Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
بیانیه شماری از هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان ایرانی‌:

«جان جعفر پناهی در خطر است»

2010 May 23

جعفر پناهی، فیلم‌ساز برجسته ایرانی که هفته‌هاست در بازداشت به سر می‌برد، از روز یک‌شنبه 26 اردیبهشت در اعتراض به وضعیت خود  دست به اعتصاب غذا زده است، وضعیتی که در توصیفش نوشته است: «صبح روز یک‌شنبه مرا به بازجویی بردند و متهم کردند که از داخل سلول فیلم‌برداری کرده‌ام، که کذب محض است. و بعد تهدید کردند که تمامی اعضای خانواده‌ام را دستگیر و به اوین منتقل خواهند کرد و دخترم را به بازداشتگاهی ناامن در رجایی‌شهر خواهند فرستاد و با این حرف‌ها قدرت تجزیه و تحلیل را از من سلب کردند».

در این خصوص جمعی از هنرمندان، روزنامه‌نگاران و فعالان ایرانی بیانه‌ای را صادر کرده‌اند که به شرح زیر است:

اعتصاب غذای پناهی خشک است و خطرناک و خواسته‌هایش بسیار ساده و به حق:

۱. تماس و دیدار با خانواده و اطمینان کامل از سلامت آن‌ها.
۲. حق داشتن وکیل بعد از ۷۷روز و مشورت با او.
۳. آزادی بدون قید و شرط تا تشکیل دادگاه و صدور حکم قطعی.

ما به عنوان شماری از هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان ایرانی، ضمن ابراز هم‌دلی با جعفر پناهی و ابراز نگرانی شدید در مورد سلامتی وی، بدین‌وسیله اعلام می‌کنیم که دستگاه‌های قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی مسوول به خطرافتادن جان جعفر پناهی و هر اتفاق ناگوار دیگری هستند که در زندان برای این هنرمند سرشناس پیش بیاید.

از این رو از یک سو از مسوولان جمهوری اسلامی می خواهیم سریعن و بدون هیچ قید و شرطی جعفر پناهی را که از مفاخر هنری کشورمان است، آزاد کنند واز سوی دیگر، خطاب مان به جعفر پناهی است که جان عزیز هنرمند را این چنان به خطر نیفکند، اعتصاب خویش را بشکند و به یاد داشته باشد که ایران و هنر ایران زمین بیش از اینها به وی نیاز دارد.

اسامی امضا کنندگان:

داریوش آشوری/ سیمین بهبهانی /حمید دباشی/ بهمن قبادی/ نوشابه امیری/ هوشنگ اسدی/ مهرانگیز کار/ احمد رافت / فرشته قاضی/ سامان رسول پور/ مازیار بهاری/ نیک‌آهنگ کوثر/ مانا نیستانی/ بابک پیامی/ شادی صدر/ آسیه امینی/ مسیح علی‌نژاد/ شهرام رفیع‌زاده/ سید‌ابراهیم نبوی/ هادی قائمی/ فاطمه حقیقت‌جو/ جواد منتظری.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,