Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
بیست چهارم اردیبهشت - چهاردهم می

«تقویم تاریخ بیست و چهارم اردیبهشت»

2010 May 14

مریم/رادیو کوچه

Maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1311 خورشیدی – «غلام‌حسین صالح‌یار» موسس خبرگزاری رادیو ـ تلویزیون ملی، بنیادگذار نخستین خبر گزاری غیر دولتی ایران، دو بار سردبیر روزنامه اطلاعات، نخستین سردبیر روزنامه آیندگان، سردبیر خبرگزای پارس، از موسسان سندیکای روزنامه‌نگاران ایران و مولف چندین کتاب از جمله «چهره مطبوعات معاصر» 24 اردیبهشت در تهران پا به‌عرصه وجود گذارد و 19 آذر 1383 در 72 سالگی درگذشت. از صالح‌یار به‌عنوان روزنامه‌نگار تمام‌عیار نسل گذشته یاد می‌کنند که همه وجود خود را در این‌راه گذاشته بود. به گونه‌ای که از دست دادن یک خبر و محروم‌شدن مردم از آن، وی را بیمار می‌کرد و گاهی روانه بیمارستان می‌ساخت.
  • 1757 میلادی – «احمدخان درانی» که قبلن از ژنرال‌های ارتش ایران بود و پس از قتل نادرشاه در جریان کودتای دهم ژوئن سال 1747 قوچان، به قندهار بازگشته و دعوی استقلال و پادشاهی کرده بود در این‌روز پنجاب را ضمیمه قلم‌رو خود اعلام داشت.
  • 1358 خورشیدی – «شیخ صادق خلخالی» رییس وقت دادگاه‌های انقلاب در یک مصاحبه مطبوعاتی که در صفحات اول روزنامه‌ها انتشار یافته بود گفته بود که حکم اعدام شاه، فرح، اشرف، غلام‌رضا، شریف‌امامی، اردشیر زاهدی، شعبان جعفری، سپهبد اویسی و پالیزبان را صادر کرده و هر ایرانی که این‌ها را بکشد عامل اجرای حکم دادگاه محسوب خواهد شد. وی در همین مصاحبه گفته بود که هویدا پیش‌نهاد یک میلیون دلار رشوه داده بود تا اعدام او دو ماه به تاخیر افتد تا بتواند توصیه‌هایش را بنویسد و به‌دولت وقت اندرز بدهد.
  • 1987 میلادی – «ریتا هیورث» بازیگر آمریکایی فیلم‌های سینمایی که بعدن با علی‌خان محلاتی ایرانی‌تبار ازدواج کرد و از او دختری به‌نام یاسمین دارد در 68 سالگی از بیماری آلزایمر درگذشت. یاسمین تحت تاثیر خصلت ایرانی خود که هیچ‌گاه پدر و مادر را در سنین سال‌خوردگی و از کارافتادگی تن‌ها نمی‌گذارند، از مادرش در طول بیماری در خانه‌اش در نیویورک نگه‌داری کرد و آوازه همین فداکاری باعث شد که انجمن حمایت از بیماران آلزایمر به‌وجود آید.
  • 2001 میلادی – «راسی پورام نارایان» داستان‌نگار هندی 14 ماه می و پس از 95 سال زندگی درگذشت. وی مسایل جامعه هند در قرن بیستم را به سبک چخوف به‌صورت داستان کوتاه درآورد و منتشر ساخت و با این کار کمک بزرگی به حل این مسایل کرد و هندیان از این بابت قدردان او هستند.
  • 1995 میلادی –  در سال‌روز بزرگ‌داشت فردوسی، 14 می« آی چینگ» شاعر معاصر چین که در میان ادیبان جهان، «آی» به «فردوسی چین» شهرت داشت در 86 سالگی درگذشت. آی تحصیل‌کرده فرانسه، بیش از 50 سال همانند فردوسی شعر میهنی سرود و در این زمینه چند مجموعه شعر حماسی و نیز غزل دارد.
  • 1939 میلادی – «لینا مدینا» که 27 سپتامبر 1933 در کشور پرو (آمریکای لاتین) به‌دنیا آمده بود 14 ماه می 1939 در سن 5 سال و هشت ماهگی در بیمارستان با عمل سزارین که توسط دکتر «لوزادا» صورت گرفت یک پسر 2 کیلو و هفت‌صد گرمی کاملن سالم و طبیعی به‌دنیا آورد که نامش را «جراردو» گذاردند. این نخستین زایمان از این دست است که در تاریخ بشر ثبت شده است. خانواده لینا قبلن تصور می‌کردند که در شکم او یک تومور و یا «کیست» است که هر روز بزرگ‌تر می‌شود و او را برای درمان این تومور به بیمارستان برده بودند که حاملگی تشخیص داده شد و در وقت معین، وضع حمل انجام شد.
  • ۱۱۷۵ میلادی – نخستین مایه آبله را «ادوارد جنر» پزشک انگلیسی به بازوی بیماری هشت ساله تزریق کرد و ایمن‌سازی یا همان واکسیناسیون را بنیاد نهاد.
  • ۱۳۷۵ خورشیدی – افتتاح راه‌آهن مشهد-سرخس-تجن که موجب ارتباط ایران و ترکمنستان شد.
  • ۱۳۶۳ خورشیدی – درگذشت «حبیب یغمایی» محقق، نویسنده و شاعر معاصر. حبیب یغمایی به مدت سی سال تمام و بدون وقفه ماه‌نامه ادبی و فرهنگی یغما را منتشر کرد که خود مدیر و سردبیر آن بود. دوره یغما یکی از مهم‌ترین منابع ادبی ایران در فاصله سال‌های ۱۳۲۷تا ۱۳۵۷ است. شعر «روباه و زاغ» از معروف‌ترین اشعار آورده‌شده در کتاب فارسی دوم ابتدایی، از سروده‌های حبیب یغمایی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,