Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «آیت‌اله محمدتقی بهجت‌فومنی»

«زندگی یک روحانی پرطرف‌دار»

2010 May 17

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز بیست وهفتم اردیبهشت مصادف با اولین سال‌روز در گذشت «آیت‌اله محمدتقی بهجت‌فومنی» از مراجع تقلید شیعیان است. وی متولد ۱۲۹۴ خورشیدی بود و روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ پیش از بستری شدن در بیمارستان ولی‌عصر قم به علت سکته مغزی درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آیت‌اله بهجت فومنی» در اواخر سال ۱۳۳۴ قمری برابر ۱۲۹۴ خورشیدی در شهر فومن واقع در استان گیلان زاده شد. او در ۱۶ ماهگی مادر خود را از دست داد.

وی پنجمین فرزند «کربلایی محمود بهجت» بود. پدرش، از معتمدین شهر فومن بود و در ضمن اشتغال به کسب و کار، به رتق و فتق امور مردم می‌پرداخت و اسناد مهم و قباله‌ها به گواهی وی می‌رسید. وی اهل ادب و ذوق بوده و در مراثی اهل بیت پیامبر اسلام به ویژه امام سوم شیعیان شعر می‌سرود.

محمدتقی بهجت تحصیلات ابتدایی را در مکتب‌خانه فومن گذراند و در همان شهر به تحصیل مقدمات علوم اسلامی پرداخت. وی به سال ۱۳۴۸ قمری در سن چهارده سالگی به عراق رفت و در مدت چهار سالی که در کربلا بود بخش زیادی از کتاب‌های فقه و اصول شیعه را فراگرفت پس از آن به نجف مهاجرت کرد.

و در سن 18 سالگی در کلاس درس «سیدعلی قاضی» حاضر می‌شود، و مورد ملاطفت و عنایات ویژه آن استاد قرار می‌گیرد و در عنفوان جوانی چندان مراحل عرفان را سپری می‌کند که غبطه دیگران را بر می‌انگیزد.

معمول رسم بر این است که روحانیون مسلمان پس از اتمام تحصیلات دینی به جایی برای تبلیغ دین خود می‌روند که به آن هجرت می‌گویند.

محمدتقی بهجت نیز بعد از پایان رسانیدن تحصیلات خود در سال ۱۳۲۴ به ایران و زادگاه خود رفت و چند ماهی را در فومن ماند و بعد نیز بر آن شد که دوباره به حوزه علمیه نجف برود در راه قصد زیارت حرم معصومه و اطلاع یافتن از وضعیت حوزه قم را کرد، ولی در طول چند ماهی که در قم توقف کرده بود خبر فوت استادان بزرگ نجف یکی پس از دیگری شنیده می‌شد، لذا او تصمیم گرفت که در شهر قم اقامت کند و در آن‌جا تحصیلات خود را ادامه بدهد.

پس از چند ماه اقامت در حوزه علمیه قم که نوپا بود او به قول شاگرد خود «آیت‌اله مصباح» (که این قول برگرفته از سایت خود آیت‌اله بهجت است) برجسته‌ترین شاگرد علمای دینی شد، آیت‌اله بهجت از همان زمانی که «آیت‌اله بروجردی» در قم تدریس را شروع کرده بودند، از شاگردان برجسته، معروف و مبرز درس وی بوده است.

او هم‌چنین، اشارات «ابن سینا» و اسفار «ملاصدرا» را نزد مرحوم «سید‌حسن بادکوبه‌ای» فرا گرفته است.

آیت‌اله بهجت در همان ایام که در کلاس درس «اصفهانی»، «غروی» و «شیرازی» حضور می‌یافت، ضمن تهذیب نفس و تعلم، به تعلیم هم می‌پرداخت و سطوح عالیه را در نجف اشرف تدریس می‌کرد. پس از هجرت به قم نیز پیوسته این روال را ادامه می‌داد. در رابطه با تدریس خارج فقه توسط او نیز در مجموع می‌توا‌ن گفت که‌ وی بیش از پنجاه سال به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال داشت و به واسطه شهرت گریزی در منزل تدریس کرده است.

فهرست بعضی از تالیفات آیت‌اله که با اصرار و پشت‌کار برخی از شاگردانش به چاپ رسیده به نام‌های

«رساله توضیح‌المسایل‌» (فارسی و عربی) «مناسک حج»، «وسیله النجاه» و «جامع‌المسایل» است.

و سرانجام آیت‌اله محمدتقی بحجت فومنی در ساعت ۱۴:۴۲ روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ پیش از بستری شدن در بیمارستان ولی‌عصر قم به علت سکته مغزی درگذشت.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

انجمن‌های تخصصی

مراجع شیعه

زندگی‌نامه آیت‌اله بحجت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,