Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
گزارشی از برگزاری جشنواره «رنگ‌های مالزی 2010»

«جشنواره‌ای به رنگ اتحاد»

2010 May 24

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

جشنواره «رنگ‌های مالزی»، امسال با موضوع «یک مالزی واحد» در روز 22 می به صورت رسمی، از ساعت 8 شب در مقابل ساختمان سلطان عبدالصمد واقع در میدان «استقلال» شهر کوالالامپور برگزار شد.

در این جشنواره که با همت وزارت توریسم این کشور و با هدف معرفی جاذبه‌های گردش‌گری مالزی در قالب اجرای موسیقی، رقص و رژه‌های فرهنگی برگزار شده است، مسوولان دولتی این کشور در کنار گردش‌گران و مردم حضور داشتند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

6 هزار نفر از استان‌های مختلف مالزی در برگزاری این جشنواره هم‌‌کاری داشتند و از نکات قابل توجه این جشنواره حضور چشم‌گیر دانش‌آموزان باعنوان گروه‌های برگزارکننده مراسم بود که به نظر می‌سد با برنامه‌ریزی که دولت مالزی در ایجاد زمینه‌های مشارکت برای قشر جوان و نوجوان این کشور در برگزاری چنین برنامه‌هایی دارد، تلاش دارد تا ضمن آشناساختن آنان با فعالیت‌های گروهی و حضور جدی‌تر در جامعه، آنان را در ساختن بخشی از آینده کشورشان از طریق تلاش برای معرفی زیبایی ها و دیدنی‌های این کشور و نمایش هرچه بهتر آنان سهیم سازد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GDOGEy8I9tQ&feature=player_embedded[/youtube]

پیش از این وزیرتوریسم مالزی اعلام کرده بود که جشنواره امسال بزرگ‌تر و مفصل‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود.

آن‌چه این جشنواره را به جشنواره‌ای برای رنگ‌ها مبدل ساخته‌است، حضور افراد از نژادها و قومیت‌های گوناگون با لباس‌ها و رنگ‌های متفاوت در رژه‌ها و نمایش‌های فرهنگی است.

مالزیایی‌ها، اقوام اصلی این کشور(اورنگ اصلی‌ها)، چینی‌ها و هندی‌ها این مراسم حضور یافتند و هرکدام  تنوع فرهنگی این کشور را که یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های مالزی در نظر گردش‌گران است در قالب آواز، رقص و موسیقی به رخ جهانیان بکشانند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ThKc5pzOfIE&feature=player_embedded[/youtube]

به گفته مدیر بخش ارتباطات وزارت توریسم مالزی از بیش از 100 خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی برای حضور در این جشنواره دعوت بعمل‌آمده تا این تصنیف فرهنگی زیبا را که در عین گوناگونی رنگ‌ها در اقوام و نژادها، همه با یک هدف به سوی «یک مالزی» پیش می‌روند به تصویر کشند.

بنا به گفته مسوولان وزارت گردش‌گری مالزی، برگزاری رقص‌ها و نمایش‌های این جشنواره را مردم مالزی از استان‌های مختلف برعهده داشتند و یکی از برنامه‌های این جشن، اجرای رقصی با شرکت بیش از 5 هزار نفر بود که در کتاب رکوردهای مالزی به ثبت رسید.

جالب است بدانید که پیش از این نیز مالزیایی‌ها تجربه ثبت رکورد بیشترین تعداد در رقص‌های گروهی را در کتاب رکوردهای خود را داشته‌اند.

وزیر توریسم مالزی، در سخنرانی که به مناسبت افتتاح این جشنواره انجام داد با اشاره به این که «رنگ‌های مالزی» یکی از رخ‌دادهای ثبت شده در تقویم کشور است که از سال 1999 برگزار شده است افزود که مالزی اکنون در رتبه نهم کشورهای گردش‌گرپذیر دنیا در سال 2009 قرار دارد و این سال، سال خوبی برای گردش‌گری مالزی بوده چراکه رشد 7.6 % با 23.65 میلیون گردش‌گر داشته آن‌هم در سالی که برای گردش‌گری جهانی سال بسیار سختی بوده‌است.

او می‌افزاید: «صنعت گردش‌گری مالزی در سال 2009 در هر هفته یک بیلیون رینگیت به اقتصاد ما کمک کرده و بیش از یک میلیون شغل ایجاد کرده‌است. این تعهدی از سوی دولت است که اطمینان دهد که صنعت توریسم مالزی به رشد و شکوفایی و ایجاد بهترین تجربه‌های گردش‌گری برای تمامی گردش‌گران از سراسر دنیا ادامه می‌دهد.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشان جهانی گردش‌گری مالزی «مالزی یک آسیای واقعی»، افزود: امشب لبخند، شادی و مهمان نوازی گرم 6 هزار مالزیایی از سراسر کشور به اینجا آمده تا به شما و سراسر جهان «یک آسیای واقعی» رانشان دهد.»

او در ادامه هدف از برگزاری «رنگ‌های یک مالزی در سال 2010 » را نمایش محصولات گردش‌گری این کشور از قبیل برنامه اقامت خانگی (homestay)، ارایه تعدادی از محصولات در زمینه اکو توریسم به ویژه در جزایر و سواحل هم‌چنین معرفی «خرید» به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی مالزی که هر ساله سه حراج بزرگ سالیانه برگزار می‌کند و بیان این‌که مالزی بهشتی از نظر غذا برای گردش‌گران است عنوان کرد.

دکتر ین ین، با تاکید بر این که وزارت گردش‌گری مالزی باور دارد که تمامی مردم مالزی باید با یکدیگر تلاش کنند تا «گردش‌گری فکر کنند و گردش‌گری عمل کنند» افزود که این مساله باید هم چون یک مسوولیت و نقش مهم میان بخش خصوصی و بخش مردمی تقسیم شود.

در مراسم «رنگ‌های مالزی 2010» که به صورت زنده در بیش از 20 کشور جهان از جمله چین، برونئی، ویتنام، اندونزی، هنگ کنگ،ماکائو، ژاپن، آمریکای شمالی و نیو زیلند پخش شده است، 200 میهمان ویژه از 20 کشور جهان حضور داشتند.

از دیگر نکات قابل توجه این جشنواره حضور وزیران و مقامات دولتی در میان مردم و شرکت آنان در انجام رقص‌های گروهی بود.

هم‌چنین اشاره به حضور گروه‌هایی از اتحادیه‌های نژادهای مختلف ساکن مالزی در برگزاری برنامه، تلاش برنامه‌ریزان را در نشان دادن پیوستگی و اتحاد اقوام گوناگون در مالزی نشان می‌داد.

حضور گردش‌گران خارجی به ویژه گردش‌گران ایرانی در مراسم و شرکت فعالانه آنان در اجرای رقص‌های گروهی نیزاز دیگر نکات جالب توجه در این مراسم بود که مجریان برنامه را برآن داشت تا در پایان برنامه به نام «ایران» نیز اشاره کنند و با زبان فارسی از شرکت‌کنندگان قدردانی کنند.

در این جشنواره به طور مشخص 5 جاذبه گردش‌گری مالزی معرفی شد: در منطقه شرقی برنامه اقامت خانگی[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1YOlxdGduSw&feature=player_embedded[/youtube](Homestay)،  نمایشگاه مواد غذایی و میوه در منطقه شمال مالزی، منطقه غرب به عنوان بهشتی برای خرید، سواحل و جزایر طلای در جنوب مالزی و اکوتوریسم در استان‌های صباح و ساراواک .

این جشنواره با اجرای رقص ویژه‌ای به نام «چوتی چوتی وان مالزیا» که توسط وزارت گردشگری مالزی طراحی و برای نخستین بار در سفر نخست وزیر این کشور به امریکا در آپریل گذشته در واشنگتن به نمایش درآمده، پایان یافت.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1tHXex-wZJE&feature=player_embedded[/youtube]

عکس های بیشتری از این جشنواره رنگارنگ از این جا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment