Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
سوت

«استعفاى دسته جمعى اعضاى هیت مدیره استقلال»

2010 June 02

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

واعظى آشتیانى: «دیگر نه به استقلال فکر مى‌کنم، نه در موردش حرف مى‌زنم.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امیررضا واعظى آشتیانى مدیرعامل مستعفى باشگاه استقلال با اعلام استعفایش گفت: «از این پس دیگر به استقلال و فوتبال فکر نمى‌کنم و هیچ اظهارنظرى هم درباره  این باشگاه نخواهم داشت.‌» وى درباره  دلیل استعفاى خود از مدیریت باشگاه استقلال گفت: «زمانى‌که در سازمان تربیت بدنى بودم متوجه شدم نمى‌توانم با سعیدلو و تیم مدیریتى جدید سازمان تربیت بدنى هم‌کارى کنم. پیش از بازى برگشت مقابل پرسپولیس هم قصد استعفا داشتم، اما در حضور سعیدلو و زریبافان گفتم مى‌خواهم استعفا دهم، اما این ۲ نفر درخواست داشتند که به دلیل این‌که ممکن است این مسئله شوکى را به تیم وارد کند این‌کار را انجام ندهم. پس از این موضوع یک ماه بعد در حضور زریبافان، سعیدلو و اعضاى هیت‌مدیره تاکید کردم که مى‌خواهم به کارم در استقلال پایان دهم اما اعضاى هیت مدیره خواستند که براى این‌که ممکن است این مسئله مشکلاتى را براى تیم ما که آن زمان در کورس بود ایجاد کند از تصمیمم صرف‌نظر کنم و من هم به‌خاطر دل هواداران و احترام به نظر هیت‌مدیره این‌کار را انجام ندادم.»

وى افزود: «آخرین بارى هم که این مسئله را مطرح کردم به جلسه مشترک با سعیدلو و کاشانى باز مى‌گشت. در آن جلسه سعیدلو پیشنهادى که یک‌بار قبلن داده بود را دوباره خطاب به من مطرح کرد و من دوباره این پیشن‌هاد را رد کردم و گفتم دیگر نمى‌خواهم در استقلال بمانم. من علاقه‌اى به هم‌کارى با مدیریت جدید سازمان تربیت بدنى نداشتم و نهایتن پس از جلسات متعددى که با هیت مدیره داشتم و دوستان با وجود این‌که مى‌دانستند تعارفى در استعفایم ندارم آن را نمى‌پذیرفتند. اگر هم تحملى بود به‌خاطر این بود که احیانن تیم در شرایط خاص قرار نگیرد که خوشبختانه در نهایت استقلال به مقام سوم رسید.»

آشتیانى درباره  جلسه  یک‌شنبه شب هیت مدیره استقلال با سعیدلو گفت: «گزارش جامعى را در حضور سعیدلو و اعضاى هیت‌مدیره از وضعیت استقلال ارایه کردم. هم‌چنین اشاره‌اى به وضعیت فوتبال و وضعیت ناهنجار مدیریت فوتبال داشتم و سعیدلو هم اذعان داشت که از بسیارى از مسایل ناهنجار مدیریتى فوتبال اطلاع دارد. البته گفتم که این فوتبال شایسته همین مدیران است و اگر قرار است فوتبال رشد کند به آدم‌هایى نیاز دارد که برنامه‌ریز و مدبر باشند. هم‌چنین در این جلسه من در رابطه با مسایل مالى هم صحبت کردم. سازمان تربیت بدنى نزدیک به ۵ ماه است که هیچ پولى به باشگاه استقلال نداده است. سعیدلو در این جلسه صراحتن گفت که پول ندارد و نمى‌تواند به استقلال کمک کند. او هم‌چنین به روشنى گفت که برایش مدال و قهرمانى اهمیتى ندارد و ترجیح مى‌دهد پول ورزش را خرج ورزش همگانى کند. سعیدلو در وسط صحبت‌هایش گفت که وقتى تیم ما در رده دهم بود تغییر مربى دادیم و بعد من متوجه شدم منظورش از تیم ما، پرسپولیس است. البته من به او متذکر شدم که اشتباه نکنید زمانى‌که کرانچار از پرسپولیس رفت این تیم سوم بود و در نهایت پس از تغییراتى که انجام گرفت استقلال در جای‌گاه پرسپولیس قرار گرفت و پرسپولیس چهارم شد.»

مدیرعامل مستعفى باشگاه استقلال ادامه داد: «ناگفته نماند که من براى آدم‌هاى نیک که البته تعدادشان هم کم نیست احترام قایلم. انسان‌هایى که مى‌توانند تاثیرگذار باشند اما فوتبال ما این‌قدر بحران دارد که صداى آن‌ها به جایى نمى‌رسد.»

آشتیانى افزود: «على انصارى هم یک هفته پیش از حضور در هیات‌مدیره استقلال استعفا داده بود و به همین خاطر در جلسه شرکت نکرد و با عدم حضورش نشان داد که دیگر علاقه‌اى به حضور در هیات‌مدیره استقلال ندارد.»

«هواداران استقلال هم بدانند که از این پس بستن استقلال برعهده سازمان تربیت ‌بدنى است. بنده همین‌جا با صراحت مى‌گویم که هم‌کارى من، دانشجو، و انصارى با استقلال به‌پایان رسیده است و اگر تا این‌جاى کار با این شرایط مدارا کردیم براى این بود که خداى ناکرده وضعیت تیم بحرانى نشود. مجموعه هیت مدیره استقلال با تدبیر خوبش بحران‌هاى مالى را کنترل کرد و جا دارد این‌جا از خدمات اقتصادى انصارى تشکر کنیم. خدماتى که اگر وجود نداشت نمى‌توانستیم به این روند ادامه دهیم.»

وى با بیان این‌که در سطح جامعه برداشت این‌طور بود که مشکلات مالى براى استقلال مشکل‌ساز شده است، گفت: «این برداشت حتا در کوچه و بازار و در مراجعه مردم به ما هم دیده مى‌شد. البته امیدوارم این‌گونه برداشت صحیح نباشد اما در جلسه یک‌شنبه شب ،سعیدلو با صراحت گفت که به استقلال پول نمى‌دهم. ما مى‌خواستیم تیم خوبى را براى فصل آینده ببندیم اما سعیدلو گفت که بودجه ابلاغ نشده و از بند «ب» هم پولى وجود ندارد که این مسئله با اعتراض دوستان هم‌راه شد. پس از این اتفاق اعضاى هیت‌مدیره به جز رضایى که فردى سیاسى است و مى‌داند چطور تصمیم‌گیرى کند، اتمام حجت کردند و پس از آن از استقلال استعفا دادند. البته توصیه دوستان این بود که من در استقلال بمانم اما در زندگى‌ام هیچ‌وقت باور و اعتقادم را با پول و مقام عوض نکردم. کسانى‌که من را مى‌شناسند به این مساله اعتراف خواهند کرد.»

آشتیانى خطاب به هواداران گفت: «نیازى هم به گزارش عمل‌کرد نداریم چرا که کارشناسان و هواداران مى‌توانند عمل‌کرد هیت‌مدیره را طى این دو سال ارزیابى کنند. ضمن این‌که من بعید مى‌دانم با توجه به جای‌گاهى که استقلال و پرسپولیس دارند و علاقه مردم به این دو تیم محبوب جزو سیاست‌هاى دولت باشد که به این دو تیم پولى پرداخت نشود و به‌نظر مى‌رسد بحث ندادن پول بحثى سلیقه‌اى است. هواداران بدانند که من این صحبت‌ها را جهت روشن‌شدن افکار عمومى مطرح کردم و این صحبت‌ها تنها گوشه‌اى از اتفاقاتى است که براى تیم محبوبشان رخ داده است.»

واعظى‌آشتیانى درباره مدیریت فدراسیون فوتبال هم گفت: «زمانى‌که در جلسه راجع به مدیریت فدراسیون فوتبال صحبت کردم، سعیدلو اذعان کرد که مدیریت کفاشیان در فدراسیون فوتبال ضعیف است، اما گفت که مگر کفاشیان را او انتخاب کرده است؟»

وى ادامه داد: «از کفاشیان مى‌خواهم که اجازه بدهد راجع به او چیزى نگویم اگر بگویم که قرار است چه تصمیم‌هایى درباره او بگیرند آن اعتبار کم باقی‌مانده او هم از دست مى‌رود. بهتر است که کفاشیان بیش‌تر از این خودش را به چالش نکشد.»

«در توصیف کارنامه مدیریتى کفاشیان همین بس که در مدت حضور او در فدراسیون فوتبال، ما به‌غیر از هرج و مرج و بى‌برنامگى چیز دیگرى ندیدیم. کسى مى‌تواند مدعى باشد که کارنامه موفقى داشته باشد. از کفاشیان مى‌خواهم که اجازه دهد بیش‌تر از این درباره او اظهارنظر نکنم. چرا که شاید مسایلى مطرح شود که نه در شان و شخصیت من است و نه در شان و شخصیت او. باید بگویم کفاشیان هنوز به بلوغ جسارت نرسیده که بخواهد درباره من صحبت کند. با این حال من سعى مى‌کنم مدارا کنم و دیگر راجع به کفاشیان و هم‌کاران او صحبت نکنم.»

آشتیانى در پاسخ به این سوال که شما گفته بودید که پس از رفتن من از استقلال مدیر بعدى مى‌تواند از ساختارى که ایجاد شده نهایت استفاده را ببرد و آیا آینده استقلال با مدیر بعدى‌اش براى شما مهم است گفت: «براى من مهم نیست که نفر بعدى چه کارى مى‌خواهد انجام دهد او اگر فکر مى‌کند ساختارى که ما درست کرده‌ایم صحیح است مى‌تواند به‌آن ادامه دهد، اما اگر فکر مى‌کند این رویه درست نیست مى‌تواند راه دیگرى را پیش بگیرد. شاید مدیر بعدى تمام اختیارات را به سرمربى بدهد، شاید هم دوباره همان رویه‌اى را انجام دهد که ما انجام دادیم.»

وى افزود: «براى فصل بعد با سه بازیکن جدید قرارداد بستیم و با یک هافبک درجه یک تیم ملى قرارداد داخلى بستیم که امیدوارم نفر بعدى بتواند قرارداد این بازیکن را قطعى کند. در بعد بین‌المللى هم کارهاى زیادى انجام شد.»

واعظى‌آشتیانى افزود: «براى استقلال آرزوى موفقیت دارم اما باید بگویم تاسف مى‌خورم که در فوتبال و ورزش ما تملق‌، چاپلوسى و سخن‌چینى حرف اول را مى‌زند و این آدم‌هایى که نقش شومن‌ها را اجرا مى‌کنند مى‌خواهند همه جای‌گاه‌ها را بگیرند. باید براى مجموعه ورزش فوتبال تاسف خورد. من تصور مى‌کنم که در این ورزش صداقت وجود ندارد و تنها باید بر مدار صداقت اشک ریخت. مطمئن باشید که از این پس حرف جدیدى نخواهم داشت و دیگر درباره استقلال صحبتى نخواهم کرد.»

شاید بتوان گفت که استارت این اتفاقات، از صحبت‌هاى على سعیدلو در مورد هیت‌مدیره استقلال رقم خورد. سعیدلو در مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌هاى گروهى اعلام کرد که اعضاى هیت‌مدیره استقلال تغییر مى‌کنند و همین موضوع گویا به مزاج مدیران آبى خوش نیامد‌.

علی سعیدلو، رییس سازمان تربیت‌بدنی مشغول رایزنی برای تعیین اعضای هیت‌مدیره جدید باشگاه استقلال هستند. علی سعیدلو قصد دارد هیت‌مدیره استقلال با ترکیبی از مدیران سابق و البته محبوب این تیم و عناصری که توان مالی بالایی داشته باشند تشکیل شود. مهم‌ترین نامی که در این هیت‌مدیره دیده خواهد شد علی فتح‌اله‌زاده، مدیر با سابقه استقلال در سال‌های گذشته است. محمد قریب، مدیرعامل آرام استقلال که در زمان او امیر قلعه‌نویی استقلال را به اولین قهرمانی در لیگ‌برتر رساند دیگر عضو هیت‌مدیره فصل آینده استقلال خواهد بود. جواد قراب، بازیکن سال‌های دور استقلال و امیدوار رضایی، سرپرست کنونی باشگاه دیگر اعضای هیت‌مدیره آبی‌ها هستند. دست آخر هم مهدی پرهام، رییس کارخانه نساجی مازندران است که می‌تواند پول زیادی به باشگاه تزریق کند. البته هنوز نام هیچ یک از این افراد به‌عنوان عضو هیت‌مدیره جدید استقلال تایید نشده است و سعیدلو قصد دارد تا‌ یک‌شنبه هفته آینده تکلیف استقلال را مشخص کند.

اما مسئله‌اى که مدت‌هاست ذهن آبى‌پوشان را به خود اختصاص داده وضعیت سرمربی‌گرى استقلال است. حالا که خیلى‌ها با هم متحدالفکر شده که على فتح‌اله‌زاده را به‌عنوان مدیرعامل برگزینند، زمزمه‌هایى در مورد حضور دوباره ناصر حجازى در استقلال هم به گوش مى‌رسد. ناصرخان که به تازگى با بیمارى سختى که گریبانش را گرفته بود، مبارزه کرد و توانست آن را شکست دهد، حالا شانس زیادى دارد تا دوباره روى نیمکت آبى‌هاى پایتخت بنشیند و شاید دوباره شاهد زوج فتح‌اله‌زاده وحجازى در استقلال باشیم.

هم‌چنین فرهاد مجیدی مهاجم و کاپیتان تیم فوتبال استقلال هم با تیم فوتبال الغرافه قطر به‌توافق رسیده و احتمالن با این تیم قرارداد امضا خواهد کرد. مجیدی که فصل گذشته یکی از بهترین‌های استقلال در طول فصل بود، قصد بازی‌کردن در فوتبال قطر را دارد. طبق شنیده‌ها باتوجه به درخشش مجیدی در دو دیدار فصل گذشته استقلال مقابل الغرافه مسوولان این تیم قصد دارند این مهاجم را به خدمت بگیرند. البته باتوجه به این‌که مدیریت و کادر فنی استقلال برای فصل آینده مشخص نیست بیشتر بازیکنان قصد ترک این تیم را دارند.

گفتنی است‌ با توجه به این‌که صحبت‌های زیادی در مورد مدیریت فتح‌اله‌زاده در استقلال به گوش می‌رسد، بعید است مجیدی تا زمان مشخص شدن مدیرعامل استقلال با تیم دیگری قرارداد ببندد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment