Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
زندگی مستقل پسران

«وقتی مامان در خانه نیست»

2010 May 28

شکوفه/ دفتر ترکیه / رادیو کوچه

shokufeh@koochehmail.com

در فرهنگ بسیاری از خانواده‌های ایرانی، فرزندان تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند و به استقلال زندگی زناشویی‌شان نرسیده‌اند، باید در خانه‌ی پدری زندگی کنند. تقاضای جدا کردن محل زندگی، بدون دلیل خاصی، از سوی جوانان، غالبن از سوی والدین با مخالفت و سرکوب مواجه می‌شود؛ به خصوص اگر فرزند خانواده دختر باشد. در همین زمینه، بیشتر خانواده‌ها تمایل دارند که فرزندانشان در همان شهری که سکونت دارند، ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهیشان را بدهند. عده‌ای از دختران ایرانی، به دلیل پذیرفته شدن در دانشگاهی غیر از دانشگاه شهر خودشان، از ادامه ی تحصیل محروم می‌شوند.

با وجود این که این محدودیت برای پسران ایرانی کم‌تر است اما وابسته به فرهنگ هر خانواده، جدا زندگی کردن پسر‌ها هم گاهی با مخالفت روبه‌رو می‌شود. جدا زندگی کردن در ایران، حتمن باید دلیل خاصی داشته باشد، مثل قبول شدن در دانشگاه، کار پیدا کردن در شهر دیگر، خدمت سربازی…

در برنامه‌ی امروز به سراغ سه پسر جوان ایرانی می‌رویم، که بخشی از زندگی و روزهای جوانیشان را به دلایل مختلفی در محیطی دور از خانواده گذرانده‌اند. از تجربیات، خاطرات و سختی‌های زندگی مستقل پسرانه می‌شنویم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۲ Comments