Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«پیش‌نویس چهارمین قطع‌نامه تحریمی شورای امنیت»

2010 May 19

رادیو کوچه

پیش‌نویس چهارمین قطع‌نامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران که توسط پنج عضو دایم این شورا و آلمان تدوین شده است روز سه‌شنبه به 10 عضو غیردایم این نهاد ارایه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه «سوزان رایس»، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سه‌شنبه این پیش‌نویس را در مقر اصلی این نهاد در نیویورک، بین نمایندگان 10 کشور عضو غیردائم شورا توزیع کرد.

هم‌چنین هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن تایید این خبر اظهار داشت: «ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهان با پیش نویس قطع‌نامه‌ای موافقت کرده‌اند که ممکن است چهارمین دور تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران را برقرار کند.»

به گفته‌ی خانم کلینتون  پیش‌نویس در پی مذاکراتی در میان پنج عضو دایمی شورای امنیت – آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه و روسیه و نیز آلمان تکمیل شد.

وی افزود: «توافق با پیش‌نویس در هم‌کاری با چین و روسیه، که پیش از این در برابر وضع تحریم‌های بیشتر علیه تهران ایستادگی می‌کردند‌، به دست آمد.»

تنظیم پیش‌نویس چهارمین قطع‌نامه تحریمی علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که روز دوشنبه جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای مشترک با برزیل و ترکیه صادر کرد.

روز دوشنبه، ایران توافقی را با ترکیه و برزیل امضا کرد که بر اساس آن ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی‌شده خود را در برابر دریافت سوخت اتمی با غنای بالاتر برای استفاده در یک رآکتور پژوهشی پزشکی در تهران به ترکیه بفرستد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی نسبت به این طرح ابراز بدبینی کرده‌اند، و آمریکا می‌گوید به فشار برای وضع دور چهارم تحریم‌ها علیه ایران ادامه خواهد داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,