Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«اعتصاب غذای جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی در زندان»

2010 May 19

رادیو کوچه

جعفر پناهی فیلم‌ساز ایرانی زندانی روز سه‌شنبه طی یک تماس تلفنی با خانواده از آغاز اعتصاب غذای خود تا زمان برآورده شدن خواسته‌هایش خبر داد.

بر اساس گزارش‌های رسیده جعفر پناهی روز سه‌شنبه با یک تماس تلفنی متن نامه‌ای را برای انتشار در وب‌سایت‌ها ‌در اختیار خانواده‌اش داده است.

در ابتدای این نامه آمده است: «از  روز یک‌شنبه صبح (۸۹/۲/۲۶) تا کنون هیچ چیز نخورده‌ام و نیاشامیده‌ام و حال اعلام می‌کنم اگر موارد زیر تحقق نپذیرد، من به نخوردن و نیاشامیدن خود ادامه خواهم داد، چرا که نمی‌خواهم تبدیل به موش آزمایشگاهی شوم که هر لحظه مرا به اتهامات واهی تحت شکنجه و آزارهای روحی و روانی قرار دهند».

وی در ادامه می‌افزاید: «به سینمایی که به آن معتقدم قسم می‌خورم تا تحقق خواسته‌هایم دست از اعتصاب غذا برنمی‌دارم و تنها خواسته‌ام این است که جنازه مرا به خانواده‌ام تحویل دهند تا هر کجا که مایل‌اند دفن کنند».

«تماس و دیدار با خانواده و اطمینان کامل از سلامت آن‌ها»، «حق داشتن وکیل بعد از ۷۷ روز و مشورت با او» و  «آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی» از خواسته‌های آقای پناهی عنوان شده است.

جعفر پناهی در پایان نامه خود ضمن «کذب» دانستن اتهامات مطرح شده در خصوص وی گفته است که در جریان بازجویی «تهدید» شده که تمامی اعضای خانواده‌اش بازداشت خواهند شد و دخترش به «بازداشتگاهی نا‌امن» در رجایی‌شهر منتقل خواهد شد.

گفتنی است جعفر پناهی روز اول ماه مارس میلادی از سوی نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود دستگیر شد. به گفته‌ی مقام‌های قضایی اتهام وی «تدارک ساختن فیلمی علیه نظام» عنوان شده است. اتهامی که آقای پناهی آن را رد کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,