Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
سوت

«حمله سرمربی تیم ملی به رسانه‌ها»

2010 May 12

محمدرضا / رادیوکوچه

Mohamadreza@koochehmail.com

افشین قطبی سرمربی تیم ملی فوتبال ایران صبح دیروز در نشست خبری که در یکی از رستوران‌های تهران برگزار شد شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. بیشتر دقایق کنفرانس مطبوعاتی افشین قطبی به مجادله‌ی لفظی سرمربی تیم ملی با رسانه‌ها هم‌راه بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قطبی صحبت‌های خود را این‌چنین شروع کرد: «ما برنامه‌های مختلفی برای آماده‌سازی تیم ملی ایران جهت حضور قدرت‌مند در جام ملت‌های آسیا داریم که می‌خواهم آن‌ها را در این نشست بیان کنم، ضمن این‌که خوشحالم این نشست را با تعداد بیشتری از مربیان تیم ملی برگزار می‌کنیم و من آن‌ها را به‌شما معرفی خواهم کرد. فدراسیون نیز تمام تلاش خود را کرده و خواهد کرد تا پس از 35 سال ایران بتواند قهرمان جام ملت‌ها شود. به‌عنوان سرمربی تیم ملی فکر می‌کنم فوتبال ایران این کیفیت را دارد که در درون زمین بتواند بهتر از رقبایش در آسیا باشد. ما بازیکنان و استعدادهای خوبی در کشور داریم و از این نظر مشکلی نخواهیم داشت».

«هواداران تیم ملی که یار دوازدهم ما هستند، باید از این تیم پشتیبانی کنند. حمایت آن‌ها به‌تمام اعضای تیم ملی انگیزه می‌دهد. اصلن تلاش ما برای موفقیت این تیم هم برای آن‌هاست. ما 70 میلیون ایرانی در داخل و 5 میلیون در خارج از کشور داریم که می‌توانند حمایت خوبی از تیم ایران داشته باشند. از همین‌جا از ایرانی‌های مقیم خارج از کشور می‌خواهم که به قطر بیایند و در جام ملت‌ها تیم کشورشان را تشویق کنند و امیدوار باشند ما با قهرمانی در این مسابقه‌ها می‌توانیم میزبانی دور بعد این رقابت‌ها به دست آوریم».

«رسانه‌ها نیز یار سیزدهم تیم ملی بوده و می‌توانند نقش بزرگی در پیش‌رفت آن داشته باشند. بنابراین اگر هر کسی وظیفه‌اش را به‌درستی انجام داده و به یک‌دیگر کمک کنیم، به‌موفقیت می‌رسیم. از حدود یک سال پیش که سرمربی تیم ملی ایران شدم، صحبت‌های زیادی بر سر انتخاب دست‌یارانم مطرح شد و خوشحالم اکنون پس از گذشت یک سال توانستم انتخاب‌های خوبی در این زمینه داشته باشم و امیدوارم آن‌ها بتوانند نقش مفیدی در تیم ملی داشته باشند. عده‌ای می‌گفتند قطبی مربیان ایرانی را قبول ندارد اما من می‌گویم اگر قطبی چنین اعتقادی دارد یعنی خودش را قبول ندارد، چون او نیز یک مربی ایرانی است. ما یک سال پیش تلاش کردیم منصور ابراهیم‌زاده را که تفکرات خوبی دارد و مربی موفقی است به تیم ملی بیاوریم نه آن‌که او خودش نخواهد بیاید اما به‌دلیل قراردادی که با تیم ذوب‌آهن داشت، نتوانست به‌جمع ما ملحق شود. من تصور داشتم فقط اضافه کردن یک اسم جدید به‌ جمع کادر فنی تیم ملی مهم نیست. نکته حایز اهمیت آن است که ما فردی را بیاوریم تا ضمن داشتن دانش بالا، از تجربه خوبی هم برخوردار باشد».

«ملاک‌های متعددی برای این انتخاب داشتم، اول آن‌که کسی باشد که کفش تیم ملی را به پا کرده و در لیگ برتر هم به میدان رفته باشد. هم‌چنین مدتی از لژیونرهای ما هم بوده باشد. از دیگر ملاک‌هایم این بود که سنش به بازیکنان ملی‌پوش نزدیک باشد. من به رنگ پیراهن او در دوران بازیگری‌اش نگاه نکردم. عده‌ای گفتند که با انتخاب علی‌رضا منصوریان کادر فنی تیم ملی دیگر آبی شد، اما معتقدم این‌ها نباید مهم باشد. نکته حایز اهمیت شخصیت این مربیان است. اکنون از انتخابم خوشحالم و مطمئن هستم او آینده خوبی در کار مربی‌گری خواهد داشت».

«تیم ملی از بیستم تیرماه تا دوم مردادماه امسال اردوی دوهفته‌ای را در اتریش خواهد داشت. این زمان به‌خاطر آن‌که پس از جام‌جهانی بوده و تیم‌های مختلف برنامه‌یشان خالی است، می‌تواند فرصت خوبی برای ما باشد تا بازی تدارکاتی قابل قبولی را برای تیم ایران فراهم کنیم. ما در این اردو سه مسابقه تدارکاتی خواهیم داشت. در این زمان تیم‌های باشگاهی ما دوران بدن‌سازی‌شان را پشت‌سر گذاشته‌اند و هنوز لیگ هم شروع نشده است. هم‌چنین تیم‌های باشگاهی در اروپا نیز تقریبن آن زمان را بدن‌سازی می‌کنند و تیم ملی هم در آن مقطع تقریبن در همین وضعیت قرار دارد. لذا در وضعیت خوبی می‌توانیم این مسابقه‌ها را برگزار کنیم».

قطبی در پاسخ به‌این سوال که زمانی قول قهرمانی در جام ملت‌ها را دادید، پس از آن هدف‌تان نزول کرد و با پس‌گرفتن قول قهرمانی گفتید، هدف تیم ایران در جام ملت‌های آسیا قهرمانی است که تلاش می‌کنیم به‌آن برسیم، مدتی بعد از این منظر نزول داشتید و گفتید، هدف‌مان این است که کیفیت واقعی فوتبال ایران را در جام ملت‌ها به‌نمایش بگذاریم و تنها امیدواریم در این شرایط بتوانیم در جام ملت‌ها موفق باشیم. آیا اکنون هدف‌تان باز هم نزول پیدا کرده و در ادامه تنها به صعود از گروه‌مان بسنده خواهید کرد، گفت: «هدف تیم ایران هم‌چنان قهرمانی در جام ملت‌های آسیاست. تیم ما 35 سال قهرمان نشده است. من از رسانه‌ها خواستم که به این تیم کمک کنند. چون آن‌ها می‌توانند جو مثبتی را برایمان بسازند. متاسفانه برخی رسانه‌ها هدف‌شان این نیست. متاسفانه ما فرهنگی داریم که می‌گوید اگر من نباشم پس می‌خواهم هیچ‌کسی نباشد. این فرهنگ درست نیست. همه عضو این خانواده فوتبال هستیم و به هم وابسته‌ایم، پس باید برای موفقیت به‌هم کمک کنیم».

«انتخاب‌های من فنی و ملی است. من مسوولیت 75 میلیون ایرانی را دارم که عاشق تیم ملی‌شان هستند. قطعن هر کس که سرمربی تیم ملی باشد به‌دلیل این مسوولیت شب‌ها با چشمانی باز می‌خوابد. نمی‌خواهم هیچ‌وقت به‌خاطر ارتباطات این مسوولیت را خرج کنم. وقتی حنیف عمران‌زاده را برای بازی با تایلند به تیم ملی دعوت کردم او خسته بود و ما بازیکنان دیگری داشتیم که می‌توانستند به تیم ملی کمک کنند. فکر می‌کنم در سابقه‌ام نشان داده‌ام که تنها به‌فکر موفقیت تیم هستم. شاید مخالفت‌هایی که می‌شود به‌خاطر این است که به کسی باج نمی‌دهم و بر روی اصولم استوار هستم».

«تمام کسانی که به تیم ملی اضافه می‌شوند براساس بررسی کمیته‌ی فنی و من انتخاب می‌شوند. من به‌دلیل تجربیاتی که از جام ملت‌ها دارم می‌دانم که در 22 روز باید 6 بازی انجام بدهیم، به‌همین خاطر باید بر روی جزییات دقت کنیم. زمانی‌که من به پرسپولیس آمدم سال‌های سال بود که پرسپولیس قهرمان نمی‌شد و پس از آن قهرمانی هم می‌بینید این عنوان تکرار نشده است».

«فوتبال در ایران بسیار پیچیده و سخت است. می‌بینید که همان مصطفا دنیزلی که هم‌اکنون در ترکیه به موفقیت‌های بسیار زیادی دست یافته نتوانست در پرسپولیس بماند. کرانچار هم مربی بسیار خوبی بود اما نتوانست یک فصل هم در پرسپولیس دوام بیاورد. شما این‌کار را با قشنگی انجام می‌دهید و با نوشته‌هایتان همه را نابود می‌کنید، البته شاید چون یک بازیکن از طرف شما به تیم ملی وارد نشده چنین می‌کنید».

«سفر من به جام‌جهانی ربطی به کره شمالی ندارد. من باید بازی‌های استرالیا و کره‌ی‌جنوبی که در گروه سوم جام ملت‌های آسیا حضور دارند را هم تماشا کنم. حتا تلاش می‌کنم بازی ژاپن را هم ببینم و پس از مرحله یک هشتم به ایران بازخواهم گشت».

«همیشه می‌خواهم از تجربیات مختلف در تیم ملی استفاده کنم، وقتی انتقادها سازنده است لذت می‌برم. هرجا‌که می‌روم مردم ایران با چشم‌های مهربان و قلب بزرگشان تیم ملی را تشویق می‌کنند و از این صحبت می‌کنند که من چه شخصیتی را به تیم ملی آورده‌ام. من هیچ وقت علیه یک مربی دیگر انتقاد نکرده‌ام و زمانی‌که در پرسپولیس بودم نگفتم این مربی خوب است یا بد. همیشه سعی کرده‌ام به همه احترام بگذارم. در زمانی‌که در پرسپولیس بودم مردم در مواجهه با من می‌گفتند سرمربی تیم ملی نشوم. از حرفشان خیلی تعجب می‌کردم و دلیل این صحبت را می‌پرسیدم و آن‌ها می‌گفتند رسانه‌ها نابودت می‌کنند. وقتی به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شدم اتفاق عجیبی را در رسانه‌ها دیدم. یک مجله سر من را بر روی یک محکوم زندانی گذاشته بود. من دلیل این کار را نمی‌دانم. چرا باید این کار بشود تا مادر یک سرمربی تیم ملی ناراحت شود و گریه کند. ما 35 سال است که قهرمان نشده‌ایم، پس چرا کمک نمی‌کنیم که این قهرمانی را تکرار کنیم، چرا مربیان به من یا حاجی‌لو زنگ نمی‌زنند و کمک نمی‌کنند».

دراین‌هنگام خبرنگاری‌ به قطبی یادآور شد که در کنفرانس مطبوعاتی امروز هر چه سوال پرسیده می‌شود شما به گونه‌ای به رسانه‌ها مربوط می‌کنید که قطبی گفت: «من می‌گویم اگر انتقادی مطرح می‌شود باید پشت درهای بسته باشد و نه در رسانه‌ها. در فوتبال دنیا کمتر می‌بینید که مربیان باشگاهی علیه سرمربی تیم ملی صحبت کنند. انتقاد مربیان از تیم ملی تنها مردم را از تیم ملی دور می‌کند».

پس از این پاسخ خبرنگار دیگری رو به قطبی گفت: «پس از جام‌جهانی از فدراسیون این انتظار می‌رفت که نگاهی دوراندیشانه به تیم ملی‌ بکند. من هم قبول دارم که شما برای مسابقات جام جهانی مربی خوبی بودید اما حالا من از شما انتظار دارم که در تورنمنت درجه‌ی دویی هم‌چون جام ملت‌های آسیا کار خارق‌العاده‌ای انجام بدهید و قهرمان شوید. این توقع کار شما را سخت نمی‌کند، ضمن این‌که دیگر در چهره‌تان خبری از آن انرژی نیست»، که قطبی‌ گفت: «من هیچ‌وقت این قدر انگیزه و انرژی نداشتم اما می‌خواهم شفاف بگویم. وقتی جلوی شما می‌نشینم از برخی از سوال‌هایی که می‌کنید ناراحت می‌شوم. تا به‌حال نشده در ایران کسی از من سوال فنی بپرسد و این من‌را غمگین می‌کند. شما یار من هستید. می‌گویید جام ملت‌ها تورنمنت درجه‌ی دو است ولی باید بدانیم که ما تیمی آسیایی هستیم و باید به جام ملت‌ها به‌عنوان تورنمنت درجه یک نگاه کنیم. هدف ما قهرمانی در آسیاست. این گروهی را که جمع کرده‌ایم هدفمان این است که در روز 29 ژانویه که بازی نهایی جام ملت‌های آسیا برگزار می‌شود ایران یکی از دو تیم باشد و بتوانیم جام را به تهران بیاوریم. ما باور داریم که این تیم در روز 29 ژانویه بازی خواهد کرد، ضمن این‌که شما را این‌جا دعوت کرده‌ایم که با ما ناهار بخورید و به ما کمک کنید تا با هم‌دلی هم قهرمانی آسیا را به ایران بیاوریم».

قطبی در پاسخ به این سوال که آیا برپایی اردوی تیم ملی در اتریش هم‌زمان با دوران بدن‌سازی باش‌گاه‌ها مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند، گفت: «از زمانی‌که من به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شدم در کمترین روز برای تیم ملی اردو گذاشتم، اگر به کیفیت مسابقات لیگ در هفته‌های پایانی دقت کنید متوجه کاهش کیفیت بازی‌ها می‌شوید. احساسم این بود که اگر بلافاصله بعد از لیگ اردو را برگزار می‌کردیم بازیکنان با خستگی به تیم اضافه می‌شدند و این برای بازیکنان به صلاح نبود به‌همین خاطر تعطیلاتی را در نظر گرفتیم. ضمن این‌که بازیکنان در دوران بدن‌سازی‌شان در باش‌گاه‌هایشان حضور خواهند داشت و پس از آن بازیکنان برای حضور در اردو به تیم ملی دعوت می‌شوند. ما می‌خواهیم برای هر ثانیه‌مان برنامه‌ داشته باشیم».

در ادامه خبرنگاری به قطبی گفت: «شما در ابتدای صحبت‌هایتان رسانه‌ها را یار سیزدهم تیم ملی خطاب کردید اما هم‌اکنون با صحبت‌هایتان به گونه‌ای با جنگ با رسانه‌ها وارد شده‌اید. ضمن این‌که می‌خواهم بپرسم آیا برای تیم ملی نگاهی هم به بازیکنان ایرانی‌الاصل فعال در خارج از کشور دارید»، که قطبی در پاسخ گفت: «شاید این میکروفون خوب کار نمی‌کند. من به رسانه‌ها بی‌احترامی نکرده‌ام و هم‌چنین معتقدم رسانه‌ها یار سیزدهم تیم ملی هستند. در پاسخ به قسمت دوم سوالتان باید بگویم ما 5 میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم و نگاهمان این است که اگر بازیکنی با کیفیت زندی در خارج از کشور وجود داشت او را به تیم ملی دعوت کنیم».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,