Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
به بهانه اعدام فرزاد کمانگر

«آن معلم دیگر جان ندارد»

2010 May 14

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

تو مرا دوست داری

اما

من به تو خیانت می کنم

رسمی معمولی ست

همه چیز در این دنیا

یا زود به هم می رسند،

یا زود از هم جدا می شوند

وما بار دیگر برای پیوند وگستتی

که می دانیم به زودی اتفاق می افتد

تلاش می کنیم…

فرزاد کمانگر

روزنگاشت امروز به بهانه مرگ معلم کرد، روزنامه نگار و فعال مدنی فرزاد کمانگر است. تا زمان نوشتن این روز نگاشت علی رغم این که وی روز یک‌شنبه نهم می برابر با نوزده‌ام اردیبهشت در زندان اوین تهران اعدام شد، هنوز از وضعیت تحویل جسد او به خانواده‌اش، محل و زمان دفن او اطلاعی در دست نیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فرزاد کمانگر، فعال حقوق‌بشر و محیط زیست، روزنامه‌نگار و فعال صنفی، معلم کرد ایرانی بود که به اتهام عضویت و هم‌کاری با «پژاک» -گروه مسلح که بر علیه حاکمیت در ایران مبارزه می‌کند-  به اعدام محکوم شد و در سحرگاه روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹، به‌همراه علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان در زندان اوین به دار آویخته شد.

فرزاد دبیر هنرستان کار‌و‌دانش شهرستان کامیاران در جنوب استان کردستان، عضو انجمن صنفی فرهنگیان و انجمن زیست محیطی ئاسک (آهو) بود و با نام مستعار “سیامند” در ماهنامه فرهنگی آموزشی رویان که به اداره آموزش و پرورش کامیاران تعلق دارد قلم می‌زده است. او در آموزش و پرورش شهرستان کامیاران ۱۲ سال سابقه تدریس داشت و هم‌چنین در زمینه حقوق قومی و مسایل زنان نیز فعال بود.

کمانگر در مرداد ۱۳۸۵ برای پیگیری مسئله درمان بیماری برادرش به تهران می‌آید که در همان زمان به اتهام عضویت در گروه پژاک و مشارکت در چند عملیات بمب‌گذاری و خراب‌کارانه دستگیر می‌شود.

بنابر استناد نامه‌ای که توسط خود او تحت عنوان «رنج‌نامه» از زندان نوشته شده بود، وی در ابتدای بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین و بازداشتگاه اطلاعات سنندج و کرمانشاه تحت شکنجه‌ قرار گرفته است. او هم‌چنین در این نامه اشاره می‌کند که در طول این دوره ۳۳ ماهه زندان، ماه‌ها در سلول‌های انفرادی و در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر و سنندج مورد آزار و اذیت قرار گرفته و مسوولان زندان در هنگام شکنجه و آزار و اذیت او، با صدای بلند، برای شنیده نشدن صدای فریادش قرائت قرآن پخش می‌کرده‌اند.

او به پاس فعالیت‌هایش، به صورت افتخاری گزارش‌گر ویژه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز بود. در گزارش‌های یونسکو پیرامون فشارها علیه فضاهای آموزشی ایران به موضوع اعدام فرزاد کمانگر نیز اشاره شده است. اعدام این معلم کرد از سوی اتحادیه اروپا و سازمان بین‌المللی دفاع از حقوق بشر نیز مورد اعتراض قرار گرفته است.

بنابر اظهارات خلیل بهرامیان وکیل او و یکی دیگر از اعدام شده‌گان به نام «شیرین علم هولی»، هیچ مدرک مستند و قابل استنادی در پرونده کمانگر وجود نداشته است و عدم ارتباط او با گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، روشن بود. اما بااین‌حال، نظر به مستندات پرونده که قسمتی از آن‌ها در رسانه‌های دولتی انتشار عمومی یافته، وی در اسفندماه سال ۱۳۸۶ به جرم عضویت در حزب مسلح «پ‌ک‌ک» از سوی شعبه ۳۰ دادگاه انقلاب حکم اعدام گرفت.

در همین مورد وکیل کمانگر پس از اجرای حکم گفت:

«قاضی پرونده حرف‌های کمانگر و من را نشنید و من معتقدم کمانگر صد‌درصد بی‌گناه بود و حتا عضو گروه«پ ک ک» هم نبود. اصلن نه عضو بود و نه هوادار. او شخصیتی نبود که اهل این برنامه‌ها باشد.»

او هم‌چنین در جایی دیگر در اظهارات خود با خبرگزاری‌ها ادامه می‌دهد: «آقایان حتا یک سرسوزن مدرک ندارند. اگر ادعا می‌کنند، بیاورند پیش یک سری از قضات بی‌نظر و باشرف ایرانی و یا قضات دادگاه‌های بین‌المللی بگویند. اگر کوچک‌ترین دلیلی علیه فرزاد دارند، من علاوه براین‌که حاضرم پروانه وکالتم را برای همیشه پاره کنم، حاضرم هر‌گونه مجازاتی را تحمل کنم.»

پس از صدور حکم اعدام برای فرزاد کمانگر در سال هشتاد و شش، این حکم مورد اعتراض گسترده فعالان سیاسی و مدنی و کسانی که در حوزه حقوق بشر فعال بودند قرار گرفت. کمپین‌های بسیاری برای حمایت از این معلم تشکیل شد و سازمان‌های مختلف مدنی بین‌المللی با ارسال نامه‌های مستقیم به قوه قضائیه ایران تقاضای بررسی عادلانه پرونده وی را کردند. اما چه در دادگاه تجدید نظر و چه در دیوان عالی کشور این رای مورد تایید قرار گرفت.

اشاره شده که در گردش کار پرونده این پنج تن که توسط دادستانی تهران منتشر شده، آمده است که فرزاد کمانگر در بازجویی‌ها «خود را از وجود مواد منفجره بی‌‌اطلاع نشان داد» اما بر اساس بررسی‌های وزارت اطلاعات «یکی از برادران فرزاد کمانگر به نام شیرزاد، در سلیمانیه عراق فعالیت حزبی می‌کند و سابقه ‌محکومیت به علت همکاری با گروهک پ‌ک‌ک را دارد.»

بر اساس این اطلاعیه، اظهار می‌شود آقای کمانگر زمانی دستگیر می‌شود که مأموران امنیتی در مرداد ماه ۸۵ پس از کشف مواد منفجره در یک خودرو در تهران و دستگیری یکی از سرنشینان این خودرو به محل سکونت وی مراجعه می‌کنند و در آن‌جا فرزاد کمانگر نیز بازداشت می‌شود. وی هم‌چنین متهم به همکاری در انفجار خط لوله نفتی ایران به ترکیه بود. اتهاماتی که هیچ‌گاه از سوی متهم پرونده مورد تایید نبود و در تمام مدت سه سال گذشته مستندات آن در اختیار وکیل وی نیز قرار نگرفت.

بنابر اظهارات وکیل پرونده در سال گذشته در روند پرونده تغییراتی ایجاد شده بود و حتا بازجوی فرزاد کمانگر به وی اعلام کرده بود که وی اعدام نخواهد شد. برخی بر این موضوع اشاره دارند که مواردی از پرونده سازی علیه وی روشن شده بوده است و بازجوی وی به همین دلیل به او گفته بوده که وی اعدام نخواهد شد.

اما بر خلاف آن که در عصر روز شنبه وی با برادرش تلفنی صحبت می‌کند و اظهار می‌دارد که مواردی را باید به وکیل‌اش در مورد پرونده بگوید. هم‌چنین عدم اطلاع خانواده وی و عدم ابلاغ به وکیل قانونی بدون هیچ اطلاعی، فرزاد صبح روز یک‌شنبه نوزده‌ام اردیبهشت در زندان اوین به دار آویخته شد.

خانواده وی نیز پس‌از آن در فشار قرار گرفتند که شرط تحویل جنازه، آرامش در کردستان است و هم‌چنین وی باید در جایی غیر از قبرستان مسلمانان دفن شود. اعدام فرزاد کمانگر و چهار نفر دیگر در کردستان موج گسترده‌ای از اعتصاب را بر انگیخت و در شهر‌های مختلف این استان بازار و برخی از مدارس و دانشگاه‌ها توسط معترضین تعطیل شد. از سویی در تعدادی از کشور‌های جهان نظیر آمریکا، آلمان، سوئد، دانمارک، فرانسه، افغانستان و چند کشور دیگر تظاهرات‌های گسترده‌ای انجام شد.

رهبران مخالف دولت ایران مهدی کروبی و میر‌حسین موسوی نیز در پیام‌های جداگانه‌ای در محکوم کردن این اعدام‌ها آن‌ها را غیر‌شفاف و مبهم دانسته و عدم بررسی علنی این پرونده‌ها را روالی غیر قانونی دانستند.

منبع ها:

  • وبلاگ شخصی فرزاد کمانگر
  • خبرگزاری بی بی سی
  • خبرگزاری فرانسه
  • ویکی پدیا
  • دویجه وله
  • رادیو کوچه مصاحبه با خلیل بهرامیان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,