Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«باغ جهان‌نما در شیراز»

2010 May 22

عکس / پیام جهانگیری / رادیو کوچه

باغ جهان‌نما در شمال‌شرقی شیراز واقع شده است. این باغ هم‌چون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دل‌گشا و باغ تخت در دوره‌ی آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده است.

ابن عربشاه مورخ دوره‌ی تیموری در کتاب عجایب المقدور آن‌را زینت‌الدنیا نامیده است. باغ جهان‌نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، هم‌چون سایر باغ‌های نام‌دار آن دوره مورد توجه وی واقع شده به‌طوری‌که همانند آن‌را در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آن‌را جهان‌نما نامیده است.

این باغ در دوره‌ی صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده است. شارون و تاورنیه جهان‌گردان فرانسوی که در دوره‌ی صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه‌ی میرعلی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغ‌های زیبا و آبادی وجود داشته است.

کریم‌خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمین‌های مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان‌کشی‌های زیبا و درخت‌کاری مفصلی به‌عمل آورد. طرح و اسلوب این باغ را کریم‌خان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته است. در ضلع جنوبی بقایای آب‌نمایی به چشم می‌خورد که فواره‌ی آن هنوز پابرجاست. این آب‌نما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می‌شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره‌ی قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می‌شود که اخیرن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , ,