Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«نقش حسین طائب در ماجرای ترانه موسوی»

2010 May 19

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

با گذشت نه ماه از انتشار خبر ربایش، تجاوز و قتل ترانه موسوی، در جریان بازداشت‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و کتمان و صحنه‌سازی های حکومت برای جعلی نشان دادن تمام این ماجرا، منابع خبری موثق از نقش مستقیم حسین طائب، رییس وقت بسیج و معاونت اطلاعات فعلی سپاه در این رابطه خبر می‌دهند.

ترانه موسوی نام دختر جوانی بود که منابع خبری و شاهدان عینی اعلام کردند در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری و در حاشیه تجمعات هفتم تیر در اطراف مسجد قبای تهران توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر و پس از بازجویی‌های شدید، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و در نهایت به شهادت رسیده است. منابع خبری خاطرنشان کرده بودند که خانواده این دختر جوان پس از تماسی تلفنی از یک بیمارستان مبنی بر بستری شدن او به علت جراحت در دستگاه تناسلی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، ولی دخترشان را در آن‌جا نیافته و مدتی بعد جسد سوزانده شده او را در منطقه‌ای دیگر می‌یابند.

همان زمان مهدی کروبی در جریان نامه تاریخی خود به هاشمی رفسنجانی و هم‌چنین نامه‌هایی که در این زمینه به مراجع مختلف ارسال کرد، اشاره‌ای واضح به ترانه موسوی کرده بود.

آن‌چه از میان اختلافات سپاه و اطلاعات به بیرون درز کرد

به گزارش منابع خبری جرس، در جریان بالا گرفتن اختلافات اخیر میان سپاه و وزارت اطلاعات که یکی از نتایج فوری آن انتقال تمامی افراد تحت بازداشت سپاه به وزارت اطلاعات بوده، وزیر اطلاعات با پرونده بسیار محرمانه طائب مسوول فعلی اطلاعات سپاه و فرمانده سابق بسیج مواجه گشت که برابر این پرونده، «در مقر طائب در خیابان سئول تهران، در جریان بازداشت‌های معترضان خیابانی به چند دختر از جمله ترانه موسوی تجاوز شده است.»

تلاش‌های طائب برای تخریب سبزها

لازم به ذکر است همان زمان و در زمان افشای اولیه این قضیه، طائب به کمک دستگاه‌های امنیتی نزدیک به خود و عواملی در سپاه، مدعی شد که ترانه موسوی در کاناداست و این اتهام برای بدنام کردن سپاه توسط سبزها ساخته شده است.

منبع خبری جرس هم‌چنین خاطرنشان کرد شاهدان عینی از میان کسانی که با ترانه موسوی در بازداشتگاه مقر طائب با وی بوده‌اند، حضور و زاری‌های وی در جریان بازجویی را به مسوولان ستاد تحقیق ستاد موسوی و کروبی شهادت داده بودند، که نکته جالب توجه این است که «تمام اعضای ستاد تحقیق که شنونده این شهادت‌ها بوده‌اند، توسط سپاه بازداشت و تحت فشار قرار گرفتند.»

تلاش برای گروکشی

این منبع خبری تصریح کرد به نظر برخی کارشناسان وزارت اطلاعات، وقوع چند فقره تجاوز در مقر سابق حسین طائب در خیابان سئول تهران حتمی بوده، اما نکته قابل توجه‌ این‌که طائب پس از اطلاع از پرونده یادشده، به حیدر مصلحی هشدار می‌دهد که پرونده اخلاقی دهه شصت وی در اصفهان، هم اکنون در حفاظت اطلاعات سپاه در دست مطالعه است.

گفتنی است طائب سال‌ها با نام میثم، در بخش ضد‌جاسوسی وزارت اطلاعات مشغول به کار بوده است.

گزارش مذکور هم‌چنین می‌افزاید در حالی که اختلاف بین این دو نهاد قدرت‌مند بسیار بالا گرفته و در مواردی کار به جاهای حساس و گروکشی کشیده، این موضوعات با پا درمیانی آقای خامنه‌ای و صدور حکم حکومتی وی خاتمه یابد.

طائب پاییز سال گذشته به‌طور ناگهانی از فرماندهی بسیج عزل شد.

سناریو سازی با کمک سیمای ضرغامی

بعد از انتشار خبر ترانه موسوی وپس از ارسال نامه افشاگرانه کروبی به هاشمی و ارجاع این نامه توسط هاشمی به شاهرودی رییس وقت قوه قضاییه، طائب در جریان این پی‌گیری قرار می‌گیرد. او که به‌شدت وحشت کرده‌، در صدد چاره‌جویی بر می‌آید و با یاری گرفتن از خانواده باجناقش به‌عنوان بازیگر، تلاش می‌نماید در جمعی خصوصی و خانوادگی صورت مسئله‌ای به‌نام ترانه موسوی را پاک کند.

این سناریو در برنامه سیمای جمهوری اسلامی عملی می‌شود که طی برنامه‌ای، ضمن شایعه دانستن خبر تجاوز و قتل ترانه موسوی، ترانه را زنی چهل ساله، زنده و ساکن کانادا معرفی شد و در این خصوص با اشخاصی که خانواده ترانه موسوی معرفی شدند، مصاحبه شد. پس از پخش این گزارش انتقاداتی در مورد صحت آن بیان گردید و ادعای صدا و سیما در خصوص تحقیق و هماهنگی با ثبت احوال و نیروی انتظامی و وجود تنها سه شخص به نام «ترانه موسوی» با پیدا شدن افراد دیگری با همین نام به چالش کشیده شد.

گفتنی است صدا و سیما در آن برنامه ابتدا فردی که به بنا به شهادت منابع موثق از پرسنل نیروی انتظامی بود را، به‌عنوان کارشناس ثبت احوال معرفی می‌کند که وی به‌طور قاطع می‌گوید که فقط سه ترانه موسوی وجود دارد، به‌جز یکی که دو ساله است، دو نفر دیگر یکی در فرانسه متولد و همان‌جا زندگی می‌کند و ترانه موسوی سوم نیز از کشور خارج و دیگر بازنگشته است. بلافاصله گزارش‌گر، برنامه را با مصاحبه با مادر یکی از ترانه موسوی‌ها ادامه می‌دهد و وی می‌گوید که دخترش در کانادا زندگی می‌کند و آخرین بار نیز سال گذشته به ایران سفر داشته است.

کروبی بلافاصله نامه‌ای به حجت‌الاسلام شاه‌مرادی برادر شوهر ترانه همان ترانه موسوی که مقیم کانادا معرفی شده بود، از نقش طائب در پرده پوشی قتل ترانه پرده برداشت و افشا کرد که وی باجناق حسین طائب است و در جهت سناریو‌سازی گام برداشته است. کروبی خاطرنشان کرده بود «آقای شاه‌مرادی برادر عزیز من، ما نمی‌توانیم جنایتی که در حق این مردم شده است را نادیده بگیریم و این خواست پروردگار بوده که این جنایات برملا شود.»

و در نهایت مرتضی الویری عضو «کمیته پی‌گیری حقوق بازداشت‌شدگان و آسیب‌دیدگان حوادث پس از انتخابات»، اعلام کرد که ترانه موسوی یکی از جان‌باختگان است و نیز از صدا و سیما به دلیل انتشار اخبار کذب انتقاد کرد.

ماجرا چه بود؟

بنا به گزارش منابع خبری، روز هفتم تیرماه سال گذشته، ترانه موسوی که در تقاطع میرداماد و شریعتی کلاس آرایش‌گری داشت، ماشین خود را در یکی از خیابان‌های فرعی بین حسینیه ارشاد و میرداماد پارک کرده بود و در تماسی تلفنی با یکی از دوستان خود قرار گذاشته بود. قبل از رفتن به آموزشگاه به مسجد قبا که مراسم هفتم تیر توسط سبزها برگزار شده بود سر بزند و آن‌جا یک‌دیگر را ببینند. هنگامی که دوست ترانه به محل قرارشان رسید دید ترانه دستگیر شده و سوار یک ون شد. ترانه موسوی در محل بازداشت موقتش که ساختمانی در نزدیکی پاسداران بود، شماره تلفن خود را به دستگیر‌شدگان دیگر داده و از آنان می‌خواهد در صورتی که آزاد شدند با خانواده‌اش تماس بگیرند و دستگیری او را به خانواده‌اش اطلاع دهند.

پس از حدود سه هفته که خانواده‌ ترانه از وی بی‌خبر بودند، فردی ناشناس در تماس تلفنی به مادر ترانه گفت دخترش در بیمارستان امام خمینی کرج بستری است. آن‌ها دلیل بستری بودن وی در بیمارستان را تصادف و خون‌ریزی عنوان کردند. در پی این تماس تلفنی، خانواده ترانه موسوی به آن بیمارستان مراجعه کردند اما نتوانستند او را بیابند. مسوولان بیمارستان گفتند شخصی با این نام در این بیمارستان بستری نیست. اما یکی از کارکنان بیمارستان به آن‌ها گفت لباس شخصی‌ها خانمی با مشخصات ظاهری ترانه را در حالی که بیهوش بود به بیمارستان آوردند و در همان حالت بیهوش او را برگرداندند. بعدها خبر کشف جسد سوزانده شده ترانه در بیابان‌های اطراف کرج انتشار یافت .

آیا راست است؟

چندی پیش محمد مطهری، از فرزندان آیت‌اله شهید مطهری در این زمینه نوشته بود: «شربینی که توسط یک «شهروند» آلمانی در یک کشور سکولار کشته شد و در بیش از دویست بخش خبری در کشورمان از او یاد شد بسیار مظلوم بود، اما آیا یک جوان ایرانی که در یک اعتراض آرام خیابانی دستگیر شده و بعد جنازه‌اش در سانسور کامل خبری ـ آن هم در کشوری که خود را پرچ‌مدار استقرار عدالت در جهان می‌داند ـ از بازداشتگاه بیرون می‌آید صدها بار مظلوم‌تر از شربینی نیست؟… به سبب سیاست خبری موجود، کسی نمی‌داند آیا آن‌چه در مورد افراد بی‌کسی مانند «ترانه موسوی» دهان به دهان می‌گردد راست است؟ خانواده وی که در ظاهر در اطراف مسجد قبا دستگیر شده به کجا باید مراجعه کنند؟ متاسفانه سیاست خبری رسانه ملی هر خبری را باورپذیر کرده‌است. آیا رسانه ملی در مورد آن‌چه بر او گذشته ‌است خبر موثقی خواهد داد و در صورت اثبات جرم، مجرمین را معرفی خواهد کرد؟ اگر چنین باشد امیدی به عدم تکرار این‌گونه فجایع هست اما به نظر می‌رسد این رسانه، موظف به رصد کردن ظلم در جهان به جز ایران است آن‌هم در مورد کشورهایی که با ایران مشکل سیاسی دارند.»

و علی مطهری نماینده مجلس و فرزند دیگر شهید مطهری نظری گفت: «بحران بعد از انتخابات به علت مدیریت و رفتار غلط افرادی چون حسن طائب است که به جای عقل و تدبیر بیشتر با باتوم مانوس است.»

یک شاهد عینی دیگری

امسال و در آستانه روز معلم، بهاره مقامی که معلم مدرسه‌ای در تهران بود و در جریان اعتراضات بعد از انتخابات، دستگیر و در مقر بسیج مورد تجاوز قرار گرفت، شرحی از اتفاقاتی که در زمان دستگیری بر او گذشته بود را نوشت و بر ماجرای ترانه موسوی صحه گذاشت. او نوشته بود «…گویا در زندان خیابان سئول در قرارگاه ثاراله بودیم، این را از روی شرح حال‌های دیگرانی که آن‌جا بوده‌اند می‌گویم، چون همه ما را وقتی گرفتند چشم بند زدند و با ماشین‌های ون سیاه رنگی بردند. همین را می‌دانم که در زیر‌زمین بودیم. بعد از حدود یک شبانه روز سرگردانی و بی‌خبری به بندمان آمد. آمد و یکی از ما را که دختری زیبا و مهربان بود، هم‌راه برد…»

مروری دیگر بر بازداشتگاه مستقر در قرارگاه ثاراله

سرکوب تظاهرات مسجد قبا (هفتم تیر ماه ۸۸) توسط قرارگاه ثاراله که زیر نظر طائب فعالیت می‌کرد، صورت گرفت. بنا به گزارش‌های موثق، دستگیرشدگان آن‌روز با ون‌های سیاه رنگی از صحنه منتقل شدند که این ون‌های سیاه متعلق به قرارگاه ثاراله اشت‌. بازداشتی‌ها از محل دستگیری به مرکز قرارگاه ثاراله در خیابان سئول انتقال داده شدند.

گزارش های متعدد تاکید داشتند که طائب، خود بازجویی برخی از این افراد را بر عهده داشته و به‌قول خودشان دنبال رهبران و سر خط‌های تظاهرات بودند تا از طریق آن‌ها شبکه سازماندهی‌کننده پشت تظاهرات را کشف کنند. در بین بازداشتی‌ها ترانه موسوی به‌دلیل تشابه اسمی با میرحسین موسوی مورد توجه طائب قرار گرفته و از نیروهایش می‌خواهد که وی را برای بازجویی به اطاق خاصی ببرند.

این گزارش‌ها خاطرنشان ساخته بودند «محوطه بازداشتگاه از اطاق‌های شکنجه و بازجویی جدا بوده و زندانی‌ها در درب ورودی ساختمان بازجویی به بازجویان تحویل داده می‌شدند و به‌جز بازجویان، هیچ یک از زندانبانان و پرسنل بازداشتگاه اجازه ورود به این ساختمان را نداشته و نمی‌دانستند که در آن‌جا چه می‌گذرد و برای شکنجه از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود و ترانه موسوی توسط افرادی که در این مجموعه کار می‌کردند، برای آخرین بار به هنگام تحویل به ساختمان بازجویی دیده شده و بر خلاف سایر زندانیان که بعد از شکنجه و بازجویی دوباره به بازداشتگاه عودت داده می‌شوند، هرگز به بازداشتگاه بازگردانده نشد. روز بعد نام وی به‌دستور طائب از لیست بازداشتی‌ها حذف می‌شود.

هنوز از سرنوشت این ماجرا، هم‌چون پرونده‌هایی مانندکهریزک، حمله به کوی دانشگاه، مجتمع سبحان و …، خبری در دست نیست.

منبع

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,