Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
بیست و ششم اردیبهشت - شانزدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌ششم اردیبهشت»

2010 May 16

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • ۱۶ ماه می – روز نیروهای مسلح در ایالات متحده، روز معلم در مالزی و روز بین‌المللی مبارزه با ترس از هم‌جنس‌گرایی.
  • 330 پیش از میلاد – «کالیس تنیس» تاریخ‌نگار رسمی اسکندر که در حمله به آسیا با او بود شرح جنگ شهر‌ری را که به‌صورت خانه به خانه صورت گرفت، برنگاشته است که با تطبیق تقویم‌ها 16 یا 17 ماه می آغاز شده بود و مورخان نظامی از آن به‌عنوان نخستین جنگ خیابانی بشر به مفهوم امروز، نام برده‌اند. طبق گزارش کالیس تنیس در آن روز در داخل شهرری میان نیروهای اسکندر و واحدهای نظامی در حال عقب‌نشینی ایران نبردی خونین و کوچه به کوچه آغاز شد که سه روز طول کشید. نیروهای اسکندر پس از پیروزی در جنگ «گائوگاملا» به تعقیب سربازان ایران ادامه داده و پس از چند برخورد کوتاه از جمله نبرد همدان، به ری رسیده بودند.
  • 1975 میلادی – نخستین زن کوه‌نورد خود را به قله «اورست» در کشور نپال رساند و نامش در «تاریخ» ثبت شد که برای همیشه باقی خواهد بود. وی «جونکو تابی» و یک ژاپنی بوده است.
  • 1966 میلادی – با انتشار اطلاعیه مورخ 16 ماه می حزب کمونیست چین، انقلاب فرهنگی این کشور آغاز شد که «مائو» رهبر وقت چین آن‌را برای دو سال پیش‌بینی کرده بود. هدف از این انقلاب، پاک‌سازی چین از بوروکراسی بد، فساد اداری و هم‌چنین تصفیه حزب کمونیست این کشور از کسانی بود که بدون وفاداری به‌ این عقیده صرف داشتن سهم و برخورداری از قدرت، خود را در آن، جا زده بودند. هدف دیگر انقلاب، زدودن باقی‌مانده رسوم و علایق و تفکر (فرهنگ) بورژوازی از جامعه چین بود.
  • 1988 میلادی – دکتر «چارلز اورت کوپ» رییس وقت نظام پزشکی آمریکا اعلام کرد که مواد متشکله نیکوتین (دخانیات) از لحاظ اعتیاد، مشابه هرویین و کوکایین هستند و سیگار باید در ردیف مواد مخدر قرار گیرد و ممنوع شود. وی از 1982 تا 1989 رییس نظام پزشکی آمریکا بود. رییس نظام پزشکی قبلی آمریکا، سه دهه پیش از دکتر کوپ، دخانیات را عامل بسیاری از بیماریی‌ها و از جمله سرطان اعلام کرده بود که با اعلامیه او، مبارزه با سیگار به تدریج جهانی شد و در بسیاری از کشورها، دود کردن آن در محل کار و اماکن عمومی و در اطاقی‌که اطفال باشند ممنوع شد و با وضع مالیات سنگین، خرید آن برای بسیاری از مردم و به‌ویژه جوانان دشوار گردید. به‌علاوه برخی از پارلمان‌ها از جمله دستگاه مقننه آمریکا فروش دخانیات به‌جوانان زیر 18 سال تمام را ممنوع و تخلف از آن را جرم قرار دادند. در ادامه این مبارزه نیز سازمان جهانی بهداشت «دود سیگار» را قاتل شماره یک بشر اعلام داشت.
  • 1770 میلادی – «ماری آنتوانت» شاهزاده خانم 14 ساله اتریشی به عقد ازدواج «لویی» شاه‌زاده 15 ساله فرانسه درآمد که هر دو پس از به‌دست آوردن عنوان پادشاه و ملکه، درجریان انقلاب فرانسه گردن زده شدند.
  • ۱۸۷۵ میلادی – در پی وقوع زمین‌لرزه شدیدی در «ونزوئلا و کلمبیا» ۱۶ هزار تن جان باختند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,