Saturday, 18 July 2015
23 November 2020
پروین مخترع مادر کوهیار گودرزی:

«کسی مسوول سلامتی فرزندان ما نیست »

2010 May 28

سپهر عاطفی / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

کوهیار گودرزی فعال حقوق بشر، وبلاگ نویس، روزنامه نگار و از دانشجویان اخراجی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی شریف در پی اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد. مجید توکلی و حسین رونقی نیز در پنجمین روز اعتصاب غذای خشک خود قرار دارند و سلامتی ایشان به شدت تهدید می‌شود، گزارش‌های رسیده حاکی از خون‌ریزی معده‌ی مجید توکلی در پی همین اعتصاب غذا دارد. در همین رابطه مصاحبه‌ای با پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی انجام داده‌ایم و از آخرین وضعیت وی سوال کرده‌ایم:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خانم مخترع، خبردار شدیم امروز کوهیار گودرزی در پی اعتصاب غذایی که داشته‌اند به بیمارستان منتقل شده‌اند شما چطور خبردار شدید و آیا از آخرین وضعیت کوهیار خبر جدیدی دارید؟

به هم‌وطنانم در داخل و خارج از ایران درود می‌فرستم. من هیچ اطلاعی از کوهیار نداشته‌ام و ندارم به جز یک تلفن که به من شده است زیرا از ۱۳ روز پیش که آخرین ملاقات من با کوهیار بوده است دیگر او را ندیده‌ام، تلفن‌های کوهیار قطع شده بود و در پی اعتصاب غذایی که در بند ۳۵۰ کردند به سلول انفرادی منتقل شده بود.

من دیروز از کرمان آمدم و به دفتر آقای دادستان رفتم حدود ۹ ساعت آن‌جا نشستم تا بالاخره ملاقاتی با ایشان داشتم و یک ملاقات حضوری گرفتم. امروز نامه‌ام را به زندان اوین بردم و گفتند کوهیار ملاقات ندارد، زیرا در سلول انفرادی است و امروز نیز روز ملاقات نیست و باید شنبه مراجعه کنید. من را به در بازداشت‌گاه فرستادند، آن‌جایی که پدر و مادرها برای ملاقات می‌آیند؛ آن‌جا نیز همین جواب را به من دادند و گفتند کوهیار ملاقات ندارد.

در حال برگشت به خانه‌ی دوستانم در تهران بودم در راه یک آقایی از زندان اوین با من تماس گرفتند و گفتند که کوهیار اعتصاب غذا کرده است، بیهوش شده و به بیمارستان برده شده است، حالا بیمارستان زندان یا بیرون، این را نیز نمی‌دانم. گفتند ضعف کرده بوده است و حالش بد بوده و به او سرم وصل کرده‌اند.

هیچ خبر تکمیل کننده‌ای ندادند که اعتصابش به چه شکل بوده است و چند روز در اعتصاب بوده است؟

اصلا کسی اطلاع ندارد زیرا وقتی فرد را به سلول انفرادی می‌برند کاملا در قرنطینه است و هیچ‌کس هیچ خبری ندارد، شخصی که با من تماس گرفت خودش از بند ۳۵۰ به بهداری مراجعه کرده بوده است و آن‌جا دیده است و الا آقایان خبری از فرزندان ما نمی‌دهند، فرزندان ما را سرحال و سالم و قبراق می‌برند و نمی‌دانم آن‌جا چه بلاهایی بر سرشان می‌آید و گویا کسی نیز مسئول سلامت فرزندان ما نیست.

نه به ما خبر می‌دهند و نه فکری به حال دلهره‌ها و نگرانی‌های ما پدر، مادرها می‌کنند. حتی نمی‌دانم کوهیار چند روز اعتصاب غذا کرده است و مطمئن هستم کوهیار از همان روزی که به سلول انفرادی رفته است که فکر می‌کنم ۱۰،۱۲ روز باشد، اعتصاب کرده است.

قرار وثیقه‌ای برای کوهیار صادر شده بود، آیا قرار بر آزادی وی نبود؟

آن نیز در حد حرف بوده است، یعنی باید به من از دادگاهی که پرونده‌ی کوهیار آن‌جا هست تلفن بزنند و بگویند این مقدار وثیقه بیاورید. بازپرس زندان به خود کوهیار در زندان اوین گفتند و ابلاغی دادند که تو می‌توانی با این مقدار وثیقه آزاد شوی. من به تهران آمدم و یک سند نیز آورده بودم و به هر کجا که مراجعه کردم، به دادسرای اوین رفتم، گفتند پرونده این‌جا نیست. به دادسرای انقلاب هم مراجعه کردم گفتند این‌جا نیز نیست. در یک روز چهار دفعه مرا جابه‌جا کردند اخر نیز نفهمیدم پرونده‌ی کوهیار کجاست.

دیروز آقای دادستان به من گفتند پرونده شعبه‌ی ۲۶ است، قبلا به من گفتند شعبه‌ی ۱۵ است، یک‌بار گفتند شعبه‌ی ۲۸ است. من آخر نفهمیدم، به شعبه‌ی ۱۵ و ۲۸ مراجعه کردم با توهین و بی‌احترامی من را بیرون کردند و گفتند پرونده این‌جا نیست. من دنبال این بودم که ببینم پرونده کجاست که خبردار شدم کوهیار به سلول انفرادی منتقل شده است. موضوع وثیقه نیز فعلا منتفی است، اگر پرونده به دادگاه برود اصلا ما نمی‌توانیم وثیقه‌ای بگذاریم زیرا فرصتی است که به وی اطلاع دادند وثیقه بگذارد.

خود همان‌ها زمانی که به زندانی اطلاع می‌دهند باید به خانواده‌ی زندانی نیز زنگ بزنند، ولی دوگانه رفتار می‌شود، بعضی‌ها تلفن می‌زنند و بعضی‌ها تلفن نمی‌زنند و می‌خواهند تا زمان دادگاه در زندان باشد. من می‌دانستم نمی‌خواهند کوهیار را آزاد کنند. همین آقایی که با من تماس گرفت نیز گفت مجید توکلی خون‌ریزی معده کرده است.

هیچ جزئیات بیشتری در اختیار شما نگذاشتند؟

خیر زیرا از بند ۲۰۹ هیچ‌کس به جز اقایان بازجوها خبری ندارند. کوهیار نیز اگر حالش بد نبود و تصادفا کسی در بیمارستان او را نمی‌دید، نمی‌دانست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,