Saturday, 18 July 2015
16 May 2021

«علی وکیلی راد با استقبال قشقاوی به ایران بازگشت»

2010 May 19

اردوان روزبه / خبر ویژه / رادیو کوچه

پس از گذشت چند روز از آزادی «کلوتیلد ریس» معلم فرانسوی که در ایران به جرم حضور در اعتراض های بعد انتخابات در دادگاه حاضر شده بود. علی وکیلی‌راد فردی که به دلیل هم‌دستی در قتل شاپور بختیار در فرانسه زندانی بود، پس از شانزده سال زندان با حکم اخراج از کشور فرانسه روز گذشته، هجدهم می به ایران بازگشت.

پس از امضای حکم اخراج وی از سوی وزیر کشور فرانسه، دادگاه پاریس وی را به قید «قول شرف» از زندان آزاد کرده است. او پس از چند ساعت در روز سه‌شنبه با هواپیمای ایران ایر از فرودگاه اوورلی پاریس از این کشور خارج شده است. این درست در شرایطی است که پیش از آن معلم فرانسوی که در ایران دست‌گیر شده بود راهی فرانسه شد.

علی وکیلی‌راد در سال 1991 به دلیل شرکت در قتل آخرین نخست وزیر دوران حکومت پهلوی در حومه پاریس و در منزل مسکونی او، توسط پلیس در سویس در حین فرار دست‌گیر شد، او در سال 1994 به جرم قتل شاپور بختیار و همراهش محکوم به حبس ابد شد. اگرچه وکیلی به همراه دو نفر دیگر دست به ارتکاب جرم زده بود، اما هیچ‌گاه آن دو نفر دیگر دست‌گیر نشدند. منزل این نخست وزیر سابق توسط پلیس همراه در حال حفاظت بود اما با کمک علی وکیلی‌راد که در خانه بختیار خدمت‌کار بود این قتل صورت گرفته است. در این سوء قصد منجر به مرگ هم چنین «سروش کتیبه» منشی بختیار و عضو جبهه ملی نیز کشته شد.

هنوز بسیاری معتقدند پلیس فرانسه در این امر هم کاری داشته است، نکته‌ای که دولت پاریس آن را تکذیب کرده است.

در سال گذشته برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه بارها تاکید کرد که بر سر کلوتیلد ریس هیچ نوع معامله ای با ایران انجام نخواهد شد. اما به نظر می‌رسد آقای کوشنر در این مورد چندان جدی نبوده است.

بنابر اظهار نشریه تلگراف چاپ انگلیس، علی وکیلی‌راد شب گذشته از طریق فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی وارد ایران شد و مورد استقبال بسیاری از مقامات ایرانی از جمله قشقاوی سخن‌گوی وزارت‌امور خارجه و جلالی نماینده مجلس قرار گرفت.

لازم به ذکر است بختیار پیش از آن نیز مورد سوء قصد واقع شده بود که عملیات ناکام مانده بود. «انیس نقاش» سوء قصد کننده‌ای لبنانی تبار بود که رهبری این عملیات را بر عهده داشت. وی بعد‌ها بنابر نقل مصاحبه‌اش با خبرگزاری نیمه رسمی حامی دولت فارس از انجام این کار به عنوان یکی از افتخاراتش یاد کرده است. لازم به ذکر است انیس نقاش نیز در حال حاضر در ایران سکونت دارد.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,