Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
اول خرداد - بیست و دوم می

«تقویم تاریخ اول خرداد»

2010 May 22

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • اول خرداد روز بزرگ‌داشت ملاصدرا و روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف و روز جهانی تنوع زیستی.
  • 1859 میلادی – «سر آرتور کانن دویل»  نویسنده و پزشک اسکاتلندی متولد شد. وی شهرت خود را مدیون پدیدآوردن شخصیت «شرلوک هولمز» کارآگاه خصوصی بسیار مشهور است.
  • ۱۸۸۵میلادی – «ویکتور ماری هوگو» شاعر و رمان‌نویس مشهور فرانسوی در پاریس درگذشت. ویکتور  مهم‌ترین نویسنده رمانتیک جهان به‌حساب می‌آید. از مهم‌ترین آثار او می‌توان به «بینوایان، گوژپشت نتردام و مقدار زیادی مجموعه شعر» اشاره کرد. وی هم‌چنین چندین نمایش‌نامه نوشته‌ است.
  • ۱۹۷۲ میلادی – «ریچارد نیکسون» با رفتن به مسکو، نخستین رییس‌جمهوری آمریکایی شد که از شوروی دیدن می‌کند.
  • 1640 میلادی – تاریخ ورود نخستین چاپ‌خانه به ایران را این روز نوشته‌اند. این ماشین چاپ (مدل گوتنبرگ) توسط یک ایرانی ارمنی به‌منظور نصب در جلفای اصفهان وارد ایران شده بود. در آن زمان شهر اصفهان پایتخت ایران و شاه‌صفی رییس کشور بود. گوتنبرگ آلمانی که یک زرگر بود دست‌گاه چاپ خود را در دهه 1440 تکمیل کرده بود. قرن‌ها پیش از او چینی‌ها دست‌گاه چاپ بلوکی ساخته بودند.
  • 1307 خورشیدی – قانون اعزام محصل به اروپا به تصویب مجلس شورا رسید. طبق این قانون قرار شده بود که هر سال دست‌کم یک‌صد محصل ایرانی برای تحصیل در دانش‌گاه‌های کشورهای اروپایی به این قاره اعزام شوند. این قانون سال‌ها اجرا شد، ولی محصلان اعزامی عمدتن از خانواده‌هایی بودند که ثروتی داشتند. از این محصلان پس از بازگشت استفاده لازم به‌عمل نیامد و این فارغ‌التحصیلان به‌جای فعالیت در رشته تحصیلی خود، به امور سیاسی و سیاست‌بازی درگیر می‌شدند و از تخصص آنان استفاده نمی‌شد و عملن هرز و هدر می‌رفتند. گذشت زمان نشان داده است که ایران از اعزام محصل به کشورهای دیگر نتیجه مطلوب نگرفته است.
  • 1359 خورشیدی – در تهران اعلام شد که نرخ برابری ریال نسبت به پول‌های دیگر، شناور خواهد شد. در آن‌روز ارزش رسمی برابری دلار هفت تومان و نیم‌قران و بهای برابری آن در بازار 13 تومان بود. 27 سال پس از آن زمان با این‌که درآمد حاصل از نفت چند برابر افزایش یافته، ارزش برابری ریال نسبت به دلار بیش از 700 برابر شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,