Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
نهم خرداد - سی‌ام می

«تقویم تاریخ نهم خرداد»

2010 May 30

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

  • 1331 خورشیدی – در این روز «دکتر مصدق» برای دفاع از حق ایران در «دیوان داوری لاهه» در هلند به‌سر می‌برد. «چرچیل» نخست‌وزیر وقت انگلستان در همین روز در پارلمان این کشور گفت که ما اینک در برابر دو مخالف قرار داریم: «مصدق و مائو». هر دو نسبت به کارهایی که می‌کنند تعصب دارند و همین تعصب به لج‌بازی و یک‌دنگی آنان منجر شده و به  مذاکره فرصت نمی‌دهند.
  • 1778 میلادی – «فرانسوا ماری آروئه» با نام مستعار «ولتر» از بزرگ‌ترین فلاسفه، نویسندگان، طنزنگاران و روشن‌گران اروپا سی‌ام ماه می در آستانه انقلاب فرانسه دیده از جهان فروبست. 28 اثر مهم از ولتر به یادگار مانده است که دو اثر او «فرهنگ فلسفی» و «کاندید» معروف‌ترند.
  • 1903 میلادی – «الکساندر ابرونویچ» پادشاه صربستان که ازدواج او با یک بیوه با مخالفت افکار عمومی روبه‌رو شده بود در این روز با همسرش در کاخ سلطنتی ترور شد. وی در عین حال متهم شده بود که آزادی‌ها و حقوق اتباع کشور، مندرج در قانون اساسی را نادیده انگاشته و راه استبداد و خودکامگی در پیش گرفته بود.
  • 1814 میلادی – اعضای اتحادیه‌ای که ناپلئون را شکست داده و به جزیره الب تبعید کرده بودند با امضای یک اعلامیه مشترک مرزهای فرانسه را محدود به خطوط سال 1792 کردند و همین امر باعث برانگیخته شدن خشم فرانسویان شد که راه را بر بازگشت ناپلئون باز کرد.
  • 1727 میلادی – «پتر بزرگ» تزار روسیه شد، قلم‌رو آن را گسترش داد و این کشور را به‌صورت یک امپراتوری درآورد که تا 1991 از جمله 7 دهه به‌نام اتحاد جماهیر شوروی دوام داشت.
  • 1998 میلادی – زلزله شمال افغانستان بیش از 5 هزار تن را کشت.
  • 1303 خورشیدی – درگذشت «میرزا علی‌اکبرخان نفیسی» ملقب به «ناظم‌الاطبا کرمانی» در 77 سالگی. وی در کرمان به‌دنیا آمد. او پس از پایان تحصیلات مقدماتی، به فراگیری علومی چون حکمت الهی و فلسفه روی آورد و در مدرسه دارالفنون تهران طب را آموخت. ناظم‌الاطبا پس از پایان تحصیلات، نخستین بیمارستان جدید در ایران را تاسیس کرد و در مجلس حفظ تندرستی متشکل از پزشکان معروف شهر حضور داشت. وی دومین بیمارستان با سبک جدید را در مشهد بنیان نهاد و از 1271، از اطبای ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار شد. علی‌اکبر نفیسی علاوه بر طبابت به نگارش کتاب همت می‏ورزید و آثاری را نیز پدید آورد. ناظم‌الاطبا در گردآوری واژه‏های زبان فارسی نیز سعی بسیار مبذول داشت و آثار ارزش‌مندی به‌وجود آورد که مهم‌ترین اثر او در این زمینه، فرهنگ نفیسی در پنج جلد است که مدت 25 سال از عمر خود را صرف گردآوری و تحریر آن کرد.
  • 1371 خورشیدی – دکتر «جلال صمیمی» محقق و استاد دانشگاه صنعتی شریف تهران، پس از بیست سال تحقیق درباره کهکشان راه شیری و آزمایش در مورد تابش اشعه گاما، موفق به کشف «پنج چشمه گاما» در مرکز این کهکشان شد. دکتر جلال صمیمی متولد سال 1319 در شهرستان زابل و دارای مدرک دکترا در رشته فیزیک است. او پس از مطالعات و تحقیقات گسترده، آزمایش‏های مکرر خود را در زمینه امولوسیون هسته‏ای انجام داد و سرانجام موفق به این کشف مهم شد.
  • 1960 میلادی – «بوریس لئونیدویچ پاسترناک» شاعر بزرگ روسی در هفتاد سالگی درگذشت. وی مدتی در رشته‏های موسیقی، حقوق و فلسفه تحصیل کرد. اما سرانجام به سرودن شعر و نمایش‏نامه‏نویسی روی آورد و از دهه 1930 به‌عنوان بزرگ‏ترین شاعر روسیه شناخته شد. وی در این زمان به انتشار آثار خود پرداخت و به شهرت رسید. آثار وی بعضن درباره انقلاب روسیه بود و جنبه‏های عاطفی و انقلابی، در آن با یک‏دیگر ارتباط نزدیکی داشتند. نفوذ اشعار وی بر نسل جوان انکارناپذیر است. «آسمان زمینی، دومین پرنده و زندگی خواهرم» از آثار پاسترناک می‏باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,