Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
پرسه – به بهانه روز جهانی تنوع فرهنگی برای دیالوگ و توسعه

«حقوق بشر؛ پلی میان فرهنگ‌ها»

2010 May 21

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نوامبر سال2001 ، روز 21 مه را به عنوان روزجهانی «تنوع فرهنگی برای توسعه و گفت‌و گو» اعلام کرد. تعیین این روز فرصتی است تا گروه‌ها و افراد در سراسر جهان به در ک عمیقی از ارزش‌های تنوع فرهنگی برسند و چگونه در کنار یکدیگر زنگی‌کردن را فرابگیرند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این گردهم آمدن سنت‌ها و آداب گوناگون است که این روز را به عنوان روزی برای توسعه و برقراری گفت‌و گو با پیش زمینه گونه‌گونی فرهنگ‌ها مورد توجه قرار می‌دهد و با تبادل فرهنگی صورت گرفته در برنامه‌هایی که در سراسر جهان به مناسبت این روز برگزار می‌شود، امید آن می‌رود که ملت‌های که به دلیل اختلاف‌های سیاسی یا فرهنگی ار یکدیگر دور افتاده‌اند، هرچه بیشتر به سوی متحد شدن پیش بروند. و این امر هم‌چنین زمینه‌ساز بروز توسعه مشترک پایدار، صلح‌آمیز و اقتصادی در سراسر جهان باشد.

فرهنگ بخشی از زندگی هر فرد است. ما از فرهنگ در شکل‌های متفاوتی لذت می‌بریم این در حالی است که فرهنگ شیوه زندگی کردن ما، سیستم ارزش‌گذاری ما، باورها و سنت‌های ما را در برمی‌گیرد. در دنیای معاصر یک آگاهی و شناخت جهانی جدید در حال ظهور است. تفکری که به وحدت و یگانگی بشر ارج می‌نهد درعین حالی که به تنوع وسیع فرهنگ انسانی نیز توجه دارد.

سازمان علمی فرهنگی ملل متحد – یونسکو- نیز در این رابطه به تلاش خود در زمینه ترویج آگاهی بیشتر از رابطه‌ی حیاتی میان فرهنگ و توسعه و نقش مهم فن آوری اطلاعات و ارتباطات در این رابطه ادامه می‌دهد و در این راستا هرساله از برگزاری برنامه‌های متنوع در این روز یا با این مناسبت حمایت می‌کند که از آن جمله می‌توان به برپایی نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای اشاره کرد.

اما از سوی دیگر گروهی از کارشناسان حقوق بشر هشدار داده‌اند که در عین‌حال که از تنوع فرهنگی حمایت می‌کنند و به آن احترام می‌گذارند اما این تنوع فرهنگی نباید سبب تجاوز به حقوق بشر شود.

این گروه در بیانیه‌ای مشترک به مناسبت روز جهانی تنوع فرهنگی برای دیالوگ و توسعه، با برجسته ساختن اهمیت رهایی از تبعیض و آزادی بیان، اطلاعات و ارتباطات، گفته‌اند که تنوع فرهنگی فقط می‌تواند در محیطی رشد کند که از آزادی و حقوق بشر بنیان نهاده شده باشد.

این گروه، که گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو ارایه داده‌اند، به  کشورهای عضو یادآوری می‌کند که مسوولیت آنان بر اساس قوانین بین‌المللی ایجاد یک محیط مساعد برای تنوع فرهنگی و برخورداری از حقوق فرهنگی است.

براساس این بیانیه، همه افراد، از جمله اقلیت‌های ملی یا قومی، مذهبی و زبانی و کسانی با  ویژگی‌های دیگر و هم‌چنین مردمان بومی حق دارند خود را با بیان خود مطرح کنند و این حق شامل ایجاد و گسترش کارشان با زبانی که انتخاب خودشان است، هم چنین دسترسی به کیفیتی از آموزش و پرورش که کاملن با احترام به فرهنگ خودشان باشد و داشتن زندگی و رفتارهای فرهنگی با انتخاب خود منوط به آن که با احترام به حقوق بشری و آزادی‌های اساسی باشد، است.

ارزش‌های جهانی حقوق بشر باید پلی باشد بین تمامی فرهنگ‌ها و نباید هنجارهای اجتماعی، فرهنگی، و یا مذهبی را از بین ببرند

این گروه می افزاید:«به هر حال تنوع فرهنگی نباید برای تبعیض نژادی و فعالیت‌های مخرب سنتی که برخلاف عرف جهانی و حقوق جدایی‌ناپذیر انسانی است بکار رود.

ارزش‌های جهانی حقوق بشر باید پلی باشد بین تمامی فرهنگ‌ها و نباید هنجارهای اجتماعی، فرهنگی، و یا مذهبی را از بین ببرند.»

و اما برای تمام کسانی که در مالزی زندگی می‌کنند یا به این کشور سفر کرده‌اند، تنوع فرهنگی موجود در این کشور جالب توجه است.

حضور سه نژاد مالایی،چینی و هندی و اقوامی متنوع تر، ویژگی خاصی به این کشور داده است. و تلاش دولت در ایجاد فضایی مسالمت آمیز میان این اقوام و فراهم آوردن امکانات زندگی برای تمامی آن ها به منظور رسیدن به یک مالزی واحد شایان توجه است.

مالزیایی‌ها روز 22 می برنامه‌ای با عنوان «رنگ های مالزی» برگزار می‌کنند که در آن این تنوع فرهنگی خود را به رخ گردش‌گران و مردم بومی خویش می‌کشانند.

فردا با پرسه میهمان شما هستم با گزارشی از این رنگین کمان فرهنگی در پایتخت کشوری که آن را «آسیای واقعی» نامیده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,