Saturday, 18 July 2015
07 December 2021
سوت

«بلاتکلیفی در کادر فنی تیم فوتبال استقلال تهران»

2010 May 24

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

بعداز متوقف‌شدن تیم استقلال تهران در‌ برابر پیکان قزوین اتفاقات عجیبی در کادر فنی این باشگاه به وجود آمده که موجب سردرگمی مسوولان و بازیکنان این تیم شده.

تیم فوتبال استقلال با نتیجه یک بر یک برابر پیکان قزوین متوقف شد و نایب قهرمانی را از دست داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با این تساوی استقلال 59 امتیازی شد و نایب قهرمانی لیگ را از دست داد. سوم‌شدن استقلال در شرایطی رخ داد که صمد مرفاوی چند روز قبل از این دیدار قرارداد خود را تمدید کرده بود.

اما صمد مرفاوی در پی کسب رتبه سومی استقلال در لیگ برتر در رخت‌کن از بازیکنان این تیم خداحافظی کرد.

پس از آن‌که باشگاه استقلال قرارداد مرفاوی را برای یک فصل دیگر تمدید کرده بود این مسئله با انتقاد برخی از پیش‌کسوتان استقلال نظیر ناصر حجازی روبرو شده بود و پس از توقف این تیم در برابر پیکان و از دست رفتن مقام نایب قهرمانی برای استقلال، صمد مرفاوی در رخت‌کن با بازیکنان این تیم خداحافظی کرده و استعفای خود را اعلام کرد.

واعظ آشتیانی مدیرعامل باشگاه استقلال در این رابطه در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار ایسنا گفت: «پیش از بازی مرفاوی به من گفت که می‌خواهد این کار را انجام دهد که ما این مسئله را چندان جدی نگرفتیم اما ظاهرن او پس از بازی چنین کاری را انجام داده است.»

سرمربی تیم فوتبال استقلال پس از استعفای خود گفت: «نمی‌خواهم ژنرال، سلطان یا امپراطور باشم.»

صمد مرفاوی پس از تساوی یک بر یک برابر پیکان و از دست رفتن نایب قهرمانی لیگ برتر در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ «می‌توانستیم برنده این بازی باشیم و گل‌های زیادتری به حریف بزنیم. چنین اتفاق‌هایی در هر بازی رخ می‌دهد. با این حال خوش‌حالم که با مقام سومی لیگ را به‌پایان رساندیم. هرچند خیلی‌ها علیه من موضع داشتند.»

وی گفت: «خوش‌حالم که مانند فصل گذشته استقلال در آسیا تحقیر نشد و توانستیم به جمع 16 تیم برتر قاره راه پیدا کنیم. درحالی‌که فقط 3 روز از تمدید قراردادم می‌گذشت برخی به من حمله کردند. با این حال من مورد عنایت مدیرعامل محترم استقلال بودم اما بسیاری از تمدید قراردادم ناراحت بودند چون من به کسی باج نمی‌دهم و سلامت کار می‌کنم.»

مرفاوی گفت: «کارشناسانی در تلویزیون علیه من موضع گرفتند که مشاور تیم‌های دیگر بودند. همه می‌خواستند من را خراب کنند و چون با من مشکل داشتند علیه استقلال موضع می‌گرفتند اما به‌عنوان یک خدمت‌گزار می‌گویم که دیگر سرمربی استقلال نیستم و استعفا می‌دهم. با این حال برای هر کسی که بعد از من هدایت استقلال را به‌عهده می‌گیرد آرزوی موفقیت می‌کنم و چوب لای چرخش نمی‌گذارم چون دلم با استقلال است.»

مرفاوی که این مطالب را از روی برگه می‌خواند گفت: «‌آن‌ها با من مشکل داشتند ولی کسانی را که من را اذیت کردند به خدا واگذار می‌کنم و برای استقلال همواره آرزوی موفقیت دارم.»

در هر حال استعفای صمد مرفاوی بعد از بازی پیکان برای مدیران این باشگاه خیلی غیرمنتظره نبود. مرفاوی در یک جلسه طولانی با مدیرعامل استقلال سرانجام وی را مجاب کرد که با استعفایش موافقت کند.

او که قبل از بازی پیکان این تصمیم را گرفته بود، حتا به اطرافیان گفته بود که قرارداد کذایی هفته گذشته با واعظ را در رودربایسی امضا کرده است و علاقه‌ای به این کار نداشته، با این وصف و در شرایطی که استقلال سکوی دوم را از دست داد تا سهمیه آسیایی به شدت مورد مخاطره قرار بگیرد، این احتمال نیز وجود دارد که واعظ آشتیانی نیز استعفای خود را به هیات مدیره تسلیم کند و میدان را به دیگران بسپارد.

واعظ که نشان داده چندان اهل چسبیدن به میز نیست، با اتفاقاتی که به‌وجود آمده به پایان پروژه‌ای رسیده که قرار بود مایه مباهاتش باشد. اما در شرایطی که سپاهان با امیرقلعه‌نویی جشن قهرمانی خود را در تهران برگزار کرده تساوی مقابل پیکان روی اشتباه عجیب طالب‌لو بازی را به سمتی برد که به‌نظر بازگشت‌‌ناپذیر می‌رسد. حالا همه در انتظار دومین خبر مهم در استقلال هستند. آیا واعظ می‌ماند، آیا واعظ می‌رود، آیا فتح‌اله‌زاده یا غریب بازمی‌گردند، آیا قلعه‌نویی دوباره استقلالی‌ می‌شود، همه این سوالات فقط یک پاسخ دارد، پاسخی که کلمات آن تا اکنون‌ در ذهن مدیرعامل استقلال حبس شده است.

اما امیررضا واعظی‌آشتیانی نسبت به ایجاد تردید در میان بازیکنان استقلال در آستانه فصل نقل و انتقالات هشدار داد و گفت: «می‌خواهند استقلال را تخریب کنند.»

مدیر عامل باشگاه استقلال اظهار کرد:‌ «گروهی از افراد که منافع‌شان طی دو سال گذشته در استقلال قطع شده است و نتوانستند استفاده لازم را از استقلال ببرند، در قالب گروهی و با اهداف نخ‌نمای ژورنالیستی به‌دنبال تخریب مجموعه استقلال هستند و هر روز این گونه وانمود می‌کنند که هیت‌مدیره و مدیرعامل استقلال تغییر خواهد کرد.»

وی ادامه داد:‌ «این رفتار نیز در راستای پروژه‌های از قبل تعریف شده از ابتدای فصل است و این گروه تلاش می‌کنند تا با اقدامات ژورنالیستی خبر از تغییر هیت مدیره بدهند.»

مدیرعامل استقلال با تاکید بر این‌که این گروه به دنبال ایجاد تردید و دو دلی در میان بازیکنان استقلال هستند، گفت: «با توجه به این‌که به فصل نقل و انتقالات بازیکنان نزدیک می‌شویم این گروه به دنبال ایجاد تزلزل در مجموعه استقلال هستند تا استقلال نتواند در این فصل با موفقیت ظاهر شود.»

آشتیانی ادامه داد: هیت مدیره باشگاه استقلال قاطعانه و با قدرت به کارش ادامه خواهد داد و تمام خبرهای منتشر شده در این رابطه کذب محض است.

آشتیانی به گفت‌وگوی تلفنی خود با علی سعیدلو اشاره کرد و گفت: «رییس سازمان تربیت‌بدنی همانند گذشته بر وحدت و انسجام استقلال تاکید داشت و خواهان جدیت مدیرعامل و هیات مدیره استقلال در انجام فعالیت‌های باشگاه بود.»

در همین راستا صبح دیروز یک‌شنبه نشستی بین صمد مرفاوی و امیررضا واعظی‌آشتیانی در محل باشگاه استقلال برگزار شد که در پایان آن خبری مبنی بر ماندن یا رفتن صمد مرفاوی در استقلال منتشر نشد.

با این حال برخی نزدیکان باشگاه استقلال احتمال جدایی صمد مرفاوی از این تیم را بیش از ماندنش عنوان کردند و معتقد بودند مرفاوی با وجود تمدید قراردادش و اصرار مسوولان باشگاه برای ماندنش در این تیم، تمایل چندانی برای ادامه هم‌کاری با استقلال ندارد.

به گفته برخی نزدیکان باشگاه استقلال، برخی بازیکنان تیم فوتبال این باشگاه نیز منتظر انجام تغییرات احتمالی در مدیریت و کادر فنی این تیم هستند تا تکلیف‌شان را برای فصل آینده مشخص کنند.

در مورد سرمربی تیم فوتبال استقلال آخرین گمانه زنی این است که به دنبال قوت گرفتن احتمال جدایی مرفاوی، گزینه‌هایی از جمله مجید نامجو‌مطلق، منصور ابراهیم‌زاده و یک گزینه همیشگی برای سال‌های اخیر به نام پرویز مظلومی برای هدایت آبی‌پوشان در فصل آینده مطرح شده است.

آگاهان مسایل استقلال اعتقاد دارند تا اوایل هفته آینده تغییراتی در این باشگاه صورت خواهد گرفت که تکلیف تمدید قرارداد بازیکنان را مشخص خواهد کرد. برخی بازیکنان استقلال که سال‌ها در این تیم حضور داشته‌اند منتظر مشخص شدن تکلیف کادرفنی این‌تیم هستند تا قراردادشان را برای فصل آینده مشخص کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,