Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«نگاه مجله تایمز در هفته‌ای که گذشت»

2010 May 18

واحد ترجمه / رادیو کوچه

حین سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در سازمان‌ملل چندین تن از نمایندگان از جمله نمایندگان آمریکا از محل خارج شدند.

1) مذاکرات هسته‌ای ایران ادامه دارد

زمانی‌که صحبت در مورد معاهده منع و گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سازمان ملل در 3 می آغاز گردید ایران در مرکز توجه این اجلاس قرار داشت. هر 5 سال جلسه‌ای برای مرور بر قراداد 40 سال گذشته برای میانه‌روی در تولید و توزیع انرژی هسته‌ای برگزار می‌شود.

این جلسه بر اثر پافشاری آمریکا به سازمان ملل برای متقاعد کردن سازمان جهت تحمیل تحریم‌های بیشتر بر ایران که به عدم شفاف‌سازی در حول محور برنامه هسته‌ای متهم است، تشکیل شد.

دبیر کل سازمان ملل «بان‌کی مون» گفت‌: «تمام مسوولیت‌ها بر عهده ایران است با وجود این محمود احمدی‌نژاد طبق معمول از آمریکا در هفته قبل انتقاد کرد.

احمدی‌نژاد در هفته قبل گفت‌: «موافق وساطت برزیل در زمینه تبادل سوخت هسته‌ای است، تا تحریم‌ها را در پشت درب‌های ایران نگه دارد اما هیچ‌گونه ضمانتی وجود ندارد.»

2) کره شمال

کیم جونگ  در زیر لفافه

رهبر ایزوله کره شمالی «کیم جونگ» ‌برای اولین بار بعد از سال 2006‌ به چین سفر کرد و با وجود گمانه‌زنی‌های زیاد برای پبدا کردن علت این سفر هیچ یک از اعضای دولت پاسخی به سوال‌ها ندادند. چندین مسئله وجود دارد که دیکتاتورها می‌توانستند راجع به آن‌ها با رهبران چین مذاکره کنند، مانند: «وضعیت وخیم اقتصادی کره شمالی‌، برنامه جنگ‌افزارهای هسته‌ای و مردد بودن در امتداد روابط با سئول پس از غرق شدن ناوچه جنگی کره جنوبی در 26 مارچ‌«.

3) نپال:

گرد آمدن دوباره در کاتماندو فراخوان مخالفان (اپوزیسیون)برای استعفای نخست وزیر

ایستاده در کنار مائوییست ها

اعتصاب عمومی توسط مخالفان مائویست نپال باعث تعطیلی موسسات بازرگانی – مدارس و حمل و نقل شده و کشور را فلج کرده است. دولت هیچ تمایلی برای تسلیم در مقابل فشار‌های مخالفان که خواستار کناره‌گیری نخست وزیر هستند، ندارند. تصویب ماده قانونی جدید در قانون اساسی باعث آغاز اعتصاب شد. اعتصاب‌ها در همان روز‌، با حضور ده‌ها هزار تن از تظاهر‌کنندگان مخالف که به‌صورت صلح‌آمیز در خیابان‌های کاتماندو نمایان شد.

4)اکیناوا

پادگان در محل می‌ماند

بازگشت به صحبت‌ها و قول‌های اعضای سیاسی در مدت مبارزه انتخاباتی‌، نخست‌وزیر ژاپن‌، «یوکیو هاتویامو» اعلان داشت که جابه‌جا‌شدن پادگان غیر محبوب آمریکایی اکیناوا غیر‌ممکن است‌. اکیناوایی مخالف حضور طولانی آمریکایی‌ها در جزیره هستند. آن‌ها معتقدند که این پادگان مسوول بسیاری از جرایم و آلودگی‌ها در جزیره است. هاتویامو با اعلام موافقت مبنی بر حضور آمریکایی‌ها آن‌ها را مورد تایید قرار داد.

5)سومالیا

جنگجویان در مقابل دزدان دریایی

جنگجویان مسلمان حزب‌اله با به تصرف درآوردن یک دژ دزدان دریایی در شهر ساحلی‌ «هارادهر» در پی پاک‌سازی منطقه از دزدان دریایی و رها‌کردن کشتی‌های خارجی و گروگان‌ها هستند‌. رییس عملیات شیخ محمد عبدی عروس گفت: «ما امیدواریم که این تجارت کثیف را از بین ببریم. برنامه حزب‌اله اسلام تحمیل‌کردن قانون شریعت در منطقه است جایی‌که روسپی‌گری، مواد مخدر و الکل در مدت طولانی منتشر و مورد استفاده قرار گرفته است. هم‌چنان که اسلام‌گرایان به طرف جلو حرکت می‌کنند‌، دزدان دریایی سه کشتی ربوده شده را به طرف دریا حرکت دادند و گزارش‌ها حاکی از آن است که شماری از آن‌ها با ماشین‌های مجلل که داخل آن‌ها مملو از تلویزیون بزرگ و لوازم به سمت شهر فرار کردند.

بعضی از تحلیل‌گرایان می‌پرسند انگیزه حزب‌اله اسلام بیشتر به خلوص و پاک‌دامنی است یا جذب قدرت؟

6) یونان

اعتراض به خشونت گرایید

در پی مخالفت معترضین به پیشنهاد دولت برای کاهش و حذف‌ 30 میلیارد یورو از بودجه در پنجم ماه می در همین سو معترضین یک بانک را با بمب آتش‌زا هدف قرار دادند و در این درگیری سه نفر از مردم کشته شدند. پلیس ضد شورش با استفاده از گاز اشک‌آور‌ در مقابل معترضینی که سنگ پرتاب می‌کردند و سعی بر یورش به پارلمان داشتند و هم‌چنین اعتصاب عمومی باعث تعطیلی قطارها و مدارس شد. دولت یونان تلاش در جهت ساماندهی به وضع اعتصاب و معامله با کشورهای اتحادیه اروپا برای دریافت 110 میلیون یورو کمک اقتصادی جهت کمک به رکود اقتصادی است.

7‌)بلژیک

به طرف تحریم نقاب (حجاب)

دولت بلژیک نزاع سیاسی بر سر ممنوعیت استفاده از حجاب را متوقف نکرده است. در 29 آوریل پارلمان عوام بلژیک قانونی را تصویب کرد مبنی بر ممنوعیت هر نوع پوشش که زنان از آن برای پوشاندن قسمت یا تمام سر و صورت از آن استفاده کنند‌. اگر این قانون توسط پارلمان سنا تصویب شود این نوع تحریم اولین از نوع خود در اروپا خواهد بود‌. کسانی که بخواهند هرگونه خشونت یا ضدیتی را با این ممنوعیت به‌عمل بیاورند می‌تواند مشمول جریمه یا یک هفته زندان روبه‌رو شوند‌.

8)هند

مردمسلح ممبایی گناه‌کار

اجمل کاساب، تنها نجات‌یافته از گروه مسلح که در تاریخ نوامبر 2008 در سه روز محاصره ممبایی شرکت داشت‌، در سه می گناه‌کار شناخته شد‌. مرد 22 ساله پاکستانی مجرم به قتل عمدی (کشتار جمعی)، توطئه، تروریسم و تلاش برای برای رفتار جنگ‌طلبانه در هند برای حدود 166 مرگ انسان شده است‌. ویدیو‌ها و عکس‌های متعددی به صورت شفاف نشان می‌دهد که کاساب با یک اسلحه در یکی از ایستگاه‌های قطار بوده است. حکمی که برای این فرد که قرار است در تاریخ 6 می قرار است صادر شود حبس ابد یا مجازات اعدام خواهد بود.

9)تایلند

در حالت توافق نسبی

سرخ‌پوشان معترض ضد‌دولت و نخست وزیری آبحیسیت وجاجی وا پذیرفتند اصلاح پنج نقطه از برنامه که نخست وزیر قول داد تا انتخابات پارلمانی آینده به تعویق  بیافتد‌. آن‌ها قبول کردند که نخست وزیر شغل خود را در بانکوک تا انجام انتخابات در 14  نوامبر ادامه  دهد. برنامه‌ریزی برای عبور از تغییرات  بر سر بودجه  و ارتش ملی خواهد بود که چند هفته‌ای  طول خواهد کشید.

10)

اضطراب در مقابل مذهب :

کمیسیون بین‌المللی مذاهب در آمریکا در گزارشی در 29 آوریل  از 28 کشور که متهم به بدرفتاری یا وارد کردن محدودیت بر آزادی ادیان هستند، نام برد‌. رییس جمهوری آمریکا هم‌چنین در مورد طرز بیان و تشویق ملل به احترام به آزادی در عبادت ترجیحن آزادی در مذهب مورد انتقاد قرار گرفت. برای مثال    مصر‌، کسانی‌که دارای ادیان و کیش‌ها با اقلیت کمی هستند برای داشتن حساب بانکی‌، گواهی‌نامه رانندگی و حتا شناسنامه تولد با ممنوعیت مواجه هستند.

آن‌ها چه چیزی را در میشیگان ممنوع اعلام کردند‌؟

میشیگان سی‌و‌هشتمین ایالت امریکا است که سیگارکشیدن در محل‌های عمومی ممنوع اعلام شد. زمانی‌که در 1 می این قانون شامل رستوران‌ها‌، هتل‌ها‌، بارها و دیگر محله‌ها به‌صورت قانونی اجرا شد ولی هنوز بارهای سیگار و کازینوها از این قانونیت معافیت دارند. این قانون برای کاهش ریسک سلامتی برای کسانی که سیگار نمی‌کشند به تصویب رسید. سیگار سومین عامل مرگ غیر‌قابل پیش‌بینی در این ایالت اعلام شده است هم‌چنین توقع دارند که ضربه‌ای مثبت به اقتصاد بارها و رستوران‌ها وارد شود. اسنک بارها در سایر ایالت‌ها که اتخاذ کردن این ممنوعیت را باعث افزایش درآمد و شلوغی محل کسبشان شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,