Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
کوچه مهتابی – زن ایرانی،

«ندا آقا سلطان یا ارغوان رضایی»

2010 May 25

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@koochehmail.com

«از روزی که ارغوان‌رضایی، تنیس‌باز فرانسوی ایرانی‌تبار در آخرین دقایق نخستین فیلم تبلیغاتی «محموداحمدی‌نژاد» در انتخابات دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران ظاهر شد و پس از ابراز احساسات نسبت به «محموداحمدی‌نژاد» با چشمانی اشک‌آلود، به دوربین تهیه‌کنندگان فیلم تبلیغاتی رییس‌جمهوری وقت پشت کرد و در تصویر بعدی محو شد، مورد توجه رسانه‌های داخلی و وابسته به حکومت قرار گرفت. »

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ارغوان‌رضایی»، تنیس‌باز فرانسوی که از پدر و مادری ایرانی در سال 1987 در فرانسه متولد شده، این روزها و پس از پیروزی مقابل «ونوس‌ویلیامز» (Venus Ebone Starr Williams) و کسب عنوان قهرمانی جام اپن مادرید، بیش از پیش مورد توجه رسانه‌های دولتی و نیمه‌دولتی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. ارغوان رضایی که در مسابقات تنیس، هم‌چون دیگر تنیس‌بازان زن، دامن کوتاه به تن می‌کند و معیارهای پوششی جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمی‌کند، خود را «ایرانی مسلمان» معرفی می‌کند و در مصاحبه اختصاصی – و بدون عکس – با خبرگزاری مهر (مهر نیوز) می‌گوید:

«[…] از این‌که یک ایرانی مسلمان هستم به خودم می‌بالم. مشروبات الکلی نمی‌نوشم، گوشت خوک نمی‌خورم و دروغ نمی‌گویم».[1]

«ارغوان‌رضایی» در دقایق پایانی نخستین فیلم تبلیغاتی «محموداحمدی‌نژاد» در دهمین انتخابات ریاست جمهوری که جمعه 8 خرداد 1388 از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، حدود 30 ثانیه با زیرنویس «قهرمان تـنیس مقیم فـرانسه» نقش اول زن فیلم تبلیغاتی کودتای 22 خرداد شد.

«ارغوان‌رضایی» و محبوبیت‌اش در جمهوری اسلامی تا آن‌جا پیش می‌رود که وب‌گاه رسمی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، وابسته به نهاد ریاست جمهوری، خبر پیروزی  و گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری مهر با وی را هم‌راه با عکس منتشر می‌کند.[2] در حکومتی که «شیرین‌عبادی»، حقوق‌دان برنده جایزه صلح نوبل یا «گلشیفته‌فراهانی»، بازیگر سینما و ده‌ها هنرمند و شخصیت فرهنگی دیگر زن، به جرم رعایت نکردن حجاب اسلامی مورد نظر جمهوری اسلامی ایران و عدم استفاده از روسری و پوشش موی سر در خارج از کشور، مورد غضب واقع می‌شوند و حتا برای بازگشت به ایران، موانع بسیاری را پشت‌سر می‌گذارند، «ارغوان‌رضایی» به چه دلیل چنین مورد توجه رسانه‌های دولتی قرار می‌گیرد؟

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wAsCmXjYEc8[/youtube]

«ارغوان‌رضایی» در دقایق پایانی نخستین فیلم تبلیغاتی «محموداحمدی‌نژاد» در دهمین انتخابات ریاست جمهوری که جمعه 8 خرداد 1388 از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، حدود 30 ثانیه با زیرنویس «قهرمان تـنیس مقیم فـرانسه» نقش اول زن فیلم تبلیغاتی کودتای 22 خرداد شد. او  که با چشمانی اشک‌آلود و بغض در گلو، با شعف از دیدارش با «احمدی‌نژاد» و اهدای دو راکت تنیس به او سخن می‌گفت، دلیل این‌که «احمدی‌نژاد» را دوست دارد، چنین عنوان کرد:

«به تمام جهان قدرت ایران را نشان داده و واقعن من افتخار می‌کنم.»

تصاویر این تنیس‌باز فرانسوی ایرانی‌تبار، در نخستین همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور که سه‌شنبه، 25 فروردین 1388، حدود دو ماه پیش از کودتای انتخاباتی 22 خرداد در تهران آغاز شده بود، ساخته و فیلم‌برداری شده است. سمیناری که برای معامله با ایرانیان خارج از کشور، توسط شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، به ریاست «اسفندیار رحیم‌مشایی»، معاون آن زمان رییس جمهوری و پدر عروس «احمدی‌نژاد» و با هزینه‌ای بالغ بر سه میلیارد تومان برگزار شد.

نمی‌دانم آقای «احمد علم‌الهدا»، امام جمعه مشهد که معترضان به نتیجه انتخابات را «یک مشت بزغاله‌ی گوساله» می‌داند و از پرچم‌دار بودن یک بانوی ورزشکار ایرانی با پوشش مورد تایید مسوولان نظام در رژه آیین گشایش المپیک چین ابراز تاسف می‌کند و می‌گوید: «این مخالف اصول اسلام و نظام و شعارهای دولت و ارزش‌های انقلاب است»[3]، در زمان پخش این فیلم کجا بود که ببیند چگونه ارزش‌های انقلاب اسلامی او دست‌خوش اهداف کودتاگران می‌شود؟  آیا باور کنیم که امام جمعه حکومت جمهوری اسلامی، فیلم تبلیغاتی رییس جمهوری محبوب خود را ندیده باشد؟ جای «کاظم‌صدیقی»، امام جمعه موقت تهران هم خالی که دلایل زلزله‌ را در بازی «ارغوان‌رضایی» با «ونوس‌ویلیامز» ببیند.

ارغوان‌رضایی: «شخصن از این‌که توانستم با ایشان (احمدی‌نژاد) ملاقات داشته باشم و راکت‏هایم را هدیه کنم، خوشحالم»

«ارغوان‌رضایی» که برخی به او لقب «ملکه تنیس ایران» را پیش‌کش کرده‌اند، در گفت‌وگویی دیگر پس از کودتای انتخاباتی به نقل از «هورا اسپرت» می‌گوید:

«آقای احمدی‏نژاد در کشورهای مختلف علی‏الخصوص میان مسلمانان از احترام خاصی برخوردار است و ما هنگامی که به برخی کشورهایی هم‌چون مراکش، مصر، کویت و ترکیه رفته‌ایم، مشاهده کرده‏ایم که مردم آن کشورها او را دوست دارند و نگاهشان نسبت به ما تغییر کرده و استقبال بهتری از ما صورت می‏پذیرد که این یک اتفاق خوب است. شخصن از این‌که توانستم با ایشان ملاقات داشته باشم و راکت‏هایم را هدیه کنم، خوشحالم.»[4]

خانم «رضایی» همانند هر فرد دیگری آزاد است از نامزد محبوب خود حمایت کند، اما ایشان این حمایت مستقیم و نزدیک به زمان انتخابات ریاست جمهوری را یک حرکت غیرسیاسی بیان کرده و گفته است: «به هیچ عنوان اهدای راکت‏هایم به آقای احمدی‏نژاد، اقدامی سیاسی نبود.» این تاکید خانم «ارغوان‌رضایی» بر سیاسی نبودن اهدای راکت‌هایش به آقای «احمدی‌نژاد»، از پشت پرده‌ی بزرگ‌تری خبر می‌دهد که «آن زمان که پرده برافتد چه‌ها کنند»؟

با همه‌ی بازی‌های سیاسی و حمایت‌ها، خوش‌آمدها و سودهای درخوری که آدم را اغوا می‌کند، چند پرسش دارم که امیدوارم خانم «ارغوان‌رضایی» خود را موظف به پاسخ به ملت ایران بداند، چرا که امروز او از نام ایرانی خود و نقشه‌ی ایرانی که بر گردن، آویز دارد، خوب استفاده می‌کند:

خانم تنیس‌باز! آیا زمانی که از اهدای راکت‌هایت به «احمدی‌نژاد» دفاع و آن را به عنوان حرکتی غیرسیاسی اعلام کردی، هرگز به چشمان باز «ندا آقاسلطان» هنگام جان دادن، نگاه نکرده بودی؟ شما که ادعا می‌کنی در خانه هرگز به زبان فرانسه صحبت نمی‌کنی و فارسی را پاس می‌داری، آیا اخبار مربوط به تجاوز به زندانیان حوادث پس از کودتای 22 خرداد را نخوانده‌ای؟ هیچ‌گاه داستان قتل «ترانه‌موسوی» یا «رامین ‌پور اندرجانی»، پزشک جوان شاهد حوداث کهریزک را نشنیده‌ای؟ خانم «ارغوان‌رضایی» (Aravane Rezai) کاش در وب‌گاه رسمی خود، علاوه بر تصاویر جذاب و زیبای ورزشی خود و دوستانتان، تصاویر مربوط به دیدارتان با «دکتراحمدی‌نژاد» را هم منتشر می‌کردید، یا دست کم فیلم تبلیغاتی آقای رییس‌جمهوری را در وب‌سایت خود قرار می‌دادید، تا جهان بداند که شما «احمدی‌نژاد» را دوست دارید.


[1] – خبرگزاری مهر

(http://mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1085586)

[2] – وب‌گاه رسمی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور

(http://www.iranianshouse.ir/news/details.asp?nid=1107&News_kind=5)

[3] – فردا نیوز به نقل از خبرگزاری فارس

(http://www.fardanews.com/fa/pages/?cid=57672)

[4] – به نقل از هورا اسپرت

(http://www.hurrahsport.com/titr_Item.asp?content_ID=77)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment