Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
به بهانه زادروز «احمد صدر حاج‌سید‌جوادی»

«بنیان‌گذار نهضت آزادی ایران»

2010 May 24

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سوم خرداد برابر با بیست و چهارم می مصادف با زادروز «احمد صدر حاج‌سید‌جوادی» است که در سال 1296 زاده شد و با 93 سال سن، کهن‌سال‌ترین فعال سیاسی ایران است. وی از بنیان‌گذاران نهضت آزادی ایران و از اعضای فعال نهضت مقاومت ملی بوده است. بیش از 70 سال فعالیت و مبارزه سیاسی در چهارچوب قانون، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را برآن داشت که در سال 1388 جایزه قلم طلایی را به او اهدا کنند.

«احمد صدر حاج‌سید‌جوادی» در سوم خرداد سال ۱۲۹۶ خورشیدی در قزوین در منزل جد خود زاده شد. احمد سال‌های ابتدایی و سه ساله متوسطه را در قزوین گذراند و به علت فقدان دوره دوم دبیرستان به تهران عزیمت نموده و در دبیرستان «ثروت» رشته علمی به دریافت دیپلم علمی و سال بعد به دریافت دیپلم ادبی توفیق یافت.

پس از آن دانشکده حقوق رشته قضایی و سیاسی را در تهران سپری کرده و دو لیسانس گرفت و بعد مکاتباتش را با یک دانشگاه در پاریس آغاز کرد که پس از مدتی آن دانشگاه از او دعوت کرد و در آزمونی شرکت کرد و پذیرفته شد و در رشته حقوق دکترای خود را در پاریس گرفت و به ایران بازگشت.

بعد از گذراندن خدمت سربازی در اسفند ۱۳۲۲ وارد خدمت قضایی دادگستری شد، که ابتدا به دادیاری دادسرای شهرستان رشت و بعد بازپرسی آن منصوب شد، و بعد در سمت بازپرسی دیوان در غالب استان‌های کشور مانند تبریز، اصفهان و سیستان ماموریت رسیدگی به جرائم کارکنان دولت و شهرداری‌ها و به علاوه سمت بازرسی کل کشور را داشته ‌است. در استان خراسان حدود ۱۰ ماه توقف داشته و به شکایات واصحه و اتهامات منتسبه بالاخص در آستان قدس رضوی رسیدگی ‌کرده است.

فعالیت سیاسی صدر از هنگام ورود به تهران در دوران حکومت «دکتر محمد مصدق» شروع شد و پس از کودتای ۲۸ مرداد و حکومت علی مصدق و تشکیل نهضت مقاومت ملی ایران به رهبری «آیه‌اله زنجانی» به آن نهضت پیوسته و کمیته ادارات آن نهضت را با عضویت «نیکومنش»، «اقلیدی»، «ذوالنصر» و «امیرحسین پولادی» تشکیل داده و در فعالیت مبارزاتی از قبیل حضور در اجتماعات و تظاهرات و اعتصابات و همکاری در نشر راه مصدق و اعلامیه دیگر و پخش آن‌ها و تهیه متن‌های سیاسی با کمک برادرش «علی اصغر حاج سید جوادی» فعالیت مداوم و متمادی داشته‌ است.

در اوایل سال ۱۳۴۰ با تشکیل کنگره جبهه ملی دوم و اختلاف نظر فی‌مابین اعضا استقلال، منجر به کناره‌گیری آنان از کنگره جبهه ملی ایران گردید و موضوع تجمع دوستان هم‌فکر که علاوه بر فعالیت ملی میهن جنبه‌های مذهبی نیز ضروری است، مطرح و تشکیل جمعیت جدیدی ضروری و لازم به نظر رسید، که نام آن «نهضت‌آزادی ایران» شد.

وی پیش از انقلاب اسلامی، وکالت چند تن از مخالفان سرشناس حکومت پهلوی را نیزعهده‌دار بود کسانی چون «علی شریعتی»، «سیدعلی خامنه‌ای» و «حسینعلی منتظری».

احمدصدر حاج‌سیدجوادی در دولت موقت «مهدی بازرگان» وزیر کشور بود. او بیش از 70 سال فعالیت و مبارزه سیاسی در چهارچوب قانون، داشته است که این فعالیت‌ها باعث  شد تا انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در سال 1388 درست در همین روزها جایزه قلم طلایی را به او اهدا کنند. او مسن‌ترین فعال سیاسی در ایران است.

منبع‌ها ویکی‌پدیا

سایت سرمایه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,