Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
بیست‌و‌هشتم اردیبهشت - هجدهم می

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هشتم اردیبهشت»

2010 May 18

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 18 می – براساس قطع‌نامه شماره 5 دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌های «ایکوم» این روز به‌نام «روز جهانی موزه» ثبت شد. گسترش موزه‌های سراسر جهان هم‌کاری همه جانبه علمی- فرهنگی و صنعتی موزه‌ها در جهت دست‌یابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ‌کردن اقدامات بین‌المللی و تدوین برنامه‌های موثر در سطح جهانی از اهداف مهم این مجمع است. هدف از تشکیل مکانی به‌نام موزه نگه‌داری آثار گذشتگان و انتقال آن‌ها به آیندگان، ارزیابی و قیاس پدیده های تاریخی، علمی، هنری و صنعتی گذشته و حال و جلوگیری از نابودی فرهنگ بومی و ایجاد مانع در برابر فرهنگ‌های بیگانه است.
  • 1048 میلادی – مورخان تاریخ جهان با تطبیق تقویم‌ها، هجدم ماه می را روز تولد «غیاث‌الدین ابوالفتح عمرابن‌ابراهیم نیشابوری» ملقب به «حکیم عمرخیام» ریاضی‌دان، فیلسوف و ادیب بزرگ ایرانی نوشته‌اند که از دیر زمان در ایران روز بزرگ‌داشت این اندیش‌مند نامیده شده و آیین‌هایی برگزار می‌شود. تقویم هجری‌ خورشیدی که مورد استفاده ایرانیان است، ششم مارس 1079 میلادی‌ توسط حکیم عمرخیام تکمیل شد که به تقویم جلالی معروف گردیده است، زیرا که در زمان حکومت جلال‌الدین ملک‌شاه تنظیم شده بود.
  • 1389 میلادی – تخریب شهر توس به‌دست «میران‌شاه» پسر امیرتیمور را در چنین روزی گزارش کرده‌اند. میران‌شاه توس، زادگاه و مدفن فردوسی بزرگ را چنان ویران ساخت که از آن جز ویرانه‌ای باقی نماند و چون مسیر رودخانه‌ها را هم به‌سوی مشهد تغییر داده بود، توس دیگر به‌آن صورت آباد نشد. لکن، نام این شهر باستانی همه‌جا در کنار اسم فردوسی، میهن‌دوست بزرگ ایران زنده مانده است.
  • 1872 میلادی – «برتراند راسل» ریاضی‌دان، فیلسوف و نویسنده بزرگ قرن 20 و مدافع معروف آزادی اندیشه و بیان به‌دنیا آمد و 98 سال زندگی کرد. از کارهای مهم او تفسیر موضوع‌های پیچیده فلسفی و دوباره‌نویسی و عوام فهم‌کردن آن‌ها است. معروف‌ترین تالیف او «حیات منطقی» است.
  • 1953 میلادی – بانو «ژاکلین کوچران» خلبان نیروی هوایی آمریکایی با یک جت جنگنده از نوع اف – 86 دیوار صوت را شکست و با سرعت ساعتی 652 مایل و سه دهم مایل (1050 کیلومتر) پرواز کرد که در آن زمان رکورد تازه‌ای بود. این پرواز در آسمان کالیفرنیا انجام شد. ژاکلین در آن زمان 43 ساله بود. وی که در 1910 به‌دنیا آمده بود در 70 سالگی در سال 1980 درگذشت.
  • 1897 میلادی – داستان معروف «دراکولا» نوشته «برام استوکر» نویسنده ایرلندی انتشار یافت.
  • 1912 میلادی – «والتر سیسولو» مبارز برابری انسان‌ها و مخالف هرگونه تبعیض در آفریقای جنوبی به‌دنیا آمد.
  • 1927 میلادی – یک عضو خشم‌گین شورای مدارس در یک مدرسه در ایالت میشیگان آمریکا بمبی منفجر کرد که منجر به مرگ 45 نفر شد.
  • 1974 میلادی – هند نخستین بمب اتمی خود را آزمایش کرد و ششمین عضو باش‌گاه دارندگان اسلحه اتمی شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,