Saturday, 18 July 2015
01 December 2021
پنجم خرداد - بیست و ششم می

«تقویم تاریخ پنجم خرداد»

2010 May 26

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • ۲۶ می – روز استقلال در گینه و گرجستان و روز مادر در لهستان
  • ۸۰۰ میلادی – «هارون‌الرشید» خلیفه عباسی با پیش‌کش یک دستگاه بازی شطرنج به دربار شارلمانی یا کارل بزرگ، شطرنج را به جهان غرب معرفی کرد.
  • 1968 میلادی – در پی سه هفته اعتصاب و تظاهرات خیابانی کارگران و دانش‌جویان فرانسه که مخالف برنامه اصلاحات «شارل دوگل» رییس‌جمهور آن کشور از جمله تضعیف و یا حذف سنای فرانسه بودند، وی اعلام کرد که نمی‌تواند اعتراض چند ده هزار تظاهرکننده را نظر همه مردم فرانسه نسبت به برنامه‌های خود بداند و تصمیم گرفته است که برای آگاه شدن از نظر اکثریت مردم، رفراندم برگذار کند.
  • 1659 میلادی – «اورنگ زیب» عنوان و لقب شاه‌زاده محی‌الدین محمد٬ ششمین امپراتور گورکانی هند بین سال‌های ۱۶۵۸تا ۱۷۰۷ میلادی و سومین پسر شاه‌جهان امپراتور دهلی بود که در این روز خود را امپراتور هند اعلام کرد. وی قبلن با انجام یک کودتا، پدرش «شاه جهان» را در حرم‌سرای سلطانی زندانی ساخته بود و برادران خود را نیز به بند کشیده بود.
  • ۱۹۰۸ میلادی – برای نخستین بار در خاورمیانه، چاه نفت منطقه «نفتون» مسجدسلیمان در ایران، در عمق ۳۶۰ متری به نفت رسید و نام این شهر را در صدر فهرست شهرهای نفتی جهان قرار داد.
  • ۱۹۲۶ میلادی – «مایلز دیویس» یکی از موسیقی‌دانان برجسته نیمه دوم قرن بیستم و نوازنده ترومپت آمریکایی و یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی جاز به‌دنیا آمد.
  • ۱۹۸۱ میلادی – شورای همکاری خلیج فارس مرکب از شش کشور عربی تشکیل شد.
  • 1369 خورشیدی – «علی‌اکبر سیاسی» در 96 سالگی در تهران درگذشت. وی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، در روزگار احمدشاه قاجار، در امتحانات اعزام دانشجو به خارج، شاگرد اول شد و بعدها در فرانسه دکترای علوم تربیتی و روان‌شناسی گرفت. او تحت تاثیر جریان‏های فکری و اجتماعی ناشی از زندگی در اروپا، با چند تن از دوستانش که در فرنگ تحصیل کرده بودند، حزب ایران جوان را تاسیس کرد. او پس از بازگشت از اروپا به تدریس در مدرسه دارالفنون، نظام و علوم سیاسی پرداخت و با تاسیس دانشگاه تهران به استادی این دانشگاه نائل آمد. وی بعدها که انجمن روان‌شناسی ایران تاسیس شد به‌ریاست آن انجمن برگزیده شد و ریاست موسسه روان‌شناسی دانشگاه تهران را برعهده گرفت. از دکتر سیاسی آثار متعددی بر جای مانده که اصول روان‌شناسی، روان‌شناسی پرورشی، روان‌شناسی جدید، منطق و فلسفه، هوش و خرد  از آن جمله‏اند. وی اصول روان‌شناسی جدید را در ایران بنیاد نهاد و از این رو به‌نام بنیان‌گذار و پدر روان‌شناسی جدید در ایران معروف است.
  • 1880 میلادی – «شارل لویى آلفونس لاوران» پزشکی فرانسوی بود که پس از اخذ دکترای خود، به خدمت نظام درآمد و به الجزایر اعزام شد. وی در آن‌جا فرصت مناسبی داشت تا درمورد بیماری مالاریا که همه ساله در بسیاری از نقاط جهان، جان انسان‏های زیادی را می‏گرفت، تحقیقات کافی و مطالعات لازم به‌عمل آورد. در نتیجه در 26 می 1880 به کشف عامل این بیماری موفق شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,