Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به بهانه سال‌روز در گذشت «راجیو گاندی» نهمین نخست وزیر هند

«از خلبانی تا نخست وزیری»

2010 May 21

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز بیست و یکم  می برابر با سال‌روز در گذشت «راجیو گاندی» نهمین نخست وزیر هند، بعد از مرگ مادرش «ایندیرا گاندی» است. هم‌چنین او لقب جوان‌ترین نخست وزیر هند را به‌‌خاطر نخست وزیر شدن در سن ۴۰ سالگی داشت. وی در 20 آگوست، سال 1944 میلادی زاده شد و در 21 می 1991 در گذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«راجیوگاندی» در ۲۰ آگوست  سال ۱۹۴۴ میلادی در شهر بمبئی چشم به جهان گشود. راجیو پسر بزرگ «ایندیرا گاندی» و «فیروز گاندی» و نوه «جواهر لعل نهرو» است.

راجیو هنگام تحصیل در دانشگاه کمبریج با «ادوج آنتونیا آلبینا مینو» که ایتالیایی بود آشنا شد پس از گذشت سه سال از دیدارشان در سال 1968 با یکدیگر ازدواج کردند و همسر او «سونیا گاندی» نام گرفت.

برخلاف شرایط و جو حاکم بر خانواده نه راجیو گاندی و نه سونیا علاقه‌ای به مسایل سیاسی نداشتند و تلاش می‌کردند بدور از درگیری‌های سیاسی باشند. بنابراین راجیو گاندی مسایل سیاسی را به برادر کوچکترش واگذار کرد و به عنوان خلبان حرفه‌ای در خطوط هوایی هند مشغول به‌کار شد در همین زمان نیز سونیا به امور نگهداری و تربیت از دو فرزندشان مشغول بود. اما مرگ «سانجای گاندی» برادر کوچک در یک حادثه هوایی باعث شد راجیو گاندی بنابر رسم و سنت خانواده وارد عرصه سیاست شود.

بعد از ترور مادرش در سال ۱۹۸۴ حزب کنگره ملی هند او را به عنوان نهمین  نخست وزیری منتصب کردند. و هم‌چنین او لقب جوان‌ترین نخست وزیر هند را به دلیل آنکه در زمان نخست وزیر شدن چهل ساله بود گرفت.

کنگره در دسامبر همان سال، توانست به رهبری راجیو گاندی با کسب ۴۱۱ کرسی از ۵۴۲ کرسی مجلس نمایندگان هند به پیروزی بزرگی دست یابد.

با وجود تعهد راجیو گاندی برای مبارزه با فساد در مدیریت‌های دولتی، دیری نپایید که که حزب کنگره نیز با فساد مالی آلوده شد و در سال ۱۹۸۹ شکست بزرگی در انتخابات را متحمل شد و بدین ترتیب راجیو گاندی از مقام نخست وزیری استعفا داد.

راجیو در سال ۱۹۹۱ دوباره مامور به تشکیل کابینه شد، اما در بیست و یکم می در تبلیغات انتخاباتی، برای یک نامزد محلی از حزب کنگره، در نزدیکی شهر چنای در جنوب هند بود که توسط یک زن در یک انفجار انتحاری کشته شد. این زن که بمب را بر شکم بسته بود از هواداران ببرهای تامیل (جدایی طلبان سریلانکا) بود. راجیو در زمان نخست وزیری خود، واحد نظامی به سریلانکا فرستاده بود تا به برقراری صلح کمک کنند که تامیلی‌ها این عمل را اقدامی برضد خود که خواهان استقلال بوده‌اند تلقی کرده بودند.

بعد از مرگ او، همسرش، سونیا گاندی رهبری کنگره را در سال ۱۹۹۸ برعهده گرفت و در نتیجه در سال ۲۰۰۴ کنگره دوباره موفق به کسب آرا شد. فرزند او «راهول گاندی» در حال حاضر یکی از رهبران کنگره ملی هند می‌باشد.

راجیو گاندی بعد از مرگش، برنده باارزش‌ترین نشان ملی هندوستان یعنی «بهارات راتنا» شد که شخصیت‌های ممتازی مانند ایندیرا گاندی موفق به کسب آن شده بودند.

منبع‌ها:

  • وکی پدیا
  • زندگی‌نامه ایندیرا گاندی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,