Saturday, 18 July 2015
07 December 2021

«موافقت شورای امنیت با تصویب قطعنامه علیه ایران»

2010 May 21

رادیو کوچه

وزیر خارجه فرانسه از  موافقت اکثریت اعضای شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ی جدید علیه ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنارد کوشنر روز پنج‌شنبه در پایان ملاقاتش با همتای دانمارکی خود در پاریس گفت که از مجموع 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل، به استثنای  سه عضو غیردائم شورای امنیت، اکثریت اعضای دائم و غیر دائم این شورا بر سر تصویب قطعنامه‌ی جدید علیه برنامه‌ی اتمی جمهوری اسلامی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.
وی افزود: «با وجودی که سه کشور عضو غیر دایم موافق صدور قطعنامه نیستند اما نه نظر مخالفان قطعی است و نه متن پیشنهادی قطعنامه و در روزهای آینده گفتگو بر سر آن ادامه خواهد یافت»
به نظر می‌رسد که منظور آقای کوشنر سه کشور  ترکیه، برزیل و لبنان است. این کشورها در هفته‌های اخیر با اعلام مواضع خود مخالفت‌شان را با صدور قطعنامه اعلام کرده بودند.
برنار کوشنر در ادامه اظهاراتش متن قطعنامه‌ی پیشنهادی را نسبتن قوی خواند که شامل ممنوعیت فروش اسلحه به جمهوری اسلامی نیز می شود. وی هم‌چنین پیش بینی کرد که طرح قطعنامه‌ی جدید به تصویب شورای امنیت برسد.
به گفته‌ی آگاهان قطعنامه‌ی جدید در صورت تصویب شدن فروش هشت نوع سلاح  از جمله تانک، زره پوش، سامانه توپ‌های سنگین، هواپیماها و بالگردهای جنگی و نیز سامانه‌های موشکی. را به ایران ممنوع می‌کند.
منابع دیپلماتیک اضافه می‌کنند که پنج کشور عضو دایم شورای امنیت بعد از توافق بر سر متن قطعنامه جدید، از این پس سرگرم گفتگو بر سر ضمایم آن هستند.
گفتنی است جمهوری اسلامی در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه جدید اذعان داشته که در صورت تصویب قطعنام شورای امنیت علیه این کشور، جمهوری اسلامی توافق صورت گرفته با ترکیه و برزیل را اجرا نخواهد کرد.
بر اساس این توافق ایران 1200 کیلو گرم از اورانیوم خود را که با غلظت پایین غنی شده در ازای دریافت سوخت رآکتور آزمایشی تهران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ترکیه منتقل خواهد نمود. هم‌چنین  ایران متعهد است که نخستین بخش از اورانیوم خود را ظرف یک ماه به ترکیه منتقل کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,