Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
سی‌ام اردیبهشت - بیستم می

«تقویم تاریخ سی‌ام اردیبهشت»

2010 May 20

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1318 خورشیدی – پیش‌تر گفتیم که طبق اعلامیه رسمی وزارت کشور که اردیبهشت ۱۳۱۸ انتشار یافت، جمعیت شهر تهران برپایه سرشماری اوایل همان ماه، ۵۳۱ هزار تن بود. مقایسه این آمار با آخرین سرشماری دهه 1370 نشان می‌دهد که در این فاصله جمعیت تهران بیش از 15 برابر شده بود. تهران در دامنه کوه و روی کمربند زمین‌لرزه قرار گرفته است.
  • 1799 خورشیدی – «بالزاک» روزنامه‌نگار و داستان‌نگار شهیر فرانسوی و یکی از مبتکران رئالیسم در ادبیات بیستم می به‌دنیا آمد و به‌سال 1850 درگذشت.
  • 1958 میلادی – تاریخ روزنامه‌ها در فصل ایران و در صفحه 123 خود، می سال 1958 را ماهی نوشته است که بزرگ‌ترین شبکه جمع آوری خبر و توزیع نشریه در قاره آسیا، در ایران تکمیل و اعلام شد. این شبکه به ابتکار «عباس مسعودی» ناشر روزنامه اطلاعات و با تلاش و پشت‌کارداری یک روزنامه‌نگار به‌نام «نورالدین نوری» ظرف چهار سال تکمیل شده بود. این شبکه شامل 611 نمایندگی بود. قبل از موسسه اطلاعات، تنها روزنامه‌های آمریکا با سرمایه‌گذاری مشترک و ایجاد خبرگزاری «اسوشیتدپرس» به چنین پیروزی نایل آمده بودند.
  • 526 میلادی – به فاصله 767 سال از هم، کره زمین دو زمین‌لرزه مرگ‌بار را تحمل کرد. یکی از این دو زمین لرزه در 20 می سال 526 میلادی در «انتاکیه» روی داد و بیش از 250 هزار تن را کشت. این منطقه اینک در جمهوری ترکیه قرار گرفته است. زمین‌لرزه دیگر در سال 1293 میلادی «کاماکورا» در ژاپن را تکان‌های سخت داد و بیش از 30 هزار انسان را نابود ساخت.
  • 1310 میلادی – به‌نوشته مورخان تاریخ تمدن، ساخت کفش برای پای چپ و پای راست، جداگانه، از ماه می متداول شد. برخی از تاریخ‌نگاران اختراغ کفش دولنگه را در روز بیستم ماه می 1310 میلادی درج کرده و به حساب رویدادهای این روز گذارده‌اند. پیش از آن، کفش‌های هر دو پا مشابه هم و یا به‌صورت مستقیم ساخته می‌شد، به‌گونه‌ای که هرلنگه را می‌شد برای هر دو پا استفاده کرد. رویه کفش‌هایی که دو لنگه‌اش مشابه بود، عمدتن به‌صورت بافتنی بود و یا تسمه‌ای.
  • 1498 میلادی – «وسکو داگاما» دریانورد پرتغالی بیستم ماه می وارد «کالیکت» در جنوب‌غربی هند شد و با خود استعمار غرب را هم وارد قاره آسیا کرد که 509 سال است با چندبار تغییر لباس دادن هنوز ماندگار است. داگاما هشتم ژوئن سال 1497 پرتغال را با چهار کشتی به مقصد هند ترک کرده بود. وی پس از عبور از دماغه جنوب آفریقا و اندک توقف در موزامبیک عازم هند شده بود.
  • 1506 میلادی – «کریستف کلمب» که راه استیلای اروپاییان بر قاره آمریکا را باز کرد در ۵۵ سالگی در اسپانیا درگذشت. وی که در سال ۱۴۹۲ در چارچوب رقابت اسپانیا و پرتغال در یافتن راه‌های دریایی، در جهت غرب عازم هند بود به قاره ناشناخته آمریکا رسید و جزیره‌ای را که امروز نیمی از آن جمهوری دومینیکن را تشکیل می‌دهد و نیم دیگر هایتی، «هیسپانیولا» نامید و مقر حکومت اسپانیایی‌ها قرار داد و مقدمات بنای شهر «سانتو دومینگو» را در آن جزیره فراهم ساخت.
  • 1927 میلادی – «چارلز لیندبرگ» هوانورد آمریکایی در میان استقبال بیش از یک‌صد هزار تن، پس از 27 ساعت پرواز و پیمودن عرض اقیانوس اطلس در پاریس فرود آمد. وی 19 مه با یک هواپیمای یک موتوره به تنهایی از فرودگاهی در «لانگ آیلند» به پرواز درآمده بود و بدون توقف، هزاران مایل فاصله دو قاره را پرواز کرده بود. این نخستین پرواز بدون توقف میان آمریکا و اروپا بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,