدود صدهزار نفر در تورنتو زندگی می‌کنند بسیاری  از آن‌ها از این اعدام‌ها  آگاه و ناراحت شدند. جوانان ایرانی در تورنتو از طریق تلفن، اینترنت به یکدیگر این خبر را اطلاع دادند. من هم نهایت تلاش خود را کردم تا برنامه‌ای را در یکی از مکان‌های سازمان دهیم. اگر چه در چند ساعت این هماهنگی انجام شد اما بیش از صد نفر در این تجمع شرکت کردند. تجمع کنندگان با عکس‌های زندانیان سیاسی و  به همراه داشتن پلاکاردها‌یی اعتراض خود را نشان دادند. آن‌ها می‌خواستند  مردم کانادا را از جنایت‌های نظام جمهوری اسلامی آگاه کنند.

جنایت‌هایی در ایران رخ می‌دهد اما غرب هیچ عکس‌العمل جدی نشان نمی‌دهد.  شما به عنوان فعال مدنی و روزنامه‌نگار فکر می‌کنید غرب در برخورد با نقض حقوق بشر در ایران چه‌قدر جدی است؟

زمانی که فعالان حقوق بشر نامه‌ای می‌نویسند و فعالیتی انجام می‌دهند غرب هم  نقض حقوق بشر را محکوم می‌کند اما محکومیت کافی نیست. ما هم به عنوان فعالان حقوق بشر هم‌واره تاکید می‌کنیم که جامعه‌ی بین‌المللی باید به اقدامات عملی دست بزند و سازمان ملل‌متحد وارد عمل شود. اما متاسفانه آن‌ها تا حد محکوم کردن نقض حقوق بشر پیش می‌روند و پس از آن هیچ کار دیگری انجام نمی‌دهند.

هر چیزی به مسئله‌ی انرژی هسته‌ای و بمب اتمی محدود شده است. ما به عنوان فعالان حقوق بشر  باید جامعه‌ی بین‌المللی را به سمتی ببریم که دست به اقدامات عملی بزند. آن‌چه در ایران اتفاق می‌افتد نقض حقوق بشر است و جنایت‌هایی که انجام می‌شود قابل قبول نیست و با منشور سازمان ملل متحد و با اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر هم‌خوانی ندارد.

کمیته‌ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی هم در این زمینه فعالیت‌هایی دارد. موضع‌گیری این کمیته در مقابل این اعدام‌ها چیست؟

کمیته‌ی دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی یک نهاد حقوق بشری است که بیش از ده سال است فعالیت می‌کند و هم‌واره مخالف اعدام بوده است. ما اطلاعیه‌ای را منتشر کردیم و از ایرانیان سراسر دنیا خواستیم که دست به تجمع و گردهمایی بزنند. تلاش می‌کنیم که فعالان داخل کشور هم در این تجمعات شرکت کنند.

ما با نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و نهادهایی که روی دولت‌ها تاثیر‌گذار هستند، مکاتبه و رای‌زنی می‌کنیم.

برای زندانیان سیاسی اتهامات و جرم‌های سنگینی مانند هم‌کاری با گروه‌های «پژاک» یا «سازمان مجاهدین خلق» مطرح می‌شود. یک معلم هم در روز معلم اعدام می‌شود. نظر شما در این رابطه چیست؟

حکومت برای این‌که این اعدام‌ها را توجیح کند آ‌ن‌ها را به‌ گروه‌های خارج وصل می‌کنند. چنان‌چه این اتهام‌ها در بعضی موارد درست هم باشد، پرونده‌ی آن‌ها  شفاف نبوده و روند دادرسی‌ها قانونی و در موازین حقوق بشر نیست. این هم محکومیت آن‌ها را زیر سوال می‌برد و هم این‌که اعدام اقدامی ضد انسانی است. این افراد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی مرتکب جرمی نشده‌اند که مجازاتش اعدام باشد.

حکومت در آستانه‌ی اولین سال‌گرد جنبش سبز و انتخابات این اعدام‌ها را انجام داد تا به نوعی از مردم زهر‌چشم بگیرد. این‌که حکومت در برابر جنبش آزادی‌خواهی می‌ایستد، از ضعف حکومت سرچشمه می‌گیرد. اما  خون این افرادی  که جانشان را بی‌گناه از دست می‌دهند پایمال نخواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. shad
  1

  تدا وم مبارزه در خا ر ج
  هر کس یک ستاد
  هر ستاد یک ایران
  ما باید بدنبال آلترناتیو‌هایی‌ باشیم که مبارزه را در ساده‌ترین و پیجیده‌ترین اشکا ل آن روزانه،هفتگی،زنده ومتد اوم کنند
  پایه‌های ابتدا ایی تدا وم مبارزه
  ۱-تمرکز فعالیت در شهر محل سکو انت ۲-حمایت از تمامیت جنبش -۳گذر از مرز‌های ایدئولوژی‌سیاسی و ایجاد محور‌ها ی مناسبتری در جهت تکامل در شهر محل سکو نت-۴- هر شهر باید تبدیل به تریبونی برای ایران شود -۵-داشتن میز ها و جا در افشا گری در مرا کز شهر‌ها بطور همیشگی،یک با ر در هفته و یا ماهی‌ یک با ر ،بصورت،پاتوق-۶-سا زما ندهی نما یشگا ه در کتابخانه‌ها منزا‌های دانشگا ها،شهر داری ها…۷-یک نفر بیکار میتوا ند خلاصه اخبار ایران را به زبان کشور محل خود در شهر محل سکو نتش،روزانه ترجمه کرده و روز آنه به احزاب و …میل کند –۸-جا
  یگزین کردن ترا کت ‌های افشا گری با اعلامیه ی طولانی که خود نگا رش گران هم آنها را نمیخوان .قابل توجه برای یک آکسیون جها نی‌ مدا وم در حمایت از جنبش در ایران —در سراسر جهان ،میتوانیم روز‌ها ی دو شنبه هر هفته رادر مرا کز شهر‌ها جمع شده و با تد ا رک آکسیون‌ها ی،یاد روز ۲۵ خداد ،روز قیام آرش و ا ر مردم را علیه نطق خا منه ی گرامی داشته و این روز را به عنوان روز ملی‌ مقومت گرامی داریم