Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
سیزدهم خرداد - سوم ژوئن

«تقویم تاریخ سیزدهم خرداد»

2010 June 03

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • روز زن و هفته‏ی بزرگ‌داشت مقام مادر در ایران.
  • 1953 میلادی – «جان فاستردالس» وزیر امورخارجه وقت آمریکا پس از یک دیدار طولانی با «لویی هندرسون» سفیر این کشور در تهران اعلام کرد که دولت آمریکا نمی‌گذارد ایران به‌دست کمونیست‌ها و مخالف‌های آمریکا بیافتد. وی که در واشنگتن سخن می‌گفت اظهار داشت که با افتادن ایران به دامان مسکو، خاورمیانه استراتژیک و نفت‌دار از دست خواهد رفت و چراغ اقتصاد اروپا و ژاپن خاموش خواهد شد.
  • 1780 میلادی – «ویلیام هون» روزنامه‌نگار رادیکال و طنزنویس انگلیسی سوم ژوئن به‌دنیا آمد و 62 سال عمر کرد. دولت و کلیسا از زخم طنزهای هون در امان نماندند. وی برای تامین آزادی مطبوعات انگلستان تلاش بسیار کرد. معروف‌ترین تالیف او «اوری دی بوک» (Every Day Book) است.
  • 1999 میلادی – «اسلوبودان میلوشویچ» رییس‌جمهوری یوگوسلاوی پس از 11 هفته که کشورش زیر حملات هوایی شدید ناتو قرار داشت و آسیب فراوان دید حاضر شد راه‌حل دولت‌های عضو این پیمان را برای مسئله کوزوو بپذیرد.
  • 1959 میلادی – «سنگاپور» با جداشدن از بریتانیا، به استقلال دست یافت.
  • 1986میلادی – «رافائل نادال» مشهور به رافا تنیسور حرفه‌ای اسپانیایی در شهر ماناکور، جزیره مایورکا به‌دنیا آمد. وی مرد شماره یک سابق تنیس و شماره‌ی دو فعلی تنیس بعد از راجر فدرر می‌باشد. نادال از تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۰۸ تا تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۰۹ مرد شماره یک تنیس دنیا بود.
  • 1667 میلادی – برای نخستین‌بار در تاریخ طب و جراحی، عمل تزریق خون به‌انسان توسط «ژان باپتیست‌دنیس» پزشک فرانسوی صورت گرفت. تزریق خون به‌بیماران، تحولی عظیم در علم پزشکی ایجاد کرد، زیرا تا آن هنگام، بسیاری از بیماران بر اثر خون‏ریزی‏های شدید و کمبود خون، جان خود را از دست می‌دادند. این پزشک فرانسوی در نخستین آزمایش خود، خون یک بره را به بدن انسان تزریق کرد، اما بعدها به بیماران، خون انسان نیز تزریق شد.
  • 1657 میلادی – درگذشت «ویلیام هاروی» کاشف جریان گردش خون و بنیان‏گذار طب نوین. وی تحصیلات خود را در رشته پزشکی به‌پایان برد و به استادی طب دانشگاه کمبریج دست یافت. او مدتی نیز در دربار انگلیس خدمت کرد و طی سالیان بعد به شهرت رسید. وی معتقد بود که نمی‌توان شناخت وظایف اعضای بدن را در کتاب‏ها آموخت، بلکه وسیله آموختن آن، کالبدشکافی و تجربه است. هاروی در راه شناسایى اعمال بدن تلاش وافری به‌کار برد تا این‌که پس از سال‏ها مطالعه و تحقیق، در چهارم دسامبر 1619 موفق به کشف جریان گردش خون گردید. وی هم‏چنین وظایف و عمل قلب را بدون کمک میکروسکوپ کشف کرد. هاروی در سال 1628 تمام تجربیات خود را در یک جزوه هفتاد صفحه‏ای منتشر نمود. با انتشار این جزوه، نفرت عجیبی درمردم به وجود آمد. زیرا آن‏ها عقیده داشتند که قلب مرکز و جایگاه روح است و خون در کبد وجود دارد. هم‏چنین مردم بر این باور بودند که غذا بعد از واردشدن به معده، هضم و به‌وسیله روده‏ها وارد کبد می‏شود و به صورت خون در می‏آید. ولی هاروی ثابت کرده بود که غذا پس از هضم وارد خون شده و خون پس از گردش در قلب، به‌تمام نقاط بدن می‏رود. پس از مرگ وی افکارش رد شد، تا این‌که در سال 1661 میلادی یکی از متخصصان پزشکی در مشاهدات میکروسکوپی جریان خون را مشاهده کرد و بدین وسیله، کشف بزرگ هاروی مورد تایید پزشکان و مردم قرار گرفت.
  • 1331 خورشیدی – روزنامه‌های تهران ضمن چاپ گزارش طولانی بانک جهانی درباره مناقشه ایران و انگلستان بر سر نفت، شدیدن از این بانک انتقاد کرده و نوشته بودند که بانک جهانی با این گزارش ماهیت سیاسی خود را به جهانیان نشان داد و ثابت کرد که صرفن یک موسسه پولی بی‌طرف نیست و در پشت چهره آرام خود به سود برخی قدرت‌های سیاسی کار می‌کند و یک ابزار اعمال سلطه‌گری است .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,