Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«نقطه نظراتی درباره مواد شیمیایی»

2010 June 03

سارا/ واحد ترجمه/ رادیو کوچه

برخی مردم معتقدند که زیبا بودن در یک دنیای زشت مملو از مواد شیمیایی هیچ ارزشی ندارد.   من نیتاشا بولدو، در آفریقای جنوبی متولد و بزرگ شده‌ام. از کودکی مجذوب روش‌های درمان بیماران به وسیله داروهای سنتی بودم. من زمان زیادی را با مادربزرگ هندی‌ام گذراندم که دکتر آیورودیک بود. آیورودیک  یک روش درمانی سنتی هندی است که با استفاده از گیاهان و خوردن غذاهای خاص و هم‌چنین یوگا بیماران را درمان می‌کنند. مادر بزرگم در آشپزخانه‌اش داروهای بسیار زیادی را با استفاده از مواد طبیعی درست می‌کرد و همه جزییات آن‌ها را یادداشت می‌کرد. در میان این داروها، داروهایی که برای درمان بیماری‌های پوستی بودند بر اساس داروهای سنتی آفریقایی و هندی ساخته می‌شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مادربزرگم می‌دانست که داروهایش برای بهبود بیماری‌ها موثر هستند اما نمی‌دانست آن‌ها چرا و چگونه عمل می‌کنند. این موضوع کنجکاوی مرا برانگیخت و باعث شد که من در زمینه علوم و داروهای گیاهی تحصیل کنم. در همان زمان‌ها هم من برای چیدن برگ‌ها و گل‌ها کمک می‌کردم تا آن‌ها را در بهترین ساعات روز بچینیم تا خواص آن‌ها حفظ شود.

اما روش اصلی ساخت بسیاری از لوازم آرایشی خیلی از پاکی و خالصی آن گل‌های دست‌چین شده فاصله دارند. مواد شیمیایی ترکیبی که در بسیاری از لوازم آرایشی وجود دارند از بسیاری جهات مضر هستند. «پارابن» که از آن به عنوان ماده نگه‌دارنده در لوازم آرایشی استفاده می‌شود، می‌تواند هورمون‌های استروژن را شبیه‌سازی کند و تاثیر منفی روی دستگاه تناسلی مردان بگذارد. آن‌ها می‌توانند به درون بدن نفوذ کنند و برخی از تحقیقات آن‌ها را به بافت‌های سرطانی سینه ربط می‌دهند، و این می‌تواند زنگ خطری  باشد تا ما در استفاده از لوازم آرایشی وسواس و سختگیری بیشتری به خرج دهیم.

استفاده از سرب که بسیار مضر است – خصوصن در رژلب – هنوز یک علامت سوال است. کسانی که به طور مرتب از رژ لب استفاده می‌کنند در مدت زندگی خود میزان قابل توجهی سرب وارد بدنشان می‌شود و اگر‌چه میزان سربی که هر بار وارد بدن می‌شود کم است اما به مرور روی هم جمع می‌شوند. سرب سمی است که در یک جا متراکم می‌شود. اف دی ای(سازمان دارویی و غذایی در آمریکا) در حال بررسی این موضوع است.

یکی دیگر از اطلاعات ناخوشایند در مورد لوازم آرایشی این است که شرکت‌های سازنده لوازم آرایشی – حتا مارک‌های معروف – در محصولاتشان از «سیلیکا» استفاده می‌کنند، محصولاتی مانند: مرطوب کننده‌ها، خط چشم‌ها، حتا شامپو‌ها و محصولات تقویتی و محافظتی مو دارای این ماده هستند. ماده ژلاتینی سیلیکون باعث نرم شدن پوست می‌شود. اما در حقیقت سیلیکا یک لایه روی سطح پوست ایجاد می‌کند که جلوی تنفس پوست را می‌گیرد و در عین حال مواد زائد بدن مثل اوره و نمک را زیر پوست انباشته می‌کند و سوخت و ساز بدن را هدر می‌دهد، بنابراین پوست خیلی سریع‌تر پیر می‌شود.

بدون شک همه ما در زندگی روزانه از مواد شیمیایی استفاده می‌کنیم، اما اکثر مصرف کننده‌های لوازم آرایشی در مورد محصولاتی که استفاده می‌کنند هیچ اطلاعاتی ندارند و این مسئله واقعن نگران کننده است. برخی از مصرف کننده‌ها تحت تاثیر کلماتی چون «طبیعی» و «اورگانیک» قرار می‌گیرند که روی برچسب‌های محصولات نوشته می‌شوند، و فکر می‌کنند که همین کلمات کافی هستند.

در برخی موارد ممکن است مواد شیمیایی بلافاصله پس از مصرف به مصرف کننده آسیب نرسانند اما به خاطر داشته باشید هر چیزی که قابل شسته شدن باشد در انتها وارد محیط زیست می‌شود. برای مثال پارابن (ماده نگه‌دارنده لوازم آرایش) وقتی وارد محیط زیست و رودخانه‌ها می‌شود، حیوانات از آب آن رودخانه‌ها می‌نوشند. و این نه تنها محیط زیست و طبیعت را برای زندگی حیوانات تغییر می‌دهد و دگرگون می‌کند بلکه بر روی گوشت و غلاتی که ما مصرف می‌کنیم هم تاثیر منفی می‌گذارد.

در سال 1990 من با یک انجمن کشاورزی و زراعت در آفریقای جنوبی کار می‌کردم که قصد داشتند روش‌های کشاورزی اورگانیک را بر اساس معیار‌های «اکوسرت» بهبود بخشند تا از آن‌ها به عنوان مواد اولیه خوراکی استفاده کنند. و این به آن معنا بود که آن‌ها از آن پس می‌توانستند غلات اورگانیک را برای مصرف خودشان تولید کنند و هم‌چنین مازاد آن را به شرکت‌های غذاسازی و شرکت‌های سازنده لوازم آرایشی بفروشند. الان حدود 30 روستا در آفریقای جنوبی گل رز پرورش می‌دهند و با این محصول کشاورزی تجارت می‌کنند، در شرایطی که معیارها و استانداردهای بین‌المللی سلامتی و ایمنی محصولات اورگانیک را نیز رعایت می‌کنند.

در هند تغییری مشابه در مورد روغن گل سرخ رخ داد. با استفاده از این محصول در لوازم آرایشی می‌توانیم در معرفی روش‌های کشاورزی بی‌ضرر برای محیط زیست کمک کنیم. هم‌چنین لوازم آرایشی و بهداشتی که از مواد خالص، طبیعی و غیر‌شیمیایی درست شده‌اند می‌توانند برای پوست ما مفید باشند.

فراموش نکنید که پوستی زیباست که سالم باشد. روش درمانی آیورودیک سعی می‌کند توازنی که در هنگام تولد در بدن انسان وجود دارد را برای همه عمر حفظ کند. این روش باید در تولید لوازم آرایشی نیز به کار برده شود.

درباره مواد اولیه و اجزای ترکیبی محصول، هم‌چنین درباره اجازه‌نامه شرکت‌های سازنده و معیارهای آن‌ها برای ساخت محصولات آرایشی – که آیا به اندازه کافی در استفاده از مواد اولیه سختگیر و دقیق هستند یا خیر – تحقیق کنید، بر چسب روی محصول را قبل از خریدن محصول با دقت بخوانید. اگر یک محصول هشتاد درصد مواد اورگانیک و طبیعی نداشته باشد اصلن نباید تولید و برای فروش عرضه شود.

دکتر نیتاشا بولدو متخصص همیوپاتیک، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی در دانشگاه «یوهانسبورگ» آفریقای جنوبی و در مقطع دکترا در دانشکده مدیریت کلاگ دانشگاه «نورس وسترن» آمریکا به اتمام رساند. او بنیان‌گذار شرکت اورگانیک آپوتک در لندن است که محصولات آرایشی مربوط به محافظت و مراقبت از پوست تولید می‌کند.

برگرفته از مقاله‌ی «نیتاشا بولدو»

«نگه‌داری و محافظت از صورت»

همه لوازم آرایشی و بهداشتی که استفاده می‌کنیم سالم نیستند – برچسب‌های فریبنده و بسته بندی‌های جذاب نمی‌توانند گویای چیزی باشند.

1-      از مارک‌هایی استفاده کنید که متعهد به تولید محصولات سالم‌‌تر و ایمن‌تر هستند. هر چه بیشتر متقاضی محصولات سالم‌تر باشیم، محصولات آرایشی سالم‌تری تولید می‌شوند،  بررسی کنید آیا لوازم آرایش مورد علاقه شما تست توکسیک (مواد سمی) را گذرانده‌اند یا نه.

2-      از محصولاتی که بر روی حیوانات حتا موش تست می‌شوند استفاده نکنید. هم اکنون علم زیست شناسی سلول‌های انسانی را شبیه‌سازی کرده است که برای تست کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند، بدون این‌که به هیچ موجود زنده‌ای صدمه‌ای وارد شود.

3-      برخی از رژ لب‌ها هنوز حاوی سرب هستند، در صورتی که تحقیقات نشان می‌دهند که حتا مقدار کمی سرب هم بسیار مضر است. چون در اثر استفاده مداوم ذره‌های سرب روی هم جمع می‌شوند. خصوصن خانم‌های باردار و کودکان در معرض خطر هستند، چون سرب به عنوان مخدر اعصاب می‌تواند در یادگیری و رفتار اختلال ایجاد کند.

4-      سعی کنید به جای استفاده از لاک ناخن، ناخن‌های خودتان را براق و تمیز نگه دارید چون بوی لاک برای ریه‌هایتان مضر است. در سالن‌های آرایشی از مارک‌هایی که لوازم آرایشی و بهداشتی آ‌ن‌ها شامل سه ماده سمی فتالات بوتیل، فرمالدئید و تولوئن هستند، استفاده نکنید. بهتر است که لوازم آرایشی سالم و مورد اطمینان خود را هم‌راه خود به سالن ببرید و استفاده کنید.

5-      اگر مجبور به استفاده از لوازم آرایشی هستید سعی کنید به مقدار کم استفاده کنید. از کرم پودر، رژ گونه و کرم‌های آرایشی استفاده نکنید. پس از گذراندن یک روز سخت و دشوار می‌توانید خیار تازه را قاچ کرده و روی چشمانتان بگذارید تا پف چشم‌ها را از بین ببرد. هم‌چنین مخلوط عسل و ماست برافروختگی پوست را از بین می‌برد و پوست را تازه می‌کند. از کرم‌ها‌ی ضد آفتاب که از مواد طبیعی و اورگانیک ساخته شده‌اند و به راحتی با آب شسته می‌شوند استفاده کنید تا از پوست خود در برابر پرتوی ماورا‌ی بنفش محافظت کنید.

6-      خوردن مواد طبیعی باعث زیباتر شدن پوست می‌شود. مرکبات، انواع توت‌ها، هویج، بادام، حبوبات، دانه گل آفتاب گردان و چای سبز بسیار مغذی و مفید هستند. مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدن مشروبات الکلی وکافئین‌دار خودداری کنید –  پس از مدتی پوست شما زیبا و درخشان می‌شود.

7-      در مورد برچسب‌هایی با نام «طبیعی» که بر روی بسیاری از محصولات آرایشی و محصولات بهداشتی کودکان (حتا بر روی مارک‌های معروف) نوشته می‌شوند، هوشیار باشید. لوسیون‌ها و ژل‌ها می‌توانند حاوی عصاره گیاهان دارویی باشند، اما اغلب شامل مواد شیمیایی و صنعتی هستند که قابل بازیافت نیستند. با دور ریختن این محصولات، مواد شیمیایی موجود در آن‌ها وارد رودخانه‌ها و نهر‌ها  شده و بر روی محیط زیست تاثیر منفی می‌گذارند. در حال حاضر یک لایحه قانونی در دست تصویب است که به تبع آن فقط لوازم آرایشیی که از مواد سرطان‌زا، جهش زای ژن، مخدر اعصاب و مواد بازیافتی استفاده نمی‌کنند، اجازه ساخت دارند.

8-      از خریداری ظروف جدید لوازم بهداشتی خودداری کنید و به جای آن ظروف خالی استفاده شده را مجددن پر کنید. اگر شرکت لوازم آرایشی مورد علاقه شما شیشه‌ها و بطری‌های خالی را برای استفاده مجدد جمع‌آوری نمی‌کند، دلیل آن را از مسولین شرکت سوال کنید. ظروف قابل بازیافت را در سطل‌های مخصوص مواد بازیافتی بگذارید و یا در خانه از آن‌ها برای نگه‌داری مایعات استفاده کنید.

در سایت‌های زیر می‌توانید لیست مارک‌هایی که از مواد سالم و طبیعی برای ساخت لوازم آرایشی استفاده می‌کنند را پیدا کنید.

www.safecosmetics.org

www.cosmeticsdatabase.com

بر گرفته از مقاله‌ی ملیکا ناگوران

منبع: مجله‌ی دیسکاوری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,