Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«حکم آزادی برای علم هولی صادر شده بود؟»

2010 May 13

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

شیرین علم هولی که روز 19 اردیبهشت‌ماه 1389 به هم‌راه چهار تن دیگر اعدام شد‌، بر خلاف تصور‌، پیش‌تر قرار بوده آزاد شود و یا حکم او را به‌مراتب تخفیف دهند.

شیرین علم هولی حدود دو سال پیش در بازداشتگاه سپاه علاوه بر شدیدترین شکنجه‌های جسمی‌، بارها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است. پس از آن در دادستانی تهران به مادر شیرین می‌گویند: «در ملاقات با دخترش از او بخواهد سکوت کند و درباره وقایع روزهای بازداشت در سپاه‌، چیزی نگوید». شیرین گرچه وعده سکوت پس از آزادی را می‌دهد‌، ولی انتشار چند نامه از او در خارج از زندان و دیدن نوشته‌های او به زبان کردی و به‌ویژه درج واژه پیروزی Serkeftın در پایان هر نامه‌، باعث تجدید‌نظر در تصمیم مسوولان می‌شود. مسئله زمانی حاد شد که شیرین در یکی از جلسات رسیدگی به مشکلات زندانیان با حضور نماینده دادستانی کل تهران (‌مرتضوی در آن‌زمان) می‌گوید بارها به من تجاوز شده و من می‌خواهم بازجویانم را مجازات کنید.

در پی آن شیرین برخلاف روند دادرسی در ایران بدون اطلاع قبلی به پای چوبه دار کشانده شد. به گفته یک شاهد‌: «شیرین زمانی‌که چوبه دار را دید و جریان را فهمید‌، التماس کرد برای آخرین بار با مادرش صحبت کند‌، ولی نمایندگان دادستانی اجازه ندادند حتا وصیت هم داشته باشد.»

همین منبع می‌افزاید: «جریان اعدام‌های 19 اردیبهشت‌ماه هم مانند سایر اعدام‌ها توسط نماینده ویژه وزارت اطلاعات فیلم‌برداری شد‌، ولی نمایندگان حاضر اجازه ندادند صحنه‌هایی از فرزاد کمانگر که شعار میداد مرگ بر خامنه‌ای و زنده باد آزادی در حالی‌که خود تناب را خود بر گردن می‌انداخت ، فیلم‌برداری شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,