Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
سوم خرداد - بیست و چهارم می

«تقویم تاریخ سوم خرداد»

2010 May 24

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1361 خورشیدی – نیروهای مسلح ایران در سوم خرداد ماه، 21 ماه پس از آغاز جنگ عراق و ایران، توانستند طی عملیاتی شهر خرمشهر را از نیروهای عراقی پس بگیرند و مسیر جنگ را تغییر دهند. در همان روز پس گرفتن خرمشهر، اشاره شده بود باز پس‌گیری  خرمشهر کار آسانی نیست.
  • 1908 میلادی – «مایکل رابرتز» تاریخ‌دان آمریکایی زاده شد. رابرتز تاکید بر اهمیت استفاده از تجربه گذشتگان داشت. وی گفته بود: وقوف بر تجربه بشر در زمان گذشته به‌قدری اهمیت دارد که اگر قدرت داشت شرط نامزد شدن برای مقام‌های انتخابی و داوطلب شدن برای پست‌های انتصابی را قبول شدن در تست تاریخ قرار می‌داد. رابرتز گفته بود: فارابی اندیش‌مند ایرانی قرون وسطا شرط دولت‌مرد شدن را ترسیدن از خدا، معتقد بودن به روز جزا و کیفر الهی (معاد) قرار داده و من ترسیدن از قضاوت تاریخ را بر آن اضافه می‌کنم.
  • 1743 میلادی – «ژان پل مارا» انقلابی رادیکال فرانسه به‌دنیا آمد و 50 سال عمر کرد. وی یک پزشک بود که با نوشته‌هایش مردم فرانسه را ترغیب به تغییرات کلی در وضعیت اجتماعی و سیاسی کشور خود کرد. او کتاب‌های متعددی نوشت که یکی از آن‌ها «زنجیرهای بردگی» است.
  • 1846 میلادی – نیروهای مکزیک در کالیفرنیا 24 می در جنگ با واحدهای نظامی ایالات متحده شکست خوردند و «مونتری» پایتخت خود در این ایالت را ازدست دادند و طولی نکشید که همه کالیفرنیا به تصرف دولت واشنگتن درآمد و بعدن ضمیمه ایالات متحده شد که اینک از حیث جمعیت بزرگ‌ترین ایالت عضو اتحادیه است. کالیفرنیا قبلن متعلق به مکزیک بود. ژنرال «زاخاری تایلر» فرمانده نیروهای آمریکا در جنگ مونتری بود که بعدن به ریاست‌جمهوری برگزیده شد.
  • ۱۸۴۴ میلادی – نخستین پیغام تلگرافی توسط ابداع‌کننده آن «ساموئل مورس» از شهر واشنگتن دی‌سی به بالتیمور مخابره شد.
  • ۱۸۸۳ میلادی – پل «بروکلین» یکی از کارهای برجسته مهندسی سده نوزدهم میلادی که بروکلین را به منهتن در ایالات متحده پیوند میدهد، گشایش یافت.
  • 1905 میلادی – «میخائیل شولوخوف» نویسنده روس و برنده جایزه ادبیات نوبل سال ۱۹۶۵، متولد شد. کتاب «دن آرام» رمانی چهار جلدی است که بزرگ‌ترین اثر میخائیل شولوخوف محسوب می‌شود و نوشتن آن از سال ١٩٢٨ تا ١٩۴٠ طول کشید و جایزه نوبل ادبیات را برایش به‌ارمغان آورد. از این رمان تاکنون دو ترجمه به فارسی منتشر شده ‌است. ترجمه اول را محمود اعتمادزاده‌به‌آذین انجام داد و در سال‌های اخیر نیز ترجمه دیگری توسط احمد شاملو صورت گرفت.
  • 1911 میلادی – کتاب‌خانه عمومی نیویورک که از کتاب‌خانه‌های بزرگ جهان است گشایش یافت.
  • ۱۹۴۱ میلادی – «نبردناو بیسمارک» آلمان در نخستین ماموریت جنگی خود، رزم‌ناو انگلیسی «هود» را با شلیک نخستین توپ خود به انبار مهمات آن، غرق کرد.
  • 1543 میلادی – «نیکولاکوپرنیک» منجم معروف لهستانی بعد از 70 سال زندگی درگذشت. وی روز 19 فوریه 1473 میلادی در لهستان متولد شده و تحصیلات خود را در نجوم و طب به پایان رسانیده بود .وی در نجوم کشفیاتی کرد که به دلایلی 40 سال در انتشار آن‌ها صبر کرد و سرانجام نیز یکی از شاگردان او آن‌ها را چاپ کرد .تنها اثر معروف او درباره «دوران اجسام آسمانی» نام داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,