Saturday, 18 July 2015
16 May 2021

«وضعیت حقوق بشر ایران وخیم‌تر شده است»

2010 May 28

رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالیانه خود ضمن وخیم‌خواندن وضعیت کنونی حقوق بشر در ایران،  جمهوری اسلامی را یکی از بدنام ترین حکومت‌های جهان در زمینه نقض حقوق انسانی معرفی کرد.
در گزارش سال 2009  که در تارنمای عفو بین‌الملل منتشر شده است شکنجه و بدرفتاری در حداقل صدو‌یازده کشور جهان، یعنی بیش از نیمی از کشورهای جهان، اعلام شده‌است.
در گزارش این سازمان آمده‌ است: «وضعیت حقوق بشر در ایران به طرز بارزی در سال گذشته وخیم‌تر شده‌ است.»
عفو بین‌الملل متذکر گردیده که از زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن ۲۰۰۹، نیروهای اپوزیسیون و فعالان حقوق بشر به شکل گسترده‌ای بازداشت شده‌اند.
بنا بر اطلاعات عفو بین‌الملل، نزدیک به پنج‌هزار نفر از منتقدین حکومت در شرایط دشوار و در خطر دائمی شکنجه، در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند. در سال گذشته در ایران، بیش از ۸۰ نفر از بازداشت‌شدگان در دادگاه‌های نمایشی محاکمه شدند و حداقل ۱۶ نفر از آن‌ها به مرگ محکوم گردیدند.
گفتنی است در این گزارش اعلام شده است که در ۵۵ کشور جهان با زندانیان ناعادلانه رفتار شده‌ و در ۴۸ کشور جهان زندانیان سیاسی‌ای که دست به اعمال خشونت‌بار نزده‌اند در زندان‌ها به‌سر‌می برند. بر اساس این گزارش در ۹۶ کشور جهان آزادی بیان محدود گردیده‌ و در مجموع در ۱۵۹ کشور جهان حقوق بشر پایمال شده‌است.
در گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل وضعیت افغانستان و ایران بیش از کشورهای دیگر مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,