Saturday, 18 July 2015
27 November 2021

«فرهنگ اشتغال زنان در جامعه‌ی ایرانی و ترک»

2010 May 24

شکوفه/دفتر ترکیه/رادیو کوچه

shokufeh@koochehmail.com

امروزه در کشو‌رهای جهان سوم، با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه‌ی احقاق حقوق زنان، صورت گرفته است، هنوز هم بسیاری از زنان چه در سطح جامعه و چه در خانواده‌هایشان، جنس دوم محسوب می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مشکلات و محدودیت‌های زندگی اجتماعی زنان  از جمله  کسب درجات عالی علمی و رفتن به دانشگاه، ممنوعیت اشتغال از سوی خانواده، ازدواج اجباری و امثال این موارد، هنوز هم در فرهنگ بسیاری از خانواده‌های سنت‌گرا رواج دارد.

در ادامه‌ی گزارش دفعه‌ی قبل، در مورد پیدا کردن کار در کشوری غریب، بازهم می‌شنوید از همان خانم، و تجربیاتشان. خانم «ف.ع» با توجه به این‌که  در ایران تحصیلات آکادمیک دانشگاهی داشته و شاغل بوده است و در این‌جا هم شغلی، هرچند غیر‌مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌اش انتخاب کرده، از محدودیت‌ها، مشکلات و فرهنگ اشتغال زن در ایران و در ترکیه می‌گوید:

«کار کردن عالیه، من واقعن دوست داشتم که توی ایران کار کنم.  وقتی زن‌های شاغل رو در اطرافم می‌دیدم واقعن احساس خوبی بهم دست می‌داد. وقتی می‌دیدم توی زندگیشون موفق هستند و می‌توانند دوشا‌دوش شوهراشون زندگی راحت‌تری بسازند، خیلی دوست داشتم این فرصت‌ها برای من هم پیش بیاد و بتونم خودم رو محک بزنم. می‌دونستم که می‌تونم به پیشرفت خودم، همسرم و زندگیم کمک کنم.»

“همسرم، مثل همسر خیلی از زن‌های ایرانی دیگه به من می‌گفت که من اجازه‌ی کار کردن در بیرون را ندارم چون معتقد بود  کار در محیط بیرون خوب نیست و زن و مرد نباید در کنار هم کار کنند. این طرز فکر‌ی است که مانع پیشرفت زن‌ها می‌شه‌.»

«من یک زنم، حقی دارم، حقوقی دارم، من از حقوق انسانی خودم این حق رو دارم که بتونم کار کنم بتونم استقلال مالی داشته باشم. حتا این طور می‌تونم به زندگی دو نفرمون هم کمک کنم. من این‌ها رو به همسرم می‌گفتم اما اون می‌گفت من به تو اطمینان دارم اما از مرد‌های دور و برت مطمئن نیستم. تو اگر هم بخواهی کار کنی باید در محیط زنانه کار کنی که هم‌کار مرد نداشته باشی.»

«همیشه به این معتقدم تا وقتی که زن حرمت خودش رو نگه داره و حصار بیرونی‌اش رو حفظ کنه، هرچند دور و برش هم پر از گرگ باشه، گرگ جرات حمله کردن به اون زن رو نخواهد داشت.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,