Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
بیست وسوم اردیبهشت - سیزدهم می

«تقویم تاریخ بیست و سوم اردیبهشت»

2010 May 13

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochemail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 590 میلادی –  مورخان اروپایی ماه می را به‌دلایل متعدد آغاز پایان کار دودمان ساسانیان ایران نوشته‌اند که یکی از این دلایل کنار گذاشتن، بازداشت و شاید قتل مدیران مجرب و ایران‌دوست کشوری و لشکری بود. در این ماه «بزرگ‌مهر» وزیر معروف و با تدبیر خسرو انوشیروان نیز به دستور خسروپرویز کشته شد و ایرانیان از داشتن یک مدیر شایسته، مدبر، اندیش‌مند و میهن‌دوست عاری شدند.
  • 1358 خورشیدی – در جریان تصفیه مقامات نظام سابق، بیست سوم اردیبهشت در تهران بیست استاد دانشگاه از کار خود برکنار شدند. یازده تن از این استادان، مدرس پزشکی و علوم وابسته به پزشکی بودند. اسامی برکنار شدگان در روزنامه‌های تهران انتشار یافته بود. در آن زمان هنوز ممنوعیت خروج مردها از ایران که از زمان پیروزی انقلاب برقرار شده بود به‌قوت خود باقی بود.
  • 2008 میلادی – پژوهش‌کده «ماکس پلانک» اعلام کرده بود که طبق نتایج به‌دست آمده از آزمایش‌ها و بررسی‌های این انستیتو، رشد توان مغزی (قدرت تفکر، درک و قضاوت) انسان در چند دهه گذشته سریعن در حال افزایش یافتن بوده است و دست‌رسی انسان به اطلاعات و نیز معلومات عمومی برای تحلیل این اطلاعات و نتیجه‌گیری، به رشد نیروی مغز که «قضاوت درست» بخشی از آن است در دهه یکم قرن 21 شتاب بیشتری داده است. افزایش توان مغز، انسان را منطقی‌تر، قانون‌مندتر و برخلاف تصور قبلی، اخلاقی‌تر می‌کند.
  • 1907 میلادی – بانو «دافنه دو موریه» داستان‌نگار انگلیسی به‌دنیا آمد و 82 سال عمر کرد. وی با نوشتن ده‌ها داستان جالب از موفق‌ترین داستان‌نگاران قرن بیستم به‌شمار می‌رود. دافنه چند کتاب داستان کوتاه هم دارد. داستان «ربکا» که در سال 1938 انتشار یافت، دافنه را مشهور جهان ساخت. نخستین داستان دافنه در سال 1931 انتشار یافت و آخرین کتابش که حاوی بیوگرافی او بود و نیز نامه‌های جالبی که دریافت داشته بود در سال 1995 به زیر چاپ رفت. دافنه 19 آوریل سال 1989 فوت شد.
  • ۱۶۰۷ میلادی – انگلیسی‌ها با ورود به ویرجینیای آمریکا، نخستین مستعمره خود در قاره آمریکا به‌نام «جیمزتاون» را بنیان نهادند.
  • ۱۹۵۰ میلادی – «استیوی واندر» آهنگ‌ساز و خواننده آمریکایی و یکی از خلاق‌ترین چهره‌های موسیقی عامه‌پسند اواخر سده بیستم میلادی، در «ساگین‌وی» میشیگان متولد شد.
  • 1930 میلادی – «نانس» از کاشفان سخت‌کوش قطب شمال درگذشت. او در دوران عمر خود برای کشف مناطق ناشناخته قطب شمال و راه‌های ممکن برای سیاحت آن از میان کوه‌های یخ و برف بسیار تلاش کرد. نانس در سال 1888 میلادی موفق به‌کشف راهی شد که از شرق به غرب نواحی قطبی امتداد می‌یافت و به جزیره یخ‌زده «گروئلند» می‌رسید. نانس در سال 1922 میلادی جایزه نوبل دریافت کرد.
  • 1309 خورشیدی – انحصار چاپ اسکناس در ایران توسط بانک ملی ایران: کشور فرانسه برای اولین بار پس از انقلاب کبیر خود، پول کاغذی را رواج داد. در ایران تا سال 1268  خورشیدی که بانک شاهنشاهی تشکیل شد، پول رایج کشور، مسکوک طلا و نقره بود. در آن سال نشر اسکناس در سراسر ایران منحصرن به بانک شاهنشاهی وابسته به انگلیس تعلق گرفت. دو سال بعد، اسکناس جدید بانک با سرلوحه فارسی و علامت شیر و خورشید و عکس ناصرالدین شاه قاجار و ذکر ارزش آن منتشر شد. مجموعن بانک شاهنشاهی، چهل سال در ایران اسکناس منتشر کرد تا این‌که در 23 اردیبهشت 1309، حق انتشار اسکناس از آن بانک سلب و در مقابل دویست هزار لیره انگلیس، به بانک ملی ایران واگذار شد. اسکناس‏های بانک ملی در سال 1310 منتشر شد و تا سال‏ها، رایج بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,