Saturday, 18 July 2015
24 November 2020

«گفت‌گو با علی قلی‌زاده دانشجوی ستاره‌دار»

2010 May 28

اردوان روزبه / رادیو کوچه

بیش از چند سال است که گروهی از دانشجویان با عنوان ستاره‌دار از ادامه تحصیل محروم می‌شوند. این درست علی رغم اظهارات رییس جمهوری ایران است که اشاره می‌کند در ایران چیزی به اسم دانشجوی ستاره‌دار نداریم. این دانشجویان که با  عنوان «نقص در پرونده» در سایت سازمان سنجش ذکر شده‌اند، از ادامه تحصیل محروم می شوند.

امسال نیز برخی از دانشجویان از این ستاره‌ها بی‌بهره نبوده‌اند و در مقطع کارشناسی ارشد باز هم علیرغم قبولی علمی اجازه تحصیل نیافته‌اند.

ستاره‌دارها فعالان دانشجویی هستند که به هر روی در سال‌های تحصیل سابقه فعالیت‌های مدنی و حتا صنفی داشته‌اند و اینک به طوری روشن و فرا قانونی حق ادامه تحصیل از آن‌ها گرفته شده است .

در چند دوره این افراد امکان دریافت کارنامه علمی را داشته‌اند اما  امسال حتا کارنامه علمی را نیز دریافت نکرده‌اند و حراست سازمان سنجش به صورت زبانی به آن‌ها گفته است که بنا به دستور مقامات امنیتی حق ادامه تحصیل  ندارند.

این در حالی است که حق تحصیل  برای تمامی ایرانیان در قانون تسریع شده است. برخی از دانشجویان اینک به صورتی سیستماتیک حق تحصیل را برای همیشه در ایران از دست داده‌اند.

به همین بهانه اردوان روزبه گفت و گویی با یکی از این فعالان دانشجویی ستاره‌دار که امسال نیز از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علی رغم قبولی علمی محروم شده داشته است.

علی قلی زاده فعال دانشجو و ستار دار محروم از تحصیل در این گفت و گو به وضعیت امسال این دانشجویان می‌پردازد:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امسال هم به روایت سال‌های گذشته تعدادی از  فعالان دانشجویی بدون آن‌که اعلام شود ستاره‌دار شده‌اند. آیا این خبر صحت دارد و اگر این‌طور است به چه علت‌هایی این فعالان ستاره‌دار و از ادامه تحصیل ممنوع شده‌اند؟

بله. امسال هم طبق روال پنج سال اخیر فعالان دانشجویی ستاره‌دار شدند. اما نحوه‌ی ستاره‌دار شدن با سال قبل تفاوت پیدا کرد. به این معنی که فعالانی که در سال‌های پیش ستاره‌دار شدند توانستند کارنامه‌ی اولیه دریافت کنند و انتخاب رشته کنند اما امسال حدود 50 نفر ستاره‌دار شدند که حتا کارنامه‌ی اولیه هم نتوانستند دریافت کنند. و در سایت سازمان سنجش اعلام شده است که در پرونده نقضی وجود دارد و به سازمان سنجش مراجعه کنید.

این شیوهی ستاره‌دار کردن در کنکور سال‌های 86 و 87 هم بوده و پس از مراجعه‌ی دانشجویان اعلام کردند که آن‌ها ستاره‌دار هستند. و نمره‌ی علمی خود را هم نتوانستند دریافت کنند.

دانشجویانی که ستاره‌دار هستند هیج مدرکی دال بر این‌که اجازه‌ی ادامه تحصیل به آن‌ها داده نمی‌شود‌، وجود ندارد؟

بله تنها به صورت شفاهی اعلام می‌کنند که حق ادامه تحصیل ندارید. همان‌طور که آقای احمدی‌نژاد هم گفتند دانشجویان ستاره‌دار نداریم، چون به صورت کتبی اعلام نمی‌کنند پس این دانشجویان ستاره‌دار وجود خارجی ندارند. سازمان سنجش و وزارت علوم هم عنوان می‌کنند که زیر فشار وزارت اطلاعات هستند و می‌دانند که این کار غیرقانونی است.

هنگامی که پیگیری می‌کنیم همه‌ی آقایان ابراز هم‌دردی می‌کنند. اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. تنها در سال 1388 بود که توانستیم کارنامه‌ی اولیه بگیریم. من و دیگران که در سال 85 ستاره‌دار شدیم کارنامه‌ی اولیه  را در سال 88 دریافت کردیم و انتخاب رشته کردیم و مدرکی دال بر این‌که ما در کنکور رتبه آوردیم وجود دارد و علت آن هم این بود که موعد ارسال کارنامه‌ی اولیه با تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری هم‌زمان بود و می‌خواستند قبل از انتخابات سروصدا ایجاد نشود.

چه گروهی از دانشجویان جز گروه ستاره‌دار تشخیص داده می‌شوند؟

این  مسئله قانون‌مندی خاصی ندارد. به همین خاطر بعضی از افرادی که فعالیت زیادی نداشتند ستاره‌دار شدند و برعکس عده‌ای که فعالیت بیشتری داشتند ستاره‌دار نشدند. بستگی دارد که وزارت اطلاعات، حراست دانشگاه، شهر محل تحصیل چه‌قدر حساسیت ویژه داشته باشد.

به‌طور کلی هر سال بازده‌ی ستاره‌دار شدن خیلی گسترده‌تر شده است.  به عنوان مثال سال 85 بچه‌هایی که در دفتر تحکیم فعال و عضو اعضای شورای مرکزی بودند، ستاره‌دار شدند. سال 86 و 87 آن‌هایی که در شورای مرکزی انجمن‌ها هم فعال بودند ستاره‌دار شدند. به همین دلیل تعداد بیشتر شد.

سال 88 هم که بعد از انتخابات ریاست جمهوری بود و اعتراضات بیشتر شد، جو متفاوت شد. و ما شاهد بودیم که دانشجویانی ستاره‌دار شدند که هیچ گونه فعالیت یا کوچک‌ترین پرونده‌ی امنیتی نداشتند. فقط به صرف این‌که در ستاد آقای موسوی یا کروبی یک فعالیت حداقلی کردند ستاره‌دار شدند. ما شاهد بودیم کسی ستاره‌دار شد که عضو شورای صنفی بود و فعالیتی نداشت و یا دانشجویی که عضو کانون فرهنگی دانشگاه پلی تکنیک بود.

به نظر می‌رسد امسال هم دامنه نسبت به سال 88 هم بازتر شده باشد. کسانی ستاره‌دار شدند که حتا از دانشجویان سال 88 هم فعالیت کم‌تری داشتند. کسی این اتفاق برایش افتاده که دانشجوی علوم سیاسی بوده و نشریه‌ی علمی داشته است. منتقدان و مخالفان اجازه‌ی تحصیل پیدا نکردند.  فقط دانشجویانی که منفعل بودند و فعالان دانشجویی متملق و اطرافیان بسیج دانشجویی و نهادهای امنیتی و طرف‌داران دولت اجازه‌ی تحصیل دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment