Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیانیه شورای دفاع از حق تحصیل در محکومیت ستاره‌دار کردن دانشجویان کارشناسی ارشد سال 89

«فراخوان جمع‌آوری اطلاعات دانشجویان ستاره‌دار»

2010 May 31

با اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها در هفته‌ی گذشته، مطلع شدیم که باز جمع کثیری از فعالان دانشجویی کشور از ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، محروم شده‌اند.

مسوولان در هفته‌های اخیر پس از اخراج فعالان دانشجویی دانشگاه‌های شیراز و علم و صنعت و صدور احکام قضایی و حبس‌های طولانی مدت برای خانم بهاره هدایت و آقای میلاد اسدی، در گامی دیگر شماری از فعالان دانشجویی کشور را با وجود اثبات صلاحیت علمی شان در آزمون ارشد، از ادامه‌ی تحصیل محروم کردند.

البته این روند دور از انتظار نیست چرا که از اعمال شدید و تنگ‌نظرانه‌ی گزینش‌های سیاسی و عقیدتی در آزمون‌های کارشناسی ارشد که به پروژه ستاره‌دار کردن دانشجویان معروف شده، پنج سالی می‌گذرد. روشن است که دست‌اندرکاران این پروژه، «حق تحصیل» را موهبت یا امتیازی می‌انگارند که می‌توانند آن را به هر کسی که مایلند بدهند و از هر آن کس که در قالب های عقیدتی، اندیشه‌ای و سیاسی آنان نمی‌گنجد، دریغ کرد. به جرات اعلام می‌کنیم که اینان ذره‌ای به «سهم برابر» همه انسان‌ها در برخورداری از «حقوق انسانی» اعتقادی ندارند.

از آن‌جا که این روند مخرب طی سالیان اخیر به شیوه ی مالوف حکم‌رانان بدل گشته و مدام از میان مستعدترین فرزندان این آب و خاک قربانی می‌گیرد و از سوی دیگر طراحان، آمران و مجریان اصلی این پروژه، در رسانه‌های دولتی و اقمار به ظاهر مستقل‌شان، وجود دانشجویان ستاره‌دار را با بی‌شرمی تمام، از بن تکذیب می‌کنند، دانشجویان محروم از تحصیل ایران هم گردهم آمده‌اند تا فریادهای افشاگرشان را هم آواز کنند تا دست‌کم حذف سیستماتیک ایشان از دایره دانشگاهی کشور، در سکوت برگزار نشود.

«شورای دفاع از حق تحصیل» که در سال 1387 از جمعی از دانشجویان محروم از تحصیل ایران تشکیل شده است، در همین راستا و برای احقاق حق تحصیل همه محرومان از تحصیل کشور تلاش می‌کند، تلاشی که یکی از علنی‌ترین و درخشان‌ترین ثمرات آن، در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته خود را نشان داد. آن زمان که روند محرومیت از تحصیل بدل به یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت حاکم شد و حذف آن به یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای رقیب بدل گشت.

شورای دفاع از حق تحصیل گرچه بهای «در آفتاب افکندن» رسوایی‌های اقتدار‌گران را با بازداشت تنی چند از فعال ترین اعضایش پرداخت، گرچه در همین راستا آقایان ضیا نبوی و مجید دری به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند، گرچه شیوا نظرآهاری هم‌چنان با گذراندن ماه‌ها بازداشت، بلاتکلیف در اوین به سر می‌برند، گرچه شرایط سخت زندان مشکلات شدید جسمانی را برای پیمان عارف و مهدیه گلرو در پی داشته است، اما هم‌چنان بر عهد خود ایستاده است و ذره‌ای از پی‌گیری حقوق دانشجویان محروم از تحصیل عقب‌نشینی نکرده است.

شورای دفاع از حق تحصیل- 4 خرداد 89

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,