Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
هشتم خرداد - بیست و نهم می

«تقویم تاریخ هشتم خرداد»

2010 May 29

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 • 1453 میلادی – 29 می سال‌گرد ورود جهان به دوران تاریخی «عهد جدید» و پایان دوران تاریخی قرون وسطا است. در این روز «محمد دوم» معروف به «فاتح» شهر «قسطنطنیه» را تصرف کرد و آن‌را به «اسلامبول» (استانبول) تغییر نام داد.
 • 1286 خورشیدی –  اولین شماره‌نامه هفتگی «صوراسرافیل» چند ماه پس از پذیرش مشروطیت ایران در هشتم (یا یازدهم) خرداد 1286 از چاپ خارج شد و به‌دست مردم رسید. این روزنامه با پیش‌نهاد و کوشش «میرزاجهانگیرخان شیرازی» معروف به صوراسرافیل و «علی‌اکبر دهخدا» اداره و منتشر می‌شد. روزنامه صوراسرافیل در طول انتشار خود دچار مشکلاتی شد. چندین بار نویسنده آن را تکفیر کردند و چند بار بساط روزنامه‏نویسی آن‌را در هم پیچیدند. این روزنامه سرانجام پس از 32 شماره انتشار و در پی به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه قاجار و پس از قتل میرزا جهانگیرخان، مدتی تعطیل شد تا این‏که دهخدا آن‌را چند شماره در اروپا منتشر کرد و پس از مدتی برای همیشه تعطیل شد.
 • 1313 خورشیدی – به‌موجب قانون تاسیس دانشگاه در این تاریخ، از مدارس عالی آن زمان از قبیل دارالمعلمین عالی، مدرسه حقوق و علوم سیاسی و مدرسه عالی طب، دانشگاه تهران تشکیل شد و اجزای مختلف آن به‌سرعت ایجاد شد. تا قبل از آن، در نقاط مختلف کشور، مدارس قدیمه‏ای وجود داشت که در آن‌ها، علوم اسلامی و بسیاری از مباحث مربوط به علوم عقلی و نقلی تدریس می‌شد. مجموعه این مدارس و ایجاد مدارس عالی دیگر نظیر دارالفنون و دارالمعلمین و هم‌چنین لزوم وحدت و تمرکز در اداره این مدرسه‏های عالی سبب شد که وزارت فرهنگ به روش جدید طرح دانشگاهی را تدوین نماید.
 • 1707 میلادی – «دنی پاپن» فیزیک‌دان و مخترع فرانسوی در 11 ژانویه 1647 میلادی متولد شد. وی از نوجوانی به امور صنعتی و فنی علاقه‏مند بود و اولین کسی بود که به فکر استفاده از قوه بخار افتاد. وی ابتدا در سال 1690 میلادی ماشینی اختراع کرد که در آن بر اثر انبساط بخار، انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی تبدیل و باعث حرکت وسیله می‏شد. با این حال، این وسیله، دیگ بخار جداگانه‏ای نداشت. بعدها پاپن به آزمایش و تکمیل این ماشین بخار پرداخت و در 29 ماه می 1707 میلادی موفق به ساخت ماشین بخاری گردید که با انجام تغییرات و تعبیه دیگ بخار جداگانه، آن را عرضه کرد. اختراع پاپن و تجربیات وی باعث شد تا پس از او اتومبیل و کشتی بخار، ساخته شود.
 • 1701 میلادی – «آندره سلسیوس» منجم، فیزیک‏دان، محقق و دانش‌مند سوئدی در 29 می متولد شد. وی هم‏زمان با تدریس به کشورهای اروپایى از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا سفر کرده و از رصدخانه‏های بزرگ آن دیدن کرد. سلسیوس در سال 1733 میلادی مجموعه‏ای از نتایج 316 رصد شفق شمالی را که توسط خود وی و یا دیگران انجام گرفته بود در آلمان منتشر کرد. او در سال ۱۷۴۲ که دماسنج سلسیوس عرضه شد، ابتدا نقطه جوش آب را صفر و نقطه انجماد آب‌ را ۱۰۰ تعیین کرد، اما سال بعد این روش را معکوس کرد و این همان درجه‌بندی است که در درجه بندی سلسیوس یا سانتی‌گراد یا صدبخشی معروف است در سال ۱۹۴۸ به‌طور رسمی این درجه‌بندی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.
 • 1867 میلادی – پادشاه اتریش عنوان امپراتور «اتریش ـ هنگری» (مجارستان) به‌دست آورد زیرا که مجارستان به نوعی ضمیمه اتریش شده بود.
 • 1880 میلادی –  «اسوالد اشپنگلر» فیلسوف آلمانی که زوال غرب را پیش‌بینی کرده و تحت این عنوان کتابی نوشته است به‌دنیا آمد.
 • 1919 میلادی – با اندازه‌گیری خمش نور ستارگان در اثر جاذبه خورشید، توسط منجم‌ها، به هنگام مشاهده یک خورشیدگرفتگی کامل، بخشی از فرضیه نسبیت عام «آلبرت اینشتین» ثابت شد.
 • 1943 میلادی – گوشت و پنیر در آمریکا جیره‌بندی شد.
 • 1953 میلادی – «قله اورست» برای نخستین بار در تاریخ، توسط «ادموند هیلاری» نیوزلندی و «تنزینگ نورگای» تبتی فتح شد.
 • 1985 میلادی – در جریان زدوخورد بر سر بازی فوتبال در استادیوم ورزشی «هیزل» در شهر بروکسل 39 تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,