Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
گفت‌و‌گوی روز

«اعتصاب کردستان،احتمال دست‌گیری اجلال ‌قوامی»

2010 May 13

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

در پی اعدام فعالان سیاسی کرد در روز شنبه گذشته موج اعتراض‌ها در داخل و خارج از کشور رو به گسترش است. در کشور‌های اروپایی و آمریکا و کانادا از سویی و گروه‌های فعال داخلی نیز علی‌رغم تهدید‌ها به این اعدام اعتراض شد. از سویی دیگر بنابر اظهارات خلیل بهرامیان موکل‌های او فرزاد کمانگر و شیرین علم هولی هیچ اتهام اثبات شده‌ای نداشته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در راستای اعتراض به این اعدام با اعلام گسترده سازمان‌های فعال در کردستان نظیر حزب‌های کومله و دموکرات و سایر سازمان‌های مدنی در سایر مناطق در روز پنج‌شنبه بیست و سوم اردیبهشت‌ماه برابر سیزدهم ماه می پیشنهاد اعتصاب عمومی دادند.

با دعوت این سازمان‌ها و فعالان از مردم در کردستان خواسته شد که به صورت عمومی از محل کار خود حضور نیابند. بنابر گزارش‌های رسیده تا‌کنون این فراخوان با استقبال مردم در کردستان روبه‌رو شده است.

بنابر اظهارات سامان رسول‌پور روزنامه نگار کرد، از ساعات اولیه صبح روز پنج‌شنبه عموم شهر‌های این استان شاهد اعتصاب بوده است. این روزنامه‌نگار هم‌چنین اشاره می‌کند:

«پس از آن که گروه‌های صنفی و حزبی و فعالان دانشجویی روز پنج‌شنبه را برای اعتصاب پیشنهاد کردند، بیشتر شهر‌های این استان امروز در اعتصاب به سر برده است.»

این گزارش‌ها حاکی است در شهرهای سنندج، مهاباد، سقز، اشنویه، بیجار، بانه، کامیاران و قروه اکثر مناطق و بازار تعطیل بوده است. از سویی نیز ذکر می‌شود حتا در برخی از شهر‌ها نظیر کامیاران دانش‌آموزان و در مهاباد دانش‌جویان پیام‌نور در سر کلاس‌ها حاضر نشده‌اند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=InFqex13LwA&feature=player_embedded[/youtube]

گزارش‌ها حاکی است در میادین اصلی شهر‌های کرد‌نشین عوامل انتظامی از صبح امروز مستقر بوده‌اند.

این روزنامه‌نگار کرد هم چنین اشاره می‌کند: «در روز چهارشنبه اکثر مسوولان صنفی به نیروی انتظامی احظار شده‌اند و به آنان هشدار داده شده بود که حق اعتصاب ندارند و با اعتصاب‌کنندگان برخورد خواهد شد.»

برخی گزارش‌های تایید نشده اشاره دارد که عوامل انتظامی اقدام به شکستن قفل مغازه‌ها کرده‌اند. سایر موارد هم اشاره به درگیری در سنندج و مجروح شدن دو شهروند دارد. که تاکنون این موارد تایید نشده است.

رسول‌پور اظهار داشت این اعدام‌ها در آستانه سال‌گرد انتخابات بیست و دوم خرداد و اعتراض‌های مردمی می‌تواند با هدف ایجاد فشار بر فعالان و ایجاد فضای رعب و وحشت باشد. از سویی این پیام را نیز داشت که به‌نظر می‌رسید به دلیل اعتراض‌های مردم کرد به اعدام‌ها و خشونت‌ها از این اعدام‌ها جلوگیری شده است که نظام با این اعدام‌ها پاسخ داد.

بسیاری معتقدند این اعدام‌ها اتفاق‌نظر و وحدت گسترده‌ای را بین فعالان سیاسی و مدنی کرد و غیر‌کرد بر انگیخته است.

در تهیه این خبر هم چنین به سراغ «جلال قوامی» سخن‌گوی سازمان دفاع حقوق بشر کردستان رفتیم اما تلفن هم‌راه وی خاموش بود. با تماسی که با خانواده وی داشتیم، خانواده وی نیز اظهار داشتند که از صبح امروز پس از خروج وی از منزل هیچ تماسی نداشته است و تلفن هم‌راه وی خاموش است و این نگرانی را دارند که وی دست‌گیر شده باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


  1. alex
    1

    رژیم جمهوری اسلامی ایران غیر از کشتن مردم خوب و بی آزار کار دیگری ندارد و نتیجه حکومتهای واپس گرا و خودکامه است و آخرش خود آنها این بی عدالتی نسیب شان می شود چنان که صدام را دیدیم