Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«بخشنامه یک سال حبس برای بازداشت‌شدگان»

2010 May 21

منابع آگاه خبر می‌دهند که طبق بخشنامه اعلام شده از سوی قوه قضاییه قرار است به کلیه کسانی که در جریان روز عاشورای سال گذشته دستگیر شدند حداقل به یک سال حبس محکوم شوند. طبق آخرین خبر  قاضی صلواتی به وکیل یکی از بازداشت شدگان روز عاشورا گفته است برابر بخشنامه صادر شده تمام بازداشت شدگان این روز حداقل باید به یک سال حبس تعزیری محکوم شوند.

ه گزارش ادوار نیوز قاضی صلواتی به تازگی به یکی از وکلای دادگستری که برای پی گیری پرونده موکلش به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود گفته است که براساس بخشنامه‌ای که صادر شده ما موظف هستیم برای بازداشت شدگان روز عاشورا حکم صادر کنیم و حتا اگر فردی در صحنه درگیری‌ها حضور نداشته اما در روز عاشورا بازداشت شده است، حداقل یک سال حبس تعزیری برای او صادر خواهیم کرد و هیچ یک از بازداشت شدگان این روز، تبرئه نخواهند شد.

به گفته قاضی صلواتی، دادگاه‌های تجدید نظر نیز موظف شده‌اند احکام صادره برای بازداشت شدگان روز عاشورا را نقض نکنند و تنها می‌توانند این احکام را به احکام تعلیقی تبدیل کنند.

او توضیح نداده است که این بخشنامه از سوی کدام منبع صادر شده است.

براساس این گزارش، صرف بازداشت در روز عاشورا محکومیت یک سال حبس را به دنبال دارد و این در حالی است که فرد بازداشت شده در هیچ صحنه درگیری حضور نداشته باشد. حضور در صحنه های درگیری در روز عاشورا تاکنون، احکام سنگین حبس، شلاق و در مواردی اعدام را به دنبال داشته است.

گفتنی است عدم استقلال قوه قضاییه به ویژه در مورد بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات از مهم‌ترین شکایات متهمان، وکلا و خانواده‌ها بوده است. به شکلی که پیش از این چندین بار در خبرها آمده که قاضی به صراحت به متهم گفته بود که به رغم علم به بی‌گناهی متهم، بر اساس نامه یا دستور رسیده ملزم به صدور حکم محکومیت برای وی است.

هم‌چنین در موارد زیادی به رغم صدور حکم آزادی از سوی قاضی بازجویان وزارت اطلاعات مانع از آزادی متهمین شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,