Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
روز جهانی بدون دخانیات

«دخانیات، تفریح کشنده»

2010 June 01

سروش / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

سازمان جهانی بهداشت سی و یکم می برابر با دهم خرداد را به عنوان روز جهانی بدون دخانیات نام‌گذاری کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دخانیات جمع «دخان» است و دخان را در لغت «دود» معنا کرده‌اند. در لغت‌نامه دهخدا در برابر نام دخانیات آمده است: «اقسام توتون و تنباکو که برای دود کردن استعمال کند».

یکی از شناخته‌ شده‌ترین مواد دخانی، «سیگار» است.  سیگار به عنوان پرمصرف‌ترین ماده دخانی، دومین عامل مرگ و علت مرگ یک‌نفر از هر ده نفر در سراسر دنیاست . سیگار، کشنده‌ترین وسیله به ظاهر تفریحی به شمار می‌آید که به دست انسان ساخته شده و تاکنون افراد بسیاری را به گرداب هراس‌انگیز مرگ کشانده است. چنان که بررسی‌ها نشان داده، سیگار سالانه چهار میلیون نفر را به کام مرگ فرو می‌برد.

اعتیاد به سیگار که در واقع وابستگی به نیکوتین است به سرعت حاصل می‌شود و بنا به گفته پزشکان تقریبن ۸۵٪ افرادی که فقط یک عدد سیگار کشیده‌اند به مصرف آن ادامه داده‌اند.

پژوهش‌های بسیاری در دنیا انجام شده که بر مضر بودن مصرف سیگار دلالت می‌کنند. با این وجود، شرکت‌های تولید سیگار این پژوهش‌ها را بی‌اساس و اثبات نشده می‌خوانند و به تبلیغ گسترده سیگار در کشورهای مختلف جهان ادامه می‌دهند. در بیشتر کشورهای جهان، به جز مناطق آزاد، از سیگار مالیات سنگینی تا چند برابر قیمت اولیه دریافت می‌شود و سعی می‌شود این پول خرج بهبود سلامت مردم آن کشور شود. پژوهش‌های زیادی نیز سیگار را از عوامل اصلی سرطان می‌دانند. به عنوان مثال در مطالعات گسترده مشخص شده که علت اصلی سرطان ریه سیگار است.

در ایران نیز با توجه به آمار حدود 10 میلیون سیگاری در کشور، 4 تا 5 میلیون سال عمر افراد به دلیل مرگ‌های زودهنگام ناشی از مصرف دخانیات از دست می‌رود.

مرگ این تعداد افراد که اکثر آن‌ها سرپرست خانوار هستند، بطور ثانویه باعث اختلال در روند زندگی خانواده در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌شود و در موارد زیادی فروپاشی خانواده را نیز به دنبال دارد.

شواهد علمی نشان می‌دهد که مصرف انواع محصولات دخانی به هر شکلی مضر بوده و باعث مرگ و میر و ناتوانی در افراد شده و استعمال دخانیات عامل بروز 90 درصد سرطان ریه، 80 درصد برونشیت مزمن و 25 درصد بیماری‌های ریوی است.

آن‌چه مسلم است، بیش از 85 درصد افراد جامعه ما دخانیات مصرف نمی‌کنند در حالی که به انحای مختلف در معرض عوارض استعمال دخانیات توسط اقلیت جامعه هستند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 30 درصد بیماری‌های قلبی و یک سوم بیماری‌های تنفسی افرادی هستند که در معرض استنشاق تحمیلی و ناخواسته دود ناشی از مصرف دخانیات قرار دارند.

کنترل شیوع استعمال دخانیات در بین زنان بخش مهمی از راهکارهای جامع کنترل دخانیات است و به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات  را «جنسیت و دخانیات» با رویکرد و تلاش صنایع دخانی در جذب زنان پیشنهاد کرده است.

نقش زنان در پیش‌گیری از مصرف دخانیات یکی از مواردی است که سازمان بهداشت جهانی بیشترین حساسیت را متمرکز آن کرده است.

براساس آمار سال 2005 سازمان بهداشت جهانی، تعداد زنان سیگاری در 20 سال اخیر 60 درصد افزایش یافته است. هم‌چنین، تعداد زنانی که روزانه بیشتر از یک پاکت سیگار می‌کشند 3 برابر شده است.

کارشناسان و آسیب‌شناسان اجتماعی معتقدند گسترش سیگار و استفاده از مواد دخانی در میان زنان رو به افزایش است. آن‌ها معتقدند که مصرف دخانیات در میان زنان به مرز هشدار رسیده است.

عوارض زیان‌بار استعمال سیگار برای همه، بارها مورد تاکید مراجع علمی قرار گرفته است، اما واقعیت آن است که زنان ـ چه مستقیم و چه غیرمستقیم ـ از رواج استعمال سیگار در جوامع بیش از مردان آسیب می‌بینند.

سازمان ملل متحد از مرگ و میر سالیانه یک میلیون و پانصد هزار زن در جهان بر اثر استعمال دخانیات خبر می‌دهد. بنا به گفته‌ی این سازمان بیشتر این مرگ و میرها در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد.

هم‌چنین سالانه 600 هزار نفر از کسانی که در معرض دود سیگار دیگران قرار دارند، جان خود را از دست داده که دو سوم آنان را زنان تشکیل می دهند.

به هر روی بر اساس نظرات کارشناسان اجتماعی چنان‌چه روند مصرف محصولات دخانی ادامه یابد، 1 میلیارد نفر در قرن 21 جان خود را از دست خواهند داد.

منبع

خبرگزاری ایلنا

وب سایت پزشکان بدون مرز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,