Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
ملودی کوچه

«می‌نوازم، پس هستم»

2010 May 21
ثمر سعیدی/ رادیو کوچه
samar@koochehmail.com

در هفته‌ای که گذشت «هنک جونز» (Hank Jones) آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی‌ پیانوی جز در سن ۹۱ سالگی درگذشت. جونز در روز ۱۶ ماه می در بیمارستانی در نیویورک بعد از گذراندن بیماری مختصر بدرود حیات گفت. این در حالی‌ست که وی تا آخرین روز عمرش به نوشتن موسیقی و نواختن پیانوی جز مشغول بود.

جونز در سال ۱۹۱۸در خانواده ای متولد شد که پدر مسیحی متعصب‌ او، موسیقی جز را شیطان خطاب می‌کرد. با این حال هنک و دو برادرش از موزیسین‌های مشهور جز شدند. هنک جونز با هنرمندان معروفی مانند «الافیتزجرالد»، «چارلی پارکر»، «وس مونتگومری» و حتی «مریلین مونرو» همکاری کرده است. گفتنی‌ست جونز در ساختن آهنگ «تولدت مبارک» که مریلین مونرو هنرپیشه‌ی مشهور، آن‌را برای تولد جان اف کندی رئیس جمهور وقت امریکا خوانده بود همکاری داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هنک جونز را به‌عنوان موزیسینی خستگی ناپذیر می شناسند. وی بیش از ۷۰ سال سابقه‌ی نواختن و آهنگ‌سازی موسیقی جز را داشت. وی در مصاحبه‌ای گفته بود: «پدر من یک مسیحی بود و درست است، او فکر می‌کرد که جز شیطان است، با این‌حال ما را در یادگیری حمایت می‌کرد. مادر و پدرم هر دو حامیان بزرگ من در یادگیری موسیقی بودند. پدرم دوست داشت که من در کلیسا بنوازم. در مقابلِ پدر مجبور بودم کمتر به سبک جز بنوازم، گرچه برادرانم این محدودیت را نداشتند، من به عنوان فرزند بزرگ‌تر سخت‌گیری بیشتری داشتم اما به هر حال من و برادران‌ام احترام زیادی برای پدرمان قائل بودیم.» «تاد جونز» برادر هنک نوزانده‌ی ترومپت، آهنگ‌ساز و تنظیم کننده‌ی آهنگ‌های موسیقی جز و برادر دیگر وی «الوین جونز»، نوازنده‌ی سازهای کوبه‌ای و درامز جز است.

در دهه‌ی ۵۰ میلادی جونز کار حرفه‌ای خود را به‌عنوان نوازنده‌ی پیانو در تلویزیون سی بی اس امریکا و همین‌طور در رادیو شروع کرد. این موضوع باعث شد که جونز در دهه‌ی ۶۰ شهرتی را که باید و شاید به دست نیاورد. در حالی‌که رقبای وی خود را وقف نوازندگی برای موسیقی جز کرده بودند، هنک جونز که ازدواج کرده بود و نیاز به کاری ثابت با درآمد مناسب داشت نوازندگی برای رادیو و تلویزیون را در دستور کار خود قرار داده بود. با این وجود همراهی کردن آوازه خوان مشهوری مانند الافیتزجرالد موجب می‌شد که نام هنک جونزِ پیانیست بر سر زبان‌ها بیفتد.

در یک مصاحبه از جونز سوال شد در بین آثار زیادی که طی سال‌های طولانی فعالیت حرفه‌ای، به‌عنوان نوازنده، آهنگ‌ساز یا رهبر نوازندگان تهیه و ضبط کرده‌اید کدام‌یک به نظر خودتان بیش‌تر جالب توجه است؟ جونز پاسخ داد: «من از آثار خودم آن‌چنان راضی نیستم اما می‌توان گفت خوشحال‌ام از این‌که دیگران از آثارم لذت می‌برند. این امر باعث می‌شود هر روز تمرین کنم حتی امروز.» گفتنی‌است این هنرمند که در ۹۱ سالگی از دنیا رفت تا آخرین لحظاتی که توان‌اش را داشت مشغول نواختن پیانو بود. هنک جونز با تهیه و عرضه‌ی سری آثاری که در آن‌ها به سبک جز پیانو می‌نواخت، روز به روز کار خود را بهتر می‌کرد و استعداد خدادادی‌اش را نشان می‌داد.

جونز سال گذشته در سن ۹۰ سالگی برنده‌ی جایزه گرمی برای یک عمر فعالیت هنری شده بود و در سال ۲۰۰۸ هم از رییس جمهور جرج دبلیو بوش مدال ملی هنر را دریافت کرده بود. سال گذشته در فستیوال «جز اواردز» تعدادی از روزنامه‌نگاران موسیقی، به‌عنوان پیانیست سال به هنک جونز رای دادند. جونز در این اواخر به‌خاطر سن زیاد و تلاش خستگی ناپذیری که داشت بسیار مورد توجه قرار گرفته بود.

آخرین آلبوم منتشر شده از این هنرمند «از دیدنتان خوش‌وقتم» نام دارد که با همکاری «اولیور جونز»، نوازنده‌ی پیانو آن را عرضه کرده بود. آلبومی با نام «یکشنبه بیا» که جونز با همراهی «چارلی هیدن»، نوازنده‌ی گیتار باس ضبط کرده بود در سال جاری به بازار عرضه خواهد شد. آلبوم یاد شده، ادامه‌ای است برآلبوم سال ۱۹۹۵ هنک جونز و چارلی هیدن با نام «هم‌چنان جدا از هم» که نامزد دریافت دو جایزه گرمی شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,