Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
گفت‌وگوی روز

«‌عدم اطلاع از وضعیت داریوش شکوف در آلمان»

2010 May 31

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«داریوش شکوف» کارگردان ایرانی ساکن برلین مدت نزدیک به یک هفته است که در آلمان ناپدید شده‌. داریوش شکوف که به یک کارگردان معترض معروف است از فعالین هنرمند ایرانی در این کشور است. او بیش از ۱۴ فیلم بلند و کوتاه ساخته است. آخرین فیلم‌اش را در باره‌ی زندانیان سیاسی در ایران ساخت.

شکوف در شصتمین جشنواره برلیناله که هفت ماه بعد از دهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد نامه‌ای اعتراضی به مدیر جشنواره نوشت و از این‌که جشنواره فیلم برلین به رفتاری که جمهوری اسلامی با مردمی که نسبت به نتایج انتخابات با اعتراض در خیابان راه‌پیمایی کردند اعتراض کرد.

هم اکنون این کارگردان ساکن برلین که هفته پیش عازم پاریس بوده و قصد داشته که با قطار از کلن به پاریس برود به مقصد نرسیده است. هیچ‌کس از او اطلاعی ندارد؛ نه خانواده و نه دوستان‌اش.

آخرین ارتباط دوستان و خانواده‌اش با او، در ایستگاه راه آهن کلن بوده‌است.

در پی ناپدید شدن داریوش شکوف برخی گمانه زنی‌ها می‌گویند او ربوده شده است و از سویی به دلیل ساخت فیلم‌هایی در مورد مسایل زندانیان سیاسی در ایران این احتمال را می‌دهند که توسط دولت ایران اقدامی بر علیه او شده باشد. مواردی که پلیس جنایی آلمان تاکنون تایید نکرده است.

«اختر قاسمی» خبرنگار در کلن از وضعیت داریوش شکوف با اردوان روزبه گفت‌و‌گو کرده است:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شایعه شده که یکی از فیلم‌سازان ایرانی به نام داریوش شکوف در آلمان ناپدید شده است . شما روزنامه نگار در آلمان هستید . چه‌قدر این شایعه صحت دارد؟

این شایعه نیست و پلیس آلمان این خبر را تایید کرده است. اولین رسانه‌ی آلمانی که این خبر را عنوان کرد، سایت اینترنتی و معتبر  «ولت آنلاین» بود. این سایت سه روز پیش اعلام کرد که کارگردان ایرانی به قصد سفر به پاریس به شهر کلن آمده بود که با قطار به پاریس برود اما متاسفانه هنوز به مقصد نرسیده است. با این‌که چندین قرار در پاریس داشته اما به هیچ یک نرفته و حتا تماسی هم نگرفته است. خانواده و همسر او  یک هفته است که هیچ گونه اطلاعی از او ندارند.

چه مسئله‌ای در  سابقه‌ی  کاری داریوش شکوف وجود دارد که می‌تواند موجب نگرانی شما باشد؟

او یکی از فعالان حقوق بشر در آلمان است که بارها و بارها فعالیت‌های اعتراضی علیه جمهوری اسلامی انجام داده است. به دلیل نقض حقوق بشر در ایران  چندین بار به تنهایی دست به اعتصاب غذا زده بود. او عنوان می‌کرد که پس از اتفاقات داخل ایران فیلمی را ساخته در رابطه با زندان‌های جمهوری اسلامی که جوان‌ها در آن به دلیل تظاهرات آرام شکنجه و اعدام می‌شوند. او در این فیلم 75 دقیقه‌ای از زندانیان سیاسی جمهوری اسلامی هم استفاده کرده است.

نگرانی که جامعه‌ی آلمان از این مسئله دارد این است که بارها هشدار داده بود که جمهوری اسلامی به اپوزیسیون خود ضربه می‌زند. حتا شبکه‌های تلویریونی آلمان هم گزارش‌هایی در این رابطه داشتند. که حتا گفته می‌شود جمهوری اسلامی عده‌ای را برای شناسایی اپوزیسیون، فعالان سیاسی و حقوق بشر به خارج فرستاده است تا ضربه‌ای به آن‌ها وارد کند.

همه نگران هستند که این مسئله از طریق جمهوری اسلامی صورت گرفته باشد و او را ربوده باشند.

اظهار نظر پلیس آلمان چیست؟

اطلاعاتی که از بخش مطبوعاتی آلمان به دست آوردم، بیش از آن‌چه تا به حال گفته شده چیز دیگری نیست. به پلیس شهر کلن زنگ زدم و چون  او ساکن برلین بود با پلیس پایتخت تماس گرفتم که من را به پلیس ایالت غربی آلمان ارجاع دادند و آن‌ها گفتند که اطلاعات جدیدی در دست نیست.

وقتی در مورد مسئله‌ی تامین جانی و امنیت صحبت می‌کنیم، ذهنمان به بحث ترورهای دهه‌ی 80 و 90 اپوزیسیون ایران برمی‌گردد. و به کسانی فکر می‌کنیم که دولت ایران نسبت به آن‌ها حساس بود. مانندکشته شدن آقای «بختیار» که متهم پرونده‌ی او آقای «وکیلی» آزاد شدند، کشته شدن دکتر «قاسم‌لو» در آلمان و قتل آقای «شرفکندی» در اروپا. فکر می‌کنید فرآیند ترور یا حذف نیروهای اپوزیسیون  در خارج از کشور وجود دشته باشد؟

این احتمال وجود دارد و جمهوری اسلامی هم اعلام کرد که ما اجازه نمی‌دهیم نیروهای اپوزیسیون ایران به راحتی دست به اقدامات و اعتراضاتی بزنند. این نگرانی وجود دارد. کما این‌که در دهه‌ی 80 شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نیروهای اپوزیسیون نظیر دکتر بختیار، قاسملو، شرفکندی را ترور کرد. اما در این مسئله‌ی خاص نمی‌توانیم چنین چیزی را عنوان کنیم ولی این نگرانی از جانب اپوزیسیون و حتا دولتیان آلمان هم  وجود دارد.

بعید هم نیست که با توجه به نزدیک شدن سال‌گرد انتخابات  بخواهند این ترس را درون اپوزیسیون به وجود بیاورند و اجازه ندهند مردم اعتراضات خود را به گوش جهانیان برسانند. و شاهد هستیم که با اعدام‌ها و سخت‌گیری‌هایی که در مورد حجاب زنان اعمال می‌شود قصد دارند که رعب و وحشت را در بین مردم ایجاد کنند و اجازه ندهند مردم اعتراض خود را به نابرابری و خشونت و قتل‌ها نشان دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment