Saturday, 18 July 2015
09 December 2021

«‌زمان بسیار خوب در پایتخت افغان‌ها»

2010 May 23

واحد ترجمه / رادیو کوچه

به‌نظر می‌رسد با وجود حمله پلیس و ممنوعیت مشروبات الکلی‌، افغان‌ها توجهی به آن نمی‌کنند. بعضی رستوران‌ها و صاحبان این بارها از این جریان خوشحال  هستند‌.

زندگی شبانه در کابل به قدری تجملاتی به‌نظر می‌رسد که هرکسی از عهده هزینه‌های آن بر‌نمی‌آید.‌

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پایتخت افغان‌ها به‌طور دایم از بمب‌گذاران انتحاری رنج می‌برد و در بعضی مواقع سفارت‌خانه‌های کشورهای مختلف نامه‌هایی دریافت می‌کنند‌ مبنی بر برنامه‌ریزی گروه‌های انتحاری برای حمله به مهمان‌خانه‌ها در همسایگی آن‌ها که خیلی نا‌امید کننده است‌.

اما در بیشتر بعد‌ازظهرها خارجی‌های مقیم کابل از خانه‌هایشان بیرون می‌روند و در شیدا بازی‌ها و دیوانگی‌های یک‌دیگر در بارها و رستوران‌ها شریک می‌شوند‌.  رستوران‌ها در پشت 6 متر دیوار ضد انفجار واقع هستند، جایی که افغان‌های مسلح جهت امنیت آن‌ها گمارده شده‌اند.

بیشتر خارجی‌ها متشکل شده‌اند از‌: «جمعیت قابل توجهی از جوانان فعال و به طور معمول دیپلمات‌های مجرد‌، مدد‌کاران، روزنامه‌نگاران‌، جاسوسان و افراد به خدمت گرفته شده. آن‌ها به ماجراجویی علاقه  دارند اما محدودیت بالای امنیتی آن‌ها باعث می‌شود که از کاری که باعث خروج آن‌ها از زندگی عادی شود، حذر کنند. در منطقه نظامی کابل آدم‌های بسیاری هستند که با ایجاد هزینه به خالی کردن کیف پول خارجی‌ها کمک می‌کنند. تنوع و بزرگی رستوران‌هایی‌ که در کابل وجود دارد بیشتر از شهرهای دهلی‌، کراچی و حتا تهران است. شهرهایی‌ که از لحاظ وسعت پنج برابر کابل هستند.

در کابل غذاهای تایلندی‌، ترکیه‌ای‌، بالکانی‌، ایتالیایی‌، فرانسوی و ایرانی سرویس می‌دهند. چندین خانه استیک، یک بار مارتینی با دی – جی و یک مغازه خواربار فروشی مکزیکی به هم‌راه خانه‌استیک  هم هست که بازی «پکر» نیز دارد.

در شهر چندین رستوران چینی وجود داشت که خودشان را به رخ مردم  می‌کشید‌، اما بعضی از آن‌ها به مرور زمان تعطیل شدند. چندین سال پیش مسوولین ذیربط متوجه شدند که صاحبان این رستوران‌ها برای جلب مشتری بیشتر‌، روابطی‌ با روسپی‌های منطقه داشتند.

پلیس هنوز به محل‌هایی که برای تولید مشروبات الکلی تاسیس شده هجوم می‌برد.

در 12 آوریل‌، مسوولین به چندین بار و رستوران غربی که معروف به «مرکز فساد» بود، هجوم بردند.  افرادی که کشور خود را ترک کردند و تفکر توطئه و دسیسه دارند،‌ سخت‌گیری طرف‌داران حامد کرزای در  نسبت به عداوت‌ورزی با طرف‌های غربی در کابل را دیدند.

از نگاهی اجمالی، شهر در زیر محاصره افراد جهادی به‌صورت غیر متناوب قرار می‌گرفت که یک فرصت طلایی برای فراهم‌کننده‌های غذاهای فرنگی و مشروبات الکلی محسوب می‌شود. در بعضی از رستوران‌ها حتا افراد مهاجر به کابل از جنگ‌های قبلی مثل بالکان و تیمور شرقی وجود دارند. این افراد این جنگ‌ها را بدون هم‌راهی گذراندند و سودهای کلانی به دست آورده‌اند.

«پیتر جوونال» کسی نیست جز مالک خانه «گانداماک» در کابل‌، یک سرباز انگلیسی که تبدیل به فیلم‌بردار BBC شد‌. پیتر کسی است که حس بسیار قوی در داستان و نمایش‌نامه‌نویسی دارد.

نام کلبه او از محله‌ای در بالای تپه اقتباس شده‌، جایی‌که افغان‌های زیادی‌ برای عقب راندن سربازان انگلیسی در سال 1842 قتل عام شدند‌.

بعد از این که طالبان از کابل فرار کردند جوونال دوربین خود را به کناری گذاشت و اولین «گانداماک» خود را در یک خانه باز کرد که گفته می‌شود متعلق به یکی از زنان اسامه بن لادن است.

جوونال یک نظامی است و او گرانداماک را تبدیل به محیط قرن 19 میلادی با نقشه‌ها و عکس‌های چاپی کرد. هم‌چنین تفنگ‌های فتیله‌ای عتیقه‌ای این خانه را تزیین کرده است.

رستوران گانداماک مورد توجه پیمان‌کاران‌، صاحب منصبان‌NATO  و روزنامه‌گاران‌ است.

نزدیک‌ترین رقیب برای گانداماک رستوران «اتمسفر» است. یک باغ‌رستورانی که توسط یک روزنامه‌نگار فرانسوی تاسیس شده که او  در یکی از رادیوهای فرانسه مشغول به‌کار بوده است.

اگر کسی هوس آثار تاریخی کرده باشد گانداماک می‌تواند این حس را تطمیع کند‌، که محیطی بدون هوای تازه به خصوص در گرمای بهار‌ است، همین‌طور یک بار زیبا هم‌راه موسیقی موزیک‌، با یک نوشیدنی مارگارت د‌کانارا خوش‌مزه و یک لیست بالا بلند از شراب‌های اعلا در منوی هندو کیش‌ هست. اگر چه در نتیجه حملات اخیر پلیس این نوع رستوران‌ها نیز به زودی بسته خواهند شد.

بدترین مشکل برای این دسته از رستوران‌ها این است که آن‌ها مشروب می‌فروشند و نگهبانان (پلیس) اجازه نمی‌دهند که مشتریان به داخل بروند. بنابراین خیلی از آن‌ها به رستوران‌های دیگر که می‌توانند با دوستان خود در آن‌جا ناهار یا شام میل کنند‌، می‌روند، جایی مثل کافه خیابان گل که مالک آن یک کالیفورنیای افغان است. این کافه با غذای مخصوص خود که مرغ مکزیکی و سالاد تازه اسپانیایی است از مردم پذیرایی می‌کند‌. حتا در بهترین رستوران‌های کابل هم فراموش‌کردن این‌که آن‌ها در حال جنگ هستند، خیلی سخت است.

منبع: مجله تایم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,