Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
سوت- پایان یک فصل پرماجرا

«قهرمانی تیم پرسپولیس در مسابقات جام حذفی»

2010 May 26

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

فصلی که با مدیریت انصاری‌فرد و مربی‌گری کرانچار شروع شد، ولی کاشانی در میانه راه به صندلی مدیریت رسید و ترجیح داد با جواب‌کردن مربی کروات، هدایت تیم را به دایی بسپارد.

این تغییرات زیاد که باید یارگیری بد ابتدای فصل را هم به‌آن اضافه کرد، موجب شد تا این تیم نتواند در لیگ برتر در حد نامش بازی کند و در نهایت به رتبه چهارم رسید ولی جام‌حذفی حکایت دیگری داشت و پرسپولیس توانست به فینال برسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حریف فینال هم گسترش فولاد لیگ یکی بود که با وجود هوشیاری فرهاد کاظمی و تجربه خطیبی، انصاریان و آقایی حریف پرسپولیس و 100 هزار هوادارش در بازی برگشت نشد. این دومین قهرمانی است که دایی در لباس مربی‌گری در فوتبال ایران به‌دست می‌آورد. او در لیگ ششم هم توانست با سایپا به قهرمانی برسد.

علی دایی پس از قهرمانی در جام‌حذفی در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «بازی خوبی را در برابر گسترش فولاد برگزار کردیم و باید به تمام بازیکنانم خسته‌ نباشید بگویم مخصوصن به هوادارانی که شرایط ایده‌آل را برای ما مهیا کردند. تیم ما بهتر از حریف بود و به لطف خدا به حق خود رسیدیم.‌»

وی افزود: «می‌توانستیم با اختلاف بیشتری بازی را ببریم خوش‌بختانه در نیمه اول 2 گل به حریف زدیم اما در نیمه دوم فکر کردیم همه چیز تمام شده است البته ما 80 درصد از راه قهرمانی را در تبریز طی کرده بودیم و با جوی که در آن شهرستان بود بازیکنانم غیرت خودشان را نشان دادند. بازیکنان پرسپولیس در تبریز حتا راه‌رفتنشان در زمین دچار مشکلاتی بود اما در آن بازی سخت توانستیم حریف را مغلوب کنیم.»

دایی ادامه داد: «در بازی امروز مطمئن بودم فولاد گسترش را شکست می‌دهیم در دقایق اول بسیار خوب و منطقی وارد بازی شدیم اما در نیمه دوم و پس از این‌که دروازه‌بان آن‌ها مصدوم شد شرایط عوض شد انگیزه لازم در بین بازیکنان من نبود و همه فکر می‌کردند که همه چیز تمام شده است فرصت‌های خوب گل‌زنی را به سادگی از دست می‌دادیم اما بعد از مدتی بازیکنانم دیدند که ماجرا این‌طور نیست و امکان دارد با دست‌کم گرفتن حریف دچار مشکل شویم. روی هم رفته در نیمه دوم در دقایقی بازی را خراب کردیم اما خدا را شکر مزد زحمات یک سال خود را در پایان بازی گرفتیم و این کم‌ترین هزینه‌ای بود که در پایان جام حذفی نصیب ما شد چون لیاقت این جام را داشتیم.»

دایی در جواب سوالی مبنی بر این‌که بعد از روز تلخ مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی امروز باعث شد با قهرمانی در جام‌حذفی گذشته‌ها را فراموش کنید، گفت: «نظری در این مورد ندارم من هرچه دارم فقط می‌گویم از مردم است. دایی بدون مردم معنایی نمی‌دهد. من از آن‌ها از صمیم قلب تقدیر و تشکر می‌کنم. بازی با عربستان شرایط خودش را داشت در ورزشگاه‌های ما قشر جوان حضور دارد و هرگز دوست ندارم در پایان بازی بازنده لقب بگیرند، مخصوصن مقابل تیمی که عرب باشد. من از آن اتفاق خیلی ناراحت شدم و به‌همین دلیل الان هم خوشحال نیستم.»

وی افزود: «اما فوتبال همین است یک روز می‌بریم و جشن می‌گیریم و یک روز می‌بازیم و ناراحت هستیم. اما باید سطح فرهنگی فوتبال خودمان را بالا ببریم کسانی را که زحمت کشیده‌اند یک روز آن‌ها را در راس هرم قرار ندهیم و وقتی که باختند آن‌ها را از عرش به فرش بکشانیم این اتفاق اصلن خوب نیست.»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس هم‌چنین در خصوص شرایط فصل آینده تیم خود نیز گفت: «تمام سعی خود را می‌کنیم تا تغییرات زیادی نداشته باشیم اما ما در چند پست بازیکن بزرگ نیاز داریم. از همین فردا سعی می‌کنیم نقاط ضعف خود را برطرف کنیم و بازیکنانی را جمع کنیم که به درد ما بخورند. من حتمن‌ دنبال بازیکنی نمی‌روم که بزرگ باشد دنبال فردی می‌روم که از لحاظ فوتبالی به درد پرسپولیس بخورد و در لیگ خودش را به‌همه ثابت کرده باشد این بازیکن باید شرایطی داشته باشد که به پرسپولیس کمک کند.»

وی درباره حضور حبیب کاشانی در پرسپولیس نیز گفت:‌ «من با کاشانی به پرسپولیس آمدم و در این تیم احساس آرامش می‌کنم. باشگاهی که به نظر من بدون حاشیه است همین موضوع باعث می‌شود من به‌غیر از مسایل فنی فوتبال به چیز دیگری فکر نکنم کار و تجربه کاشانی را قبول دارم و باید بگویم قهرمانی امروز از تلاش‌های حبیب کاشانی تا زحمات تدارکات تیم بوده است که آن‌را تقدیم به میلیون‌ها هوادار پرسپولیس می‌کنم. من باز هم می‌گویم قبلن در تیم ملی احساس آرامش نمی‌کردم و تنها بودم اما در این باشگاه با حضور کاشانی احساس آرامش می‌کنم و با قدرت‌تر به کارم ادامه می‌دهم ما باید همه به هم همین‌طور کمک کنیم تا سال آینده موفق‌تر باشیم.»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس هم‌چنین در جواب سوالی که چرا پرسپولیس مدتی است از فوتبال آسیا دور مانده تاکید کرد: «ابتدا تمام سعی و تلاش ما این بود که به آسیا برویم که خدا را شکر محقق شد اما حالا به همه قول می‌دهم که تیم خودم را برای قهرمانی در سه جام در سال دیگر ببندم ما باید در سه جام معتبر فصل آینده شرکت کنیم که خیلی دوست دارم هر سه جام را با هم بگیریم پرسپولیس با این پتانسیل می‌تواند حرف‌های زیاد برای گفتن داشته باشد مخصوصن در آسیا واقعن برای فوتبال ایران بد است که از 4 نماینده‌ای که به آسیا فرستاده است یکی از آن‌ها را در مرحله بعدی ببیند مگر ما چه چیزی از کره کم‌تر داریم و یا چرا از آن‌ها عقب‌تر هستیم که آن‌ها 4 نماینده در مرحله بعدی دارند و ما یک نماینده به‌همین دلیل عزم خودم را جزم کردم تا سال آینده پرسپولیس را در آسیا به موفقیت برسانیم.»

دایی درباره برنامه‌اش برای فصل آینده گفت: «مطمئن باشید پرسپولیس سال آینده تیم قدرت‌مندتری نسبت به تیم امسال خواهد بود. ما از فردا کارمان را آغاز می‌کنیم تا تیم قدرت‌مندی را برای فصل بعد ببندیم. برنامه‌ریزی مفصلی داریم و می‌خواهیم از روز اول جدی کار کنیم.»

«تمام اردوهای ما روی زمان‌بندی خاصی مشخص شده است و می‌خواهیم پرسپولیس بهتری را مقابل هوادارانمان به میدان بفرستیم.» او درباره تقویت تیم اضافه کرد: «درست است که پرسپولیس را برای فصل آینده تا حد امکان تقویت خواهیم کرد اما من در بازی‌های این فصل و نیز این مسابقه دستم چندان هم خالی نبود. تیم ما بازیکنان خوبی دارد اما به‌هر حال تعداد نفرات مصدوم در بازی‌های اخیر زیاد بود.»

«سعی می‌کنم تغییرات زیادی را در ترکیب بازیکنان ندهم اما به‌هر حال چاره‌ای نداریم و باید تیم بهتری شویم. من تلاش می‌کنم از نیروهای جوان بیش‌تری در پرسپولیس استفاده کنم.»  دایی اما از بازیکنی نام نبرد و گفت: «در این هفته با بازیکنانی مذاکره خواهیم کرد و با هر فردی که به توافق برسیم نامش از طریق باشگاه پرسپولیس منتشر خواهد شد.»

دایی در کنفرانس مطبوعاتی مصاحبه مفصلی داشت که به‌جز بحث قهرمانی پرسپولیس، اختلاف با فدراسیون فوتبال و پاسخ به افشین قطبی را هم شامل می‌شد. او هم‌چنین وعده قهرمانی در آسیا را داد: «این قهرمانی استارتی بود برای قهرمانی در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا.»

وی افزود: «فصل‌ آینده برنامه‌ریزی‌ تاک‌تیکی ویژه خودش را دارد و مطمئن باشید در زمین با توجه به بازیکنانی که جذب می‌شود شرایط متفاوت است. من در فصل جاری بسیاری از بازی‌ها را مورد آنالیز قرار دادم و مطمئن باشید برای فصل آینده از این تجربه با پتانسیلی که جذب می‌کنیم بهتر استفاده می‌کنم تا پرسپولیس پرقدرتی را روانه میدان کنم.»

دایی درباره اعضای کادر فنی خود نیز گفت: «تمام اعضای کادر فنی پرسپولیس که در حال حاضر در کنار من هستند سال بعد نیز در این تیم قطعن ماندگار خواهند بود چون زحمت کشیدند و به من برای رسیدن به هدفم کمک بزرگی کردند اما به‌خاطر این‌که قدرت نیم‌کت ما بیشتر شود افرادی را به این کادر اضافه خواهیم کرد که متعاقبن اسامی آن‌ها را اعلام می‌کنم.»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره نقاط ضعف و قدرت تیم خود نیز گفت: «فوتبال فراز و نشیب دارد نقاط ضعف و قدرت زیادی داشتیم اما واقعن از چند اتفاق متعجب شدم مثلن ما در بازی با ابومسلم نباید 3 گل از این حریف که از لیگ برتر سقوط کرده است می‌خوردیم یا در برابر شاهین بوشهر که در لیگ برتر احساس خطر می‌کرد نباید آن‌طور می‌باختیم. پس معلوم است نقاط ضعف زیادی داشته‌ایم اما این درست نیست که الان درباره این موضوع حرف بزنیم مطمئن باشید سال آینده از روز اول برنامه‌ریزی خواهم کرد که این اتفاقات پیش نیاید.»

وی افزود: «درست است این حرف‌ها را زدم اما واقعن باید از تک‌تک بازیکنان که مدیون آن‌ها هستم چون زحمت کشیدند تشکر کنم و شما خیال نکنید با این حرف‌ها خواستم بازیکنانم را زیر سوال ببرم متاسفانه نکته دیگر که در ابعاد منفی در فصل جاری به پرسپولیس ضربه زد این بود که ما مصدومان زیادی را داشتیم و نتوانستیم از اکثر نیروهای خود به‌خوبی استفاده کنیم. در خیلی از بازی‌ها مجبور بودم از بازیکنان اصلی خودم استفاده نکنم و طبیعی بود که دچار اتفاقات شویم اما انشااله با نیروی جوان و باتجربه‌ای که به تیم می‌آید همه این‌ها جبران می‌شود.»

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص حضورش در جام‌جهانی برای جذب بازیکن خارجی نیز گفت: «متاسفانه این حرف‌ها را فقط از رسانه‌ها می‌شنوم من غیر از زمین تمرین و سالن کنفرانس با هیچ فرد دیگری مصاحبه نمی‌کنم اما در روزنامه‌ها مجبورم هر روز نگاه کنم که چه حرفی از من نوشته شده است یعنی خودم حرف نمی‌زنم و دنبال حرف‌هایم در روزنامه‌ها می‌گردم چون می‌دانم هر کسی هر حرفی دلش می‌خواهد می‌نویسد. باور کنید یک‌خورده بعضی موقع‌ها به‌خاطر این‌که از قول من به فردی بی‌احترامی نشود روزنامه‌ها را روزانه چک می‌کنم که از قول من به بنده خدایی حرفی نزده باشند. این است ماجرای مصاحبه‌هایی که از من به تحریر درمی‌آورند.»

او شایعه حضور مهدوی‌کیا در فهرست خرید تیم را هم تکذیب کرد: «مهدوی‌کیا جزو افتخارات بزرگ فوتبال ایران است. من احترام بسیار زیادی برای مهدی قایل هستم. حفظ حرمت او برای همه ما واجب است اما مهدی با تیم استیل آذین قرارداد دارد، وقتی به استیل‌آذین آمد یک سال و نیم با این تیم قرارداد بست و من هم به بازیکنی که با تیمی قرارداد دارد به‌هیچ‌وجه فکر نمی‌کنم.»

دایی در پاسخ به این سوال که هواداران پرسپولیس دیگر بازی‌های زیبای این تیم در دوران مربی‌گری دنیزلی را نمی‌بینند گفت: «مگر با بازی زیبا به ما امتیازی می‌دهند؟ مطمئن باشید 10 سال دیگر می‌گویند که در فلان سال مثلا تیم اینتر قهرمان لیگ اروپا شد و دیگر صحبتی از بازی‌های زیبای بارسلونا نمی‌کنند. مطمئن باشید اگر‌ الان تیم ما قهرمان لیگ برتر می‌شد کسی چندان ایرادهای فنی از آن نمی‌گرفت.»

سوال یکی از خبرنگاران درباره اظهارنظر قطبی باعث شد دایی واکنش شدیدی نشان دهد. قطبی گفته بود دایی در تیم ملی فرصت‌سوزی کرده. دایی اما به‌جای پاسخ فنی ترجیح داد به شخصیت قطبی حمله کند و گفت: «قطبی نظرات خودش را گفته است و این نظرات قابل احترام است اما بداند علی دایی جوانی و همه عمرش را در این مملکت گذاشت و تلاش کرد. کسی مثل قطبی نمی‌تواند درباره من اظهارنظر کند.»

«من برای افتخار این مملکت تلاش‌های زیادی کرده‌ام. دردها را کشیده‌ام. زخم‌ها دیده‌ام. به بیمارستان رفته‌ام و تمام فکرم سربلندی این کشور بود و نباید کسی‌که معلوم نیست یک دفعه از کجا پیدایش شده درباره من نظر بدهد. قطبی را که نمی‌دانم اما حداقل کسانی باید در این موارد اظهارنظر کنند که در فوتبال سابقه روشنی داشته و واقعن کار کرده باشند.»

دایی درباره مشخص شدن وضعیت شکایتش از فدراسیون فوتبال تصریح کرد: «مجتبی شریفی رییس کمیته انضباطی فدراسیون که از دوستان من است به من گفت که علی کفاشیان رییس فدراسیون 45 روز است که پرونده بنده را گرفته تا به وکلای مختلف بدهد. اما این یک موضوع ساده است که قبلن حکم‌ درباره‌اش صادر شده و دو سه برگ هم بیشتر نیست.»

«فکر می‌کنم اگر پرونده‌ای 20 صفحه‌ای به اتاق مسوولان فدراسیون برود احتمالن 30 سال بررسی آن طول می‌کشد. من کاری به بودار بودن یا نبودن این قضیه ندارم اما هر چه حقم باشد را می‌گیرم.»

این در حالی است که فدراسیون دیروز در بیانیه‌ای در پاسخ به دایی نوشت: «علی دایی، فدراسیون و عموم مردم می‌دانند که وی قبل از بازی با عربستان وجه کار خود را تمامن دریافت کرد ولی درخصوص استمرار قرارداد در مرحله دوم و در چارچوب مقررات هم چنان‌چه رای به پرداخت وجه به دایی باشد، او و مردم شریف، خوب می‌دانند که آقای دایی وجهی را از بیت‌المال مطالبه می‌کند که در قبال آن عمل‌کردی نداشته‌اند و اصرار بر این موضوع به مصلحت وی و جامعه قهرمانان نیست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,