Saturday, 18 July 2015
01 December 2021

«تولید اولین سلول زنده توسط محققان آمریکایی»

2010 May 21

رادیو کوچه

گروهی از دانشمندان آمریکایی اعلام کردند با تولید اولین سلول زنده که توسط دی ان ای ساخت بشر کنترل می‌شود توانسته‌اند گام مهمی در راستای ایجاد زندگی مصنوعی بردارند.
این دانشمندان موفق شده‌اند پس از تولید ماده ژنتیکی یک نوع از باکتری، آن را در داخل یک سلول میزبان تزریق کنند که نتیجه آن بوجود آمدن یک میکروب است که رفتار و شکل آن همانند گونه‌هاییست که توسط دی ان ای مصنوعی به آن دیکته شده است.
به گفته‌ی این محققان این یک موجود تک سلولی ساخت بشر است که می‌توان آن را نمونه‌ای از ساده ترین باکتری‌های روی زمین دانست.
محققان امیدوارند از این دستاورد برای تولید باکتری‌هایی با خاصیت درمانی، تولید سوخت و پاکسازی محیط زیست استفاده کنند اما منتقدان این کار را خطرناک می‌دانند.
دکتر کریگ ونتر، سرپرست محققان در این آزمایش می‌گوید: «این نخستین بار است که دی‌ان‌ای مصنوعی کنترل کامل یک سلول را در اختیار گرفته است.»
وی معتقد است خلق این ارگانیسم می‌تواند راه را برای تولید موجودات پیچیده‌تری که می‌توانند ضایعات محیط اطراف ما را به سوخت پاک تبدیل کنند و یا ما را در برابر بیماریها واکسینه کنند یا با آلودگی هوا مقابله کنند هموار سازد، باز کند.
نتیجه این تحقیق که در آزمایشگاه های موسسه جی کریگ ونتر انجام شده، در نشریه علمی ساینس منتشر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,