Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
کاغذ کاهی1

«خداحافظ گاری کوپر»

2010 May 14

علی خاکپور / رادیو کوچه

از این پس، هر هفته با برنامه‌ی «کاغذ کاهی» در خدمتتان خواهیم بود. در این برنامه قصد داریم هر هفته یک کتاب به شما معرفی کنیم. روی‌کرد غالب ما معرفی کتب ادبی، با تاکید بیشتر بر رمان و داستان کوتاه، خواهد بود، گرچه هر از چندگاهی به سایر عرصه‌ها هم نیم نگاهی خواهیم انداخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در اولین برنامه، رمان درخشان و دوست‌داشتنی «خداحافظ گاری کوپر» نوشته‌ی «رومن گاری»، نویسنده‌ی شهیر فرانسوی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

رومن گاری در سال ۱۹۱۴ در شهر ویلنا واقع در لیتوانی در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. پدرش کمی بعد خانواده را رها کرد و از این هنگام او با مادرش زندگی می‌کرد.

رومن در چهارده سالگی به هم‌راه مادرش به شهر نیس در کشور فرانسه رفت. او در فرانسه به تحصیل حقوق پرداخت و هم‌چنین خلبانی را در نیروی هوایی فرانسه آموخت. پس از اشغال فرانسه توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم، او به انگلستان گریخت و تحت رهبری شارل دوگل به «نیروهای آزاد فرانسه»‌ پیوست و در اروپا و آفریقای شمالی جنگید.

پس از جنگ، رومن با مدرک حقوق، که از دانشگاه پاریس گرفته بود، و نیز با دیپلم زبان‌های اسلاو که از دانشگاه ورسای دریافت کرده بود، به عنوان دیپلمات در شهرهای مختلف کار کرد. هم‌چنین به عنوان سخنگوی هیت نمایندگان فرانسوی سازمان ملل ابتدا در نیویورک و سپس در لندن به فعالیت پرداخت. پس از اقامت در نیویورک به دلیل خستگی به مدت سه ماه کار را رها کرد و در سال ۱۹۵۶ به نوشتن رمان «ریشه‌های بهشتی» (Les racines du ciel) پرداخت. این داستان نخستین رمان وی بود که برنده‌ی‌ جایزه‌ی گنکور (Prix des Goncourt) شد.

رومن در دوران زندگی سیاسی‌اش حدود ۱۲ رمان نوشت که البته بسیاری از کارهایش را با نام مستعار منتشر کرد. رومن گری در ۲ دسامبر ۱۹۸۰ بعد از مرگ همسرش در سال ۱۹۷۹ با شلیک گلوله‌ایی به زندگی خود خاتمه داد.

معروف‌ترین کتاب‌های گاری عبارتند از:

  • تربیت اروپایی
  • ریشه‌های آسمان
  • میعاد در سپیده‌دم
  • سگ سفید
  • خداحافظ گاری کوپر
  • لیدی ال
  • شبح سرگردان
  • بادبادک‌ها
  • زندگی در پیش رو
  • مردی با کبوتر

قصه‌ی رمان «خداحافظ گاری کوپر»، که گاری آن را در سال 1969 نوشته است، در سوییس و فرانسه میگذرد.  قهرمان قصه، لنی، جوانک 20ساله‌ی آمریکایی ست که برای فرار از خدمت سربازی و به تبع آن اعزام به ویتنام از آمریکا گریخته و به کوهستان‌های پربرف سوییس پناه آورده است. تنها چیزی که برای لنی اهمیت دارد اسکی‌ست. فقط و فقط به اسکی فکر می‌کند و نسبت به هر آن‌چه در دنیای اطرافش می‌گذرد مطلقن بی‌تفاوت است. او به هم‌راه جمعی دیگر از عشاق برف و اسکی در یک کلبه‌ی کوهستانی زندگی می‌کند. کابوس اسکی بازها تابستان است، زمانی که خبری از برف نیست و آن‌ها مجبورند پایین بیایند، کاری پیدا کنند و فصل گرما را به هر زحمتی که شده بگذرانند.

در این میان، لنی که به شهر آمده است با جسی، دختر کنسول آمریکا در ژنو، آشنا می‌شود و این آشنایی در نهایت سرنوشت عجیبی را برای او رقم می‌زند…

کتاب خداحافظ گاری کوپر را سروش حبیبی برای انتشارات نیلوفر ترجمه و به ابراهیم نبوی تقدیم کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,