Saturday, 18 July 2015
27 November 2021
شيرين عبادی:

«خشونت همواره نشانه ضعف یک حکومت است»

2010 May 19

رادیوکوچه

شیرین عبادی رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ در گفت‌وگویی با کمپین بین‌المللی حقوق بشر از دبیرکل سازمان ملل خواست که پیش از آن‌که اعدام‌های دیگری در ایران صورت بگیرد گزارش‌گر مخصوص بازداشت‌های خودسرانه و گزارش‌گر مخصوص شکنجه را به ایران ارسال کند.

به گزارش گویا‌نیوز، شیرین عبادی با اشاره به اعدام‌های اخیر ایران اظهار داشت: «اعدام اخیر پنج زندانی سیاسی، این خطر را در بر دارد که حکم اعدام برای سایر متهمان سیاسی که درکیفرخواست تقاضای اعدام برای انها شده، صادر واجرا شود.»

وی افزود: «دولت ایران چندی قبل اعلام کردکه اجازه ورود به گزاش‌گران مخصوص حقوق بشر را خواهد داد. اگر این حرف درست باشد و آن‌ها بخواهند به وعده خود عمل کنند بنابراین هر چه زودتر باید به گزارش‌گران اجازه ورود به ایران بدهند. اگر چه هنوز اجازه ویزا صادر نشده است. بهتر است هرچه زودتر دولت ایران به وعده خود عمل کند و برای گزارش‌گران ویژه ویزا صادر کند تا آن‌ها به ایران بروند و دولت ایران کلیه پرونده‌‌ها را در اختیار آن‌ها بگذارد و امکان دست‌رسی به زندان و خانواده افرادی که اعدام شده‌اند و هم‌چنین سایر خانواده زندانیان سیاسی را فراهم کند. تا با بررسی یک مقام بین‌المللی بی‌طرف حقایق ثابت شود.»

به گفته‌ی خانم عبادی: «خشونت همواره نشانه ضعف یک حکومت است».

شیرین عبادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عمل‌کرد قوه قضاییه از زمان شروع کار صادق لاریجانی گفت: «بعد از ریاست آقای لاریجانی شاهد زوال استقلال قوه قضاییه هستیم و دردادگاه‌ها می‌بینیم که سیاست نقش عمده را بازی می‌کند و بسیاری از متهمان سیاسی عنوان می‌کنند که احکام آن‌ها قبلا به وسیله مامورین امنیتی تعیین می‌شود.»

وی به حکم تبرئه حسین شریعت‌مداری، مدیر مسوول کیهان اشاره کرد و آن را «نمونه‌ای از عدم استقلال محاکم دادگستری» خواند.

خانم عبادی گفت: «درحالتی که فردی مانند بدرالسادات مفیدی فقط به جرم نوشتن حقایق در زندان است می‌بینیم که افرادی دیگر با داشتن اتهامات بسیار قوی‌تر و دلایل کافی تبرئه می‌شوند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,